Урок охоплює вивчення тем з трьох предметів: природознавства: «Колообіг води в природі», розвитку мовлення: «Складання казки за початком» та літературного читання: «Як «видоїти» хмару?" відповідно до чинної програми 2 класу.
Підготувала
вчитель початкових класів
В.В. Терещенко
Інтегрований урок з:
Мета. Розширювати і поглиблювати знання дітей про цікаве та незвичайне у природі; розвивати пізнавальні інтереси, увагу, мислення, вміння будувати висловлювання за враженнями від ознайомлення з навколишнім світом; виховувати бажання поглиблювати свої знання, уміння стисло переказувати прочитане, виявляти причинно-наслідкові зв’язки в природі. Виховувати повагу до природи та любов до казок.
Тип уроку: урок отримання нових знань та розвитку мовлення.
Методично – дидактичне забезпечення уроку: електронна презентація, схема колообігу води в природі, групові картки-вказівки для об’єднання в групи, мікрофон, зображення плакучої хмаринки та крапельок води для вправи «очікування», картки для індивідуальної, парної та групової роботи, картка-план уроку, опорні схеми, скринька з «секретом» (подякою водички), смайлики настрою, картки для оцінювання, фотографії погоди в природі.
Хід уроку
ДЕВІЗ УРОКУ:
На дошці напис
"Водиця — всьому цариця... "
І. Етап організації
Вправа «Привітання»
- Підніміться ті, хто любить казки.
- Підніміться ті, хто любить купатися.
- Підніміться ті, хто не любить мокнути під дощем.
- А зараз скажемо одне одному «Доброго ранку!» (діти вітаються). Посміхніться і помахайте рукою мені, одне одному, нашим гостям і сідайте на свої місця за партами.
II. Етап актуалізації опорних знань.
А моє ім'я … (Краплинка)
Хвилинка календаря
1 .Рубрика "Синоптики повідомляють "
Учитель.
Перевірка раніше засвоєних знань
Дидактична гра ««Так» чи «Ні»»
Учитель.
зачитувати твердження. Якщо воно правильне - ви робите один удар долонями, а якщо ні, то сидите тихо.
Вода - найбільш поширена речовина на Землі. (+)
Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, повітрі. (+)
Вода може бути лише в двох станах. (-)
Вода стає твердою при 0 °С. (+)
Життя на Землі можливе без води. (-)
Вода входить до складу всіх живих організмів. (+)
При нагріванні вода замерзає. (-)
Вода відноситься до живої природи ( - )
Вода в газоподібному стані називається снігом (-)
Учитель.
IIІ. Етап повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Учитель.
інформації, яку вам потрібно знати. (Учитель дістає скриньку і ставить її на свій стіл.) (Додаток 1) В цій скриньці є для вас дещо. Те, що там лежить і від кого воно отримає той, хто буде на уроці найуважнішим, найкмітливішим і відповідатиме на всі поставлені мною питання.
1.Проблемна ситуація
- Як ви вважаєте, чому воду називають вічною мандрівницею? ( Відповіді дітей)
«Подорож Капітошки».
2. Оголошення мети та завдань уроку
3. Поділ на групи
- Спочатку, об'єднаємося у групи. (Вчитель розподіляє клас на 2 групи – по рядах: «Краплинка» та «Хмаринка»)
4. Повторення властивостей води
Учитель.
- Для подальшої роботи нам необхідно буде дещо згадати. (Перегляд відео «Властивості води»)
- В скількох станах може перебувати вода?
- Під дією чого лід перетворюється у рідину, а потім і у пару?
- Як потрібно подіяти на пару, щоб вона знову стала водою або льодом?
ІV. Етап сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
І Природознавство
Колообіг води в природі
Учитель.
(Перегляд відео «Звідки з´являється дощ»)
(Учитель, розповідаючи, ілюструє анімаційну модель «Колообігу води у природі»)
постійно. Сонце нагріває землю. Під впливом сонячного тепла з усіх водянистих поверхонь: річок, ставків, озер, морів, океанів, ґрунту і рослин випаровується вода. Легенька водяна пара піднімається високо вгору, де набагато холодніше, ніж біля поверхні Землі. Під дією холодного повітря вона охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки збираються у великій кількості і становляться такими важкими, що починають падати на землю у вигляді дощу. Але це відбувається у теплі періоди погоди.
Пізньої осені та взимку холоднішає. Стовпчик термометра опускається нижче 0о. Настають морози, випадає сніг. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею, де надто холодно. Спочатку це дуже маленькі кристалики – крижинки, схожі на шестикутні зірочки. А за той час, поки падають, вони значно збільшуються. Це відбувається тому, що на їхньому шляху зустрічається водяна пара. Яка осідає на їх поверхні й замерзає.
Таким чином, вода, що випарувалася, повертається на землю у вигляді опадів (дощу, снігу, граду). Частина цієї води просочується в ґрунт. Потрапляє в озера. Ставки і річки. А з них – у моря й океани. Решта води знову випаровується з поверхонь землі, водойм та рослин. І знову у вигляді пари вона піднімається вгору.
Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають колообігом води.
Рефлексія.
V Етап осмислення, узагальнення і систематизації знань
2. Робота в групах. Виконання завдань.
Для обох груп
Завдання 1 Заповнити кишеньки на схемі колообігу води у природі (Плакат).
Завдання 2 Робота з таблицями. (Додаток 2) Перевірка вчителем
Рухавка «Іди, іди, дощику!»
умови зриву крапельок води з хмари.
Три учня беруться за руки і становляться в коло. Останні діти заходять у коло до тих пір, поки воно не розірветься. Останні діти розсипаються в різні сторони.
ІІ Розвиток мовлення
Колективна робота над складанням казки
Учитель.
Фізкультхвилинка
ІІІ Опрацювання тексту А. Григорука «Як «видоїти» хмару?»
Письменник Анатолій Григорук написав оповідання про хмари і дощ, яке має цікаву назву «Як «видоїти» хмару?»
1. Зразок читання вчителем + самостійне читання учнями способом «дощик»
- Почитайте текст і скажіть, що вам видалося незрозумілим?
2. Словникова робота (Додаток 4)
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Гра «Утвори пару» (Додаток 5)
- Про що так говорили?
5. Робота над змістом прочитаного
а) Відповіді на запитання за змістом прочитаного
- А з чого починається текст?
- Для чого виконують закличку?
- Чи завжди закличка допомагає викликати дощ?
- Для кого дощ багато значить?
- Чи можна викликати дощ коли треба? Як?
- Зараз я хочу вам показати пристрої, якими «доять» хмари.
(Перегляд фотографій приладів для виклику дощу)
Хвилинка цікавинок
Скільки важить хмара? (Перегляд цікавинки-визначення ваги хмари у слонах)
Народні прикмети. (Ознайомлення з переліком народних прикмет щодо дощу)
Сьогодні я хочу розповісти вам про те, як самостійно передбачати погоду, зокрема дощ. Треба бути просто уважним і спостережливим до навколишнього світу.
Якщо ластівки літають низько над землею, чекай дощу.
Жайворонок довго співає – утримається ясна погода без опадів, коли ж мовчить – бути дощеві.
Духмяно пахне м’ята – невдовзі збереться на дощ.
Якщо вночі не було роси, удень чекай дощу.
Ранкова зелена веселка – на дощ.
Будьте спостережливими, відшукайте інші прикмети і перевірте чи справджуються вони. Дякую за увагу.
ІV Етап підсумку уроку
V Етап домашнього завдання
Природознавство: Опрацювати с.24-25
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки.
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Візьміть, будь ласка листочки (Крапельки)з домашнім завданням та вкладіть їх у щоденники (Додаток 7)
Урок закінчено!
Дякую тобі за те, що ти багато про мене знаєш та піклуєшся про моє життя на Землі.
Твоя водичка
Дякую тобі за те, що ти багато про мене знаєш та піклуєшся про моє життя на Землі.
Твоя водичка
Дякую тобі за те, що ти багато про мене знаєш та піклуєшся про моє життя на Землі.
Твоя водичка
З'єднати стрілками пору року та вид перетворення води при кругообігу.
ЗИМА |
|
Перетворення води з рідкого стану в твердий. |
Перетворення води з рідкого стану в газоподібний.
|
ВЕСНА |
ЛІТО |
|
Перетворення води з газоподібного стану в рідкий. |
ОСІНЬ |
|
Перетворення води з твердого стану в рідкий.
|
Пригріло сонечко і Капітошка стала перетворюватися у сніг.
Вона почала підійматися угору погуляти.
Капітошка замерзла, але залишилася парою.
Хмаринці подобалось витримувати таку кількість води.
Капітошка від цього перетворилася в крижинку.
1. Пригріло сонечко і Капітошка стала перетворюватися у пару.
Пригріло сонечко і Капітошка стала перетворюватися у сніг.
Вона почала підійматися угору погуляти.
Капітошка замерзла, але залишилася парою.
Хмаринці подобалось витримувати таку кількість води.
Капітошка від цього перетворилася в крижинку.
Пригріло сонечко і Капітошка стала перетворюватися у сніг.
Вона почала підійматися угору погуляти.
Капітошка замерзла, але залишилася парою.
Хмаринці подобалось витримувати таку кількість води.
Капітошка від цього перетворилася в крижинку.
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Читай правильно!
рясніший
посушливе
цілісінький
спеціальну
Рясніший день
Посушливе гармата
Цілісінький дощ
Спеціальна літо
Рясніший день
Посушливе гармата
Цілісінький дощ
Спеціальна літо
Рясніший день
Посушливе гармата
Цілісінький дощ
Спеціальна літо
Рясніший день
Посушливе гармата
Цілісінький дощ
Спеціальна літо
Рясніший день
Посушливе гармата
Цілісінький дощ
Спеціальна літо
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.
Природознавство: Опрацювати с. 25-26
Розвиток мовлення: переписати закінчення казки
Літературне читання : читати с 125-126, переказувати.