"Урок.Природознавство. 4 клас. Метод ПУР. Інтеграція: математика, трудове навчання. Тема: ґрунти України, їх охорона."

Про матеріал
Мета: формувати уявлення учнів про види ґрунтів, про значення ґрунту в житті живої природи; вчити досліджувати причини забруднення ґрунту; виховувати дбайливе ставлення до природи, прагнення досліджувати навколишній світ. Очікувані результати: навчання на випередження, діяльнісне навчання, ефективне використання часу, розширення навчальних можливостей учнів, створення простору для навчання завдяки співпраці, розвиток уміння учнів пов’язувати нове з уже відомим за допомогою спільних ознак, пояснювати свою думку, наводити приклади, виокремлювати важливе і менш важливе в інформації, яку вивчають; підтримувати і розвивати уміння чітко і відважно висловлювати свою думку, обґрунтовувати її; окреслвати мету спільної роботи; разом з іншими планувати виконання завдань; погоджуватися з тією ролю, яку здатний виконати найкраще. Обладнання: мультимедійний комплекс, зразки ґрунтів, цеглинки Lego червоного і зеленого кольору, хімічні склянки, лійки. Тип уроку: комбінований з елементами інтеграції. Інноваційна ідея: ПУР з елементами STEM-освіти.
Перегляд файлу

Природознавство. 4 клас. Метод ПУР. Інтеграція: математика, трудове навчання.  Дата проведення 27.02.2019р. о10год 25хв.

Тема: ґрунти України, їх охорона.

Мета: формувати уявлення учнів про види ґрунтів, про значення ґрунту в житті живої природи; вчити досліджувати причини забруднення ґрунту; виховувати дбайливе ставлення до природи, прагнення досліджувати навколишній світ.

Очікувані результати: навчання на випередження, діяльнісне навчання, ефективне використання часу, розширення навчальних можливостей учнів, створення простору для навчання завдяки співпраці, розвиток уміння учнів

пов’язувати  нове з уже відомим за допомогою спільних ознак, пояснювати свою думку, наводити приклади, виокремлювати важливе і менш важливе в інформації, яку вивчають; підтримувати і розвивати уміння чітко і відважно висловлювати свою думку, обґрунтовувати її; окреслвати мету спільної роботи; разом з іншими планувати виконання завдань; погоджуватися з тією ролю, яку здатний виконати найкраще.

Обладнання: мультимедійний комплекс, зразки ґрунтів, цеглинки Lego червоного і зеленого кольору, хімічні склянки, лійки.

Тип уроку: комбінований з елементами інтеграції.

Інноваційна ідея: ПУР з елементами STEM-освіти.

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок

Починаємо урок!

- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.

- Я бажаю всім успіху!

 

ІІ. Актуалізація знань учнів. (Прийом співвідношення)

У 3 класі ми вже вивчали тему «ґрунт». Я хочу дізнатись, що ви пам’ятаєте.

- Зєднайте початок і продовження тверджень.

Верхній родючий шар землі

кількості перегною

Перегній, пісок, глина, повітря, вода, солі

ґрунт

Колір ґрунту залежить від

діяльність людини, дощ, вітер.

Найбільше багатство України

склад ґрунту

Шкодять ґрунтам

чорноземи

- Прочитайте твердження, які ви склали. ( перевірка сигнальними цеглинками  Lego)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Ви вдома вивчали тему «ґрунти України, їх стан і охорона» за підручником (с.128-131), переглянули презентацію за посиланням https://naurok.com.ua/runt-vlastivosti-runtu-ohorona-runtiv-2942.html  та власними джерелами інформації. Кожна група отримає проблемне питання і дослідить його, створить ментальну карту.

ІV. Робота в групах.

  • Перед тим як розпочати роботу в групах, давайте згадаємо правила *Говорить хтось один.

*Уміти слухати один одного.

*Поважай думку іншого.

* Розподіліть обовязки в групі.

І група. Що таке ґрунт? Родючість ґрунту. Чи є у ґрунті життя?

ІІ група. Що входить до складу ґрунтів? Основні види ґрунтів.

ІІІ група. Вивчення карти ґрунтів України. Яких ґрунтів в Україні більше?

ІV група. Руйнівні фактори ґрунтів. Як українцям зберегти ґрунти?

V.  Презенація  роботи груп. Складання ментальних карт (на мультимедійній дошці) (Критичне мислення)

Фізкультхвилинка. Гімнастика для очей.

VІ. Закріплення нових знань і умінь.

1.Розгадування кросворду. (Критичне мислення)

 

 1.Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється пере-

гній. (Мікроби)

2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)

3. Одна із складових частин ґрунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує

доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)

4. Він утворюється із залишків рослин і тварин, підвищує родючість ґрунту.

(Перегній)

5. Вона добре утримує воду. (Глина)

6.Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин. (Вода)

 7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)

 

VІІ. Практична робота.  (STEM технологія)

  1. На столах учнів - зразки ґрунтів.

- Назвіть основну властивість ґрунту. (Родючість)

- Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)

- Подивіться на зразки ґрунтів. Що помітили? (Ґрунти різного кольору)

- Спробуйте визначити типи ґрунтів у зразках.

- Від чого залежить колір ґрунту? (Від кількості перегною. Чим більше пе-

регною, тим родючіший ґрунт.)

- Від кількості перегною, піска, глини залежать типи ґрунтів.

- Який ґрунт найродючіший?

- Чорноземні ґрунти - одне з багатств нашої країни. У них найбільша

кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний,

у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують високі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших

цінних культур. Чорноземні ґрунти переважають у зоні степів

- Охорона ґрунту - це завдання всього людства. Проблема забруднення

ґрунту стосується всіх людей Землі.

  1. Дослід  Який ґрунт краще утримує вологу: чорнозем,  піщаний чи глинистий?

- На глинистих ґрунтах краще вирощувати плодові дерева та кущі.

3.- З’єднайте стрілочками: яким ґрунтам відповідають подані властивості. (Робота в групі на  картках)(прийом співвідношення)

Глинистий

ґрунт

добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

 

Чорнозем

 

швидко пропускає воду і погано зберігає її

 

Піщаний

ґрунт

погано пропускає воду, але довго зберігає її

мало повітря

 

3.Гра «Так чи ні?» (аналітична вправа)

(Учні сигналізують цеглинками Lego зеленого та червоного кольору)

*Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називають ґрунтом.

*Родючість - головна властивість ґрунту.

*Лісосмуги не потрібні для збереження ґрунту.

*Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.

*Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні

добрива.

*До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

стверджую, що дерново-підзолисті ґрунти - малородючі. Чи права я?

* Одна людина може розв’язати екологічні проблеми ґрунту? (Ні, потрібно потрудитися всім людям.)

 

 

  1. Розв’язування природничих задач (Інтеграція. Математика

 І група.

Один сантиметр ґрунту утворюється у природі протягом 300 років. Скільки

потрібно років, щоб утворився шар ґрунту в 40 см?

ІІ група.

На 1 га вносять30 тон навозу. Скільки навозу потрібно для удобрення 15 га ґрунту?

ІІІ група.

Площа України 58 мільйонів га. Чорноземи складають від усієї площі. Яку площу займають чорноземи в Україні?

ІV група.

На 20 га ґрунту  мешкає 100 т мікроорганізмів. Скільки мікроорганізмів мешкає на 1 га ґрунту?

 

VІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія.

1.Групове створення лепбука.(За матеріалами роботи груп) (Інтеграція. Трудове навчання)

-Кожна група створить свою сторінку лепбука в техніці коллаж за певною тематикою. Згадайтк як робиться коллаж.

2. Демонстрація робіт. Презентація їх учнями.

ІХ. Домашнє завдання.

Скласти проект по збереженню ґрунтів на Сумщині.

 

 

 

 

 

Глинистий

ґрунт

        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

 

Чорнозем

 

               швидко пропускає воду і погано зберігає її

 

Піщаний

ґрунт

               погано пропускає воду, але довго зберігає її

                    мало повітря

 

 

Глинистий

ґрунт

        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

 

Чорнозем

 

             швидко пропускає воду і погано зберігає її

 

Піщаний

ґрунт

              погано пропускає воду, але довго зберігає її

              мало повітря

 

 

Глинистий

ґрунт

        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

 

Чорнозем

 

             швидко пропускає воду і погано зберігає її

 

Піщаний

ґрунт

                 погано пропускає воду, але довго зберігає її

                  мало повітря

 

 

 

 

 

Глинистий

ґрунт

      добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

 

Чорнозем

 

          швидко пропускає воду і погано зберігає її

 

Піщаний

ґрунт

          погано пропускає воду, але довго зберігає її

          мало повітря

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
31 березня 2020
Переглядів
957
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку