Урок "Про добро і милосердя"

Про матеріал
Метою розробки є з’ясування змісту понять «добрий», «милосердний», «співчутливий»;визначення й окреслення суті категорій добра і зла. Запропоновані завдання сприятимуть вихованню у дітей доброти, порядності, чуйності, милосердя та бажання підтримати ближнього в скрутну хвилину.
Перегляд файлу

1

 

               Урок-телепередача з курсу «Я у світі»

                                                    3 клас

Тема. Про добро і милосердя

Мета. Зясувати зміст понять «добрий», «милосердний», «співчутливий»; учити аналізувати ситуації  морального вибору; розвивати вміння критично мислити; виховувати бажання творити добро

Очікувані результати

Після цього уроку  учні зможуть:

      - усвідомити, що доброта та милосердя  - найкращі риси характеру людини;

      - переконатися у необхідності творити добро;

      - зрозуміти переваги добрих вчинків над поганими.

                                                          Хід уроку

          Ι. Організація класу

Станьте рівно, посміхніться,

До гостей ви поверніться.

З добрим днем всіх привітайте

І за парти посідайте.

 - Сьогодні  ми проведемо особливий урок, урок-телепередачу. А зараз я передаю мікрофон телеведучим нашої програми:

(Вручаю мікрофон телеведучим)

 - Ознайомте, будь ласка, учасників телепрограми і глядачів з анонсом нашої програми.

ΙΙ. Ознайомлення з планом уроку

Телеведуча :   Увага! Увага!

                         В ефірі телеканал 3 класу

                         Дюксинської загальноосвітньої школи

Телеведучий: У студії працюють диктори

Телеведуча :   Девіз нашої програми:

                          Діяти – активно!

                         Думати – оперативно!

                         Сперечатись – доказово!

                          Для всіх обовязково.

Телеведучий: Сьогодні в програмі «Все про добро та милосердя» ви почуєте і побачите

Телеведуча: Добрим бути просто чи непросто?

              Не залежить доброта від зросту.

              Навчимося  серед людей жити,

              Добро й милосердя творити.

Телеведучий: Твори Сухомлинського нас вчать,

             Як добрими й милосердними в світі нам стать.

             І ми часу не гаємо – твори визначного

                                      педагога прочитаємо.

             Як людей полюбиш-пошануєш,

            Силу для добра в душі відчуєш.

Телеведуча І планета блакитна засяє ясніше,

                 Якщо разом станемо добріше.

                 І якщо досягнемо ми цієї мети,

                 Розростеться у класі кущ доброти.

          Телеведучий: З давніх- давен в народі так ведеться,

                Що доброта й милосердя Божою справою зветься.

                Прислів’я ми пригадаємо,

                Ситуації життєві розіграємо.

                           Бо доброта з віками не старіє,

                           Доброта від холоду зігріє.

Телеведуча. Квітка чарівна в програмі засяє:

                        Добрими справами всіх зігріває.

                        Хай вона, як сонце, світить.

                        Хай радіють і дорослі, й діти.

Телеведучий  А зараз передаємо мікрофон

                       Головному продюсеру програми

                       «Все про добро і милосердя»

                       Романюк Ганні Володимирівні

Учитель: Дякую! Шановні гості та учасники програми, я вітаю вас у нашій студії. Ви всі ознайомилися з анонсом нашої передачі, яку мені хотілося б почати словами вірша.

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від лісового звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

 - Що відрізняє людину від лісового звіра?

(В добро і вищу правду віра)

- З чого починається людина?

(Людина починається з добра)

 - Як нам не вистачає добра! Але хто ж в цьому винен?

Хіба це не деякі з нас наповнюють світ злом: вимовляють брутальні слова, ображають друзів, радіють, коли хтось неправильно розвязав задачу…Вчитися добру – завдання нелегке. Тому робити це треба з дитинства, так само, як вчитися ходити, читати, кататися на ковзанах.

ΙΙΙ. Повідомлення теми уроку.

 - Щоб говорити про добро і милосердя, треба точно розуміти, що означають ці слова.  Пригадаємо, що означає слово «добрий»

 - А що означає слово «милосердний» нам розповість Катя

Милосердний – серцю милий,

Співчувати вміє.

Він привітний, незлобливий,

Словом душу гріє.

Вміє весело сміятись,

Гнів і сум здолає.

Для людей він звик старатись,

Добру вдачу має.

Добрий – який доброзичливо, приязно, чуйно ставиться до людей.

Милосердний – який виявляє добре, співчутливе ставлення до когось.

( На магнітній дошці зявляються слова «доброта», «милосердя»)

         - Доберіть слова, протилежні за значенням  до слова «добро» (зло), «милосердя» (жорстокість, байдужість)

- Поміркуйте, які з поданих ілюстрацій перегукуються із названими словами.

( сонечко, райдуга, чорна хмара , пожежа, дитина, яка сміється, пістолет)

 

ΙV. Повідомлення очікуваних результатів

 - Сьогодні на уроці ми навчимось, як стати добрими і милосердними, переконаємось у необхідності творити добро, дамо поради гостю, який завітає до нас у студію

V. Сприймання й осмислення нового матеріалу.

   1.Розповідь учителя.

 - Ще з давніх часів доброта і милосердя були в традиціях нашого народу. Природним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість, немічність, скривдженого. Добро виховується в наших душах і серцях старанням і бажанням його творити. Коли зробити добро людині, їй буде приємно, але і нам також. У народі говорять: «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони до тебе ставилися».

  2. Колективне вирішення ситуацій.

- Ми живемо серед людей, і тому вам потрібно вчитися вирішувати різні життєві ситуації, у які ви можете потрапити. Спробуємо вирішити деякі з них.

А) Попереду вас іде дідусь. У одній руці у нього важка сумка, у другій – паличка. Старенький зупинився відпочити, поставив сумку і паличку біля будинку. Раптом палиця упала. Ви проходите поруч і все це бачите.

Що ви зробите?

Б) На подвірї грався маленький хлопчик. Його мама сиділа на лавці і вязала шапочку. Хлопчик побіг за мячем, упав, забив коліно, лежить і плаче. Ви сидите навпроти. Що ви зробите?

В) Надворі сонячний літній день .Ви з мамою зібралися іти на річку, але мама відчула себе погано. Вам дуже хочеться купатися, поніжитися у променях лагідного сонечка. Як ви вчините?

Г) У холодний зимовий день Наталка й Оленка  йшли зі школи додому. Наталка була тепло одягнена. На ній була тепла шубка і рукавички. Її ранець зручно лежав на спині. А Оленка в школі забула рукавички, тому портфель несла в голій руці.

 - Рука в мене змерзла страшенно!- поскаржилася Оленка подружці.

Наталка відповіла:

 - А в мене ні.

Так вони йшли до самого дому.

 - Що можна сказати про поведінку Наталки?

-  Як би ви діяли на місці Наталки?

Д) Ви ідете по вулиці і бачите, як діти б’ють кота. Як ви поведетеся?

Учитель:

 - Я задоволена, діти, що, вирішуючи різні життєві ситуації, ви надали перевагу добру й милосердю. Сподіваюсь, що і в реальному житті ви не поступитесь своїми принципами.

3.На нашому телеканалі рубрика «Відомі імена».

Оповідання Сухомлинського опрацюємо.

У світ ровесників ми помандруємо.

Щоб від зла та байдужості боронитись,

Добру й милосердю ми будемо вчитись.

- Послухайте оповідання В.Сухомлинського «А серце тобі нічого не сказало?»

Андрійко прийшов зі школи й побачив заплакану матір. Він поклав книжки на стіл. Чекає обіду.

 - А тата відвезли до лікарні, - каже мати.

Занедужав батько.

Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний і спокійний.

Мати великими очима дивилася на Андрійка.

  •                  А нам завтра до лісу йти. Завтра ж неділя. Учителька казала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.
  •                  То й куди ж ти підеш завтра?
  •                  До лісу…Як казала вчителька.
  •                  А серце тобі нічого не сказало? – спитала мати й заплакала.
  •                  Чи можна сказати про Андрійка, що він добрий, милосердний? Поясніть свою думку.
  •                  Як повинен був зробити Андрійко, щоб не образити вчительку і виявити синівську доброту?
  •                  Що йому мало наказати серце?
  •                  Отже, доброта і милосердя – це уміння співчувати.
  •                  Починаємо будувати кущ доброти й милосердя.

 

 (На магнітній дошці у процесі роботи зявляються нові гілочки).

 

                           Доброта

                                                        Співчуття

                       Милосердя

  •                  На уроці позакласного читання ми знайомились з оповіданнями Сухомлинського. Пригадаємо одне з них

Гірший за гадюку

    У одного Чоловіка був вірний друг – Собака. Набрид Чоловікові Собака. Той надумав його продати і повів на базар.

   У лісі ліг Чоловік на траву відпочити і заснув. З-під старого пенька виповзла гадюка, висунула жало – ось-ось ужалить Чоловіка!

   Кинувся Собака на гадюку. Наступив лапою на голову, тримає.

  Прокинувся Чоловік, бачить, що Собака життя йому врятував.

  Ви думаєте, що Чоловік приголубив свого рятівника  і повів додому? Ні, повів на базар і продав.

  Коли передавав Собаку новому господареві, Собака жалібно схлипнув і сказав:

 -Хто продає свого друга, той гірший за гадюку!

Питання:

 - Чому чоловік вирішив продати собаку?

 - Який був собака?

 - Чому чоловік продав собаку навіть після того, як він врятував йому життя?

 - Який був чоловік?

 - Чого вчить оповідання?

Учитель:

Отже, на кущі «Доброта і милосердя» виросли нові гілочки – вірність і вдячність.

4. Фізкультхвилинка

 Добре те, що сонце світить, (Діти підводять руки догори)

Добре те, що віє вітер, (Діти кистями виконують рухи, як віялом)

Добре те, що цей ось ліс(Діти присідають)

Разом з нами ріс і ріс. (Діти повільно підводяться)

Добре те, що в нашій річці (Діти розводять руки в сторони)

Чиста, не брудна вода, (Діти хитають головою із сторони в сторону)

І мене матуся рідна(Діти крокують на місці)

Після школи зустріча. (Діти плескають у долоні)

Добре гратися надворі, (Діти підстрибують)

Добре вчитися у школі, (Діти сідають на місця)

Добре плавати в ставу, (Діти імітують рухи плавця)

Добре те, що я живу! (Діти підносять руки догори)

5.Робота з підручником (ст.80)

Вже ми трохи відпочили,

Всі підручники відкрили.

Будем далі ми трудитись,

Добру й милосердю учитись.

-Сьогодні ми прочитаємо оповідання Олеся Донченка «Справжні товариші»

а) Робота з тематичними словниками

Читання значень слів ослін, ночви

б) Читання вчителем 1 частини.

- Чому Павлик не прийшов до школи?

в) Читання другої частини дощиком.

- Що запропонувала Маруся однокласникам?

г) Вибіркове читання.

- Розгляньте уважно малюнок.

Знайдіть у тексті уривок, який відповідає малюнку.

д)Створення сенкану.

Друзі

Уважні,  безкорисливі

Допомогли, прибрали, скопали

Друзі допоможуть у біді

Турбота

- Чого вчить оповідання?

(Безкорисливості, товариськості)

 - Отже, ще одна гілочка виросла на кущі доброти і милосердя – безкорисливість.

6.А зараз – рубрика «Надбання минулих поколінь».

 - З давніх-давен у людині цінувалися порядність, добро, чуйність, милосердя. Народ створив багато прислівїв та приказок про ці риси.

 - Які прислівя ви підготували?

 Люби ближнього свого, як самого себе.

Стережися злого, чини добро.

За добро добром платять.

Життя дано людині на добрі справи.

Добре там жити, де вміють дружити.

 - Яке з цих прислівїв може стати темою оповідання «Справжні товариші»?

7.  Робота в групах

В ефірі в групах попрацюєм.

Швидко й правильно міркуєм.

Вчимося думки свої довести –

Хай розростається кущ доброти.

 - Спікери, представте свої групи.

 1. Наша група зветься «Чомучки».

  1. Свою групу ми назвали «Всезнайки».
  2. Ми вирішили назватися «Вмійки».

 - Кожна група отримує завдання. Прочитайте, обговоріть між собою. Зробіть висновки

Група «Чомучки»

 Посиротив

  Юрко прийшов до школи з рогаткою. На кущі бузку сидів горобчик. Дзьобиком він старанно чистив пірячко.

  Юрко прицілився з рогатки й пустив у пташку камінець. На листя бризнула кров, а тільце горобчика впало додолу.

  Юркові стало страшно. «Невже це я зробив?» - подумалось йому.

  Обернувся хлопчик і побачив учителя. Панас Іванович  мовчки відхилив гілку, і Юрко угледів горобине гніздо. З нього виглядало пятеро пташенят.

   - Вони тепер лишилися без неньки. А якби з твоєю мамою хто таке зробив?

Юрко стояв блідий і мовчазний.

  Уночі хлопчик майже не спав. Йому ввижались пташенята, що жалібно пищали, гукаючи матусю.

Питання:

 - Який вчинок здійснив хлопчик? Доведіть свою думку.

 -  Чому хлопчик не спав уночі? Що його мучило?

Учитель:

 - Наступна гілочка виросла на кущику – совість.

Група «Вмійки»

   На уроці трудового навчання учні робили іграшки для дитячого садка.

  Василько дуже старався і зробив гарну іграшку. Йому стало шкода віддавати її в дитячий садок. Він подумав : «Візьму її додому для братика,» - і сховав іграшку в портфель.

  Наприкінці уроку всі учні поскладали свої іграшки на стіл. Учитель полічив іграшки і сказав: «Однієї іграшки не вистачає. Хто забув здати свою іграшку?» Василько низько схилив голову і мовчав.

Питання:

 - Що повинен був зробити Василько?

 - Чи добре зробив хлопчик? Чому?

 -  Чого вчить випадок з Васильком?

Учитель:

Ще зявилися на кущику гілочки – чесність і щедрість.

Памятайте: людина на цім світі не вічна, життя коротке і гріх розтринькувати його на погані справи.

Група «Всезнайки»

                     Деревяний лелека

   В одному селі жили собі чоловік, жінка і їх маленький син – Сергійко. Був у чоловіка й батько. Жив він у маленькій комірчині, яку йому відвели.

  Наближались Сергійкові іменини. Батьки запросили гостей. Тільки Сергійкового дідуся забули запросити. А він уже давно готував онукові подарунок. Вирізав з дерева лелеку.

  Танцюють гості, співають. Тільки дідусь сидить у своїй комірчині. Перед ним на столі стоїть деревяний лелека.

   Так і знайшли його вранці…схилився на подушки, сумний, непорушний, а в очах – захололі краплинки сліз.

Питання:

 - Якими були Сергійкові батьки? Доведіть свою думку.

 - Що стало причиною смерті дідуся?

 - Чого вчить оповідання?

 

Учитель:

Виросли ще дві гілочки – чуйність, людяність.

 

Висновок учителя:

 - Є багато випадків, що і при живих дітях батьки стають самотніми. Діти виростають, забувають стежку до рідної хати, дбають лише про своє благополуччя.

  - В кого з вас є бабуся чи дідусь?

 -  Як ви до них ставитесь?

8. Захист проектів « Люблю бабусю й дідуся, вони найкращі в світі»

Розповіді дітей про дідусів і бабусь

9. А зараз в ефірі музична пауза

 - На нашій телепередачі присутня відома в Дюксині та за його межами співачка Вікторія. Зустрічаймо її оплесками

(Вікторія виконує пісню на мотив «Якщо добрий ти» )

Доброта душі — сонця промінець,

Має всім в серця світити.

Доброті людській не прийде кінець,

Якщо будуть добрими діти.

Людям усміхнись, подаруй тепло —

Стане із зими літо.

Щоби на землі смутку менш було,

Мають бути добрими діти.

Тож давайте всім дарувать тепло,

Усмішки прості й щирі.

І на всій землі зразу зникне зло —

Будем жити в злагоді й мирі.

10. В ефірі на телеканалі гра «Впізнай добро»

 - Якщо людина повинна робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

- Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

- Допомагати мамі по господарству.

- Не вмиватись.

- Берегти рідну природу та охороняти її.

- Шанувати працю інших людей.

- Галасувати, коли хтось відпочиває.

- Бути вихованим, стриманим.

- Обманювати, сваритися, хвалитися.

- Насміхатися з чужого горя.

- Добре вчитися, багато читати.

- Не слухати батьків.

- Любити і шанувати своїх батьків.

- Ділитися тим, що в тебе є.

- Ображати інших.

- Красти.

- Захищати слабкого.

- Допомагати друзям у біді

Учитель:

 - Бачу, що ви знаєте, що має робити добра, чуйна людина. Бо іноді вистачає доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно чи навіть допомогти у біді.

V. Домашнє завдання

Гість у студії

    -  Ще на початку телепередачі я сказала вам, що у нашу студію має завітати гість. Ось він, з’явився нарешті

      (вчитель вивішує малюнок, на якому зображений Буратіно, верхи на півні)

 - Буратіно хоче, щоб ми навчили його бути добрим і милосердним. Але, на жаль він спізнився, а наша передача уже наближається до кінця. Та ми не залишимо Буратіно без допомоги.  На наступний урок ви складете поради, як бути добрими і милосердними. Потім ми оформимо їх у книжечку і подаруємо Буратіно.

VΙ. Підсумок уроку

 - Багато людей потребують вашої допомоги. Тільки треба уважніше дивитися навколо себе, вміти бачити. Можна влетіти у салон автобуса, впасти на вільне місце і втупитися у вікно. А можна поступитись, без зайвих нагадувань, місцем старшій людині чи жінці з маленькою дитиною. Можна, весело сміючись, перейти вулицю. А можна уважно глянути довкола, запропонувати допомогу людині, яка втратила зір, перевести її через дорогу. Треба зупинитись і заспокоїти дитину, яка плаче. Необхідно допомогти старим та інвалідам. І це потрібно не тільки їм. Це потрібно насамперед вам, вашому серцю, вашій душі.

Пам’ятайте, що нас за своєю подобою створив Бог, а він є самим милосердним і хоче, щоб ми теж були такими. Кажуть люди, що є місце на землі, де знаходиться драбина, яка веде до Бога. У цієї драбини є 30 сходинок. Якщо ми навчились чуйності – піднялись на одну сходинку, навчились співчувати іншим – піднялись на другу сходинку і т. д. Важко, йдучи по землі, підніматись по драбинці до Бога. Але коли ми старатимемось, будемо вчитись любити, пробачати, дружити, допомагати один одному, молитись за друзів і ворогів, то дасть Бог, будемо близько біля нього. Пам’ятайте, що кожен ваш добрий вчинок наблизить вас до Бога.

  •                  Чи зустрічалися вам в житті добрі і милосердні люди? Хто вони?
  •                  В чому проявляється їх милосердя?
  •                  Хто вважає, що він добрий і милосердний і вміє робити добрі вчинки?

Створення квітки доброти.

       - Дійсно, добрі справи вам під силу робити  вже зараз

 - Спробуємо зібрати разом наші добрі вчинки. Хай кожен з вас поміркує та запише на пелюстці ті добрі вчинки, котрі він зробив за останній тиждень. А ми зберемо наші добрі вчинки навколо доброї посмішки, гаразд? Це допоможе нам  жити по-доброму і надалі.

(Діти записують добрі вчинки і прикріплюють навколо посмішки.)

  •                  Гарна квітка розквітла у нашому класі? Це тому, що ви прикрасили її добрими справами. Я бажаю, щоб квітка добра цвіла в серцях у вас усе життя. А щоб вона не зівяла, не засмічуйте душу й серце злом, байдужістю, негідними вчинками.

Навчаймося добра,

Як вчаться мови діти,

Щоб потім все життя

Його, святе, творити.

Ти добро лиш твори повсюди,

       Хай тепло  твої повнить груди.

       Ти посій і доглянь пшеницю.

       Розкопай і почисти криницю.

       Волю дай, погодуй пташину.

       Приласкай і навчи дитину.

       Бо людина у цьому світі

       Лиш добро повинна творити.

  - Мікрофон вручаю телеведучим.

Телеведучий . Наша телепрограма підходить до кінця.

Телеведуча. Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок,

За роботу по заслузі

Ми вам дякуємо, друзі.

Телеведучий . На прощання гостям щирим,

Щоб згадали добре нас,

Подаруєм власний віршик,

Що складав наш другий клас.

Всі: Шановні гості,                              

Спасибі, що знайшли час          

 І прийшли до нас

 Якщо ваша ласка,

То приходьте до нас

 Ще, будь ласка.

 До побачення!

 

 

 

      

 

doc
Додано
4 грудня 2019
Переглядів
3231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку