Урок-проект, який сприяє поширенню читацького кругозору учнів; з'ясуванню ідейно-тематичного спрямування та значення повісті Григора Тютюнника «Вогник далеко в степу»; закріпленню вмінь та навичок учнів аналізувати прозовий твір.
Дібрані форми та методи спрямовані на розвиток навичок самостійної роботи з книгою, образного мислення, уміння сприймати художній текст у його єдності з життям; комунікативної компетентності, вміння працювати з інформаційними джерелами та сервісами Web 2.0; навичок самооцінки та самоконтролю.
Урок-проект, який виховує людяність, здатність до співчуття; творчу особистість, спроможну реалізуватися в подальшому житті, толерантність, відповідальність за доручену справу.
Урок-проект. Українська література. 7 клас.
Учитель Курдибайло С.Г.
Тема. Позакласне читання. Григір Тютюнник «Вогник далеко в степу». Ідейно-тематичне спрямування та значення повісті Григора Тютюнника «Вогник далеко в степу»
Мета.
Навчальна: поширити читацький кругозір учнів; з’ясувати ідейно-тематичне спрямування та значення повісті Григора Тютюнника «Вогник далеко в степу»; закріпити вміння та навички учнів аналізувати прозовий твір.
Розвивальна: розвивати навички самостійної роботи з книгою, образне мислення, уміння сприймати художній текст у його єдності з життям; комунікативну компетентність, вміння працювати з інформаційними джерелами та сервісами Web 2.0; навички самооцінки та самоконтролю.
Виховна: виховувати людяність, здатність до співчуття; творчу особистість, спроможну реалізуватися в подальшому житті, толерантність, відповідальність за доручену справу.
Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів
Основні поняття: повість, герой твору, тема, ідея, сюжет, художні засоби, епітет, порівняння, метафора, художня деталь, символ, портрет, пейзаж.
Форма уроку: захист проекту
Інноваційна ідея уроку: використання методу проектів та сервісів Web 2.0 для формування читацької та комунікативної компетентності учнів
Комплексне використання форм і методів:
Обладнання: збірки творів Гр.Тютюнника, комп’ютери, ноутбук, проектор, листи самооцінювання
Очікувані результати:
Мати уявлення: про творчість Гр.Тютюнника, його повість «Вогник далеко в степу».
Знати: послідовність ідейно-художнього аналізу прозового твору, художні засоби літератури.
Вміти: аналізувати повість; застосовувати набуті знання, презентуючи їх через сервіси Web 2.0.
Цінувати: потребу в пізнанні, розширенні читацького кругозору, прагненні до творчого самовираження.
Структура уроку:
№ |
Етап уроку |
Час |
Прийоми та методи |
Зміст діяльності |
1 |
Організація початку уроку. |
1 хв |
Словесний |
Перевірка готовності учнів до представлення результатів роботи над проектом |
2 |
Актуалізація опорних знань учнів. |
1 хв |
Складання сенканів |
Складання сенканів на запропоновану тему |
3 |
Повідомлення теми та мети |
1 хв |
Словесний |
Оголошення теми та мети (триєдиної) |
4 |
Мотивація навчальної діяльності. |
2 хв |
Евристична бесіда |
Постановка ключового питання |
5 |
Формування вмінь та навичок учнів |
35 хв |
Захист проекту |
Кожна група представляє свої програмні продукти, бесіда за опрацьованим матеріалом |
6 |
Оцінювання учнів в проекті |
2 хв |
Словесний |
Заповнення карток оцінювання, аргументація оцінок |
7 |
Рефлексія. Підбиття підсумків. |
2 хв |
Незакінчене речення |
Продовжити речення: «Для мене сьогодні на уроці важливим було …» |
8 |
Домашнє завдання. |
1хв |
Словесний, ілюстративний. |
Інструктаж до домашнього завдання |
Хід уроку
Найдорожчою темою, а отже, й ідеалом
для мене завжди були й залишаються доброта,
самовідданість і милосердя людської душі
в найрізноманітніших їх виявах.
Гр.Тютюнник
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Складання сенканів на запропоновані теми
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Шановні учні, сьогодні на уроці ми ще раз доторкнемося до мудрого слова Гр.Тютюнника. Письменник сказав про свою повість «Вогник далеко в степу: «Не писав, а ніби проспівав…». Мабуть, інакше не могло і бути, адже кожен рядок твору переповнений прагненням до життя і добротою, людяністю і щирістю юних героїв, на долю яких випало багато горя і щастя водночас. Пропоную провести урок у формі захисту проекту. Працюючи над проектом, ви багато дізналися про життя друзів-ремісників, героїв повісті, а ще шукали відповідь на ключове питання проекту.
Постановка ключового питання:
У чому ідейно-художня цінність повісті Г.Тютюнника «Вогник далеко в степу»?
Тематичні питання.
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
V. Формування вмінь та навичок учнів.
Захист проекту
Виконавці навчального проекту: |
||
Учні 7 класу Шостинського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9-дошкільний навчальний закалад Шостинської міської ради Сумської області |
||
Тип проекту |
- за тривалістю: короткотривалий; - за предметною галуззю: українська література; - за основною діяльністю: творчий, дослідницько-пошуковий; - за кількістю учасників: колективний (груповий). |
|
Ключове питання |
У чому ідейно-художня цінність повісті Г.Тютюнника «Вогник далеко в степу»? |
|
Тематичні питання: |
|
|
Актуальність проекту |
Реалізація освітньої галузі «Мова і література» Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. Значення літератури у формуванні особистості, залучення учнів до надбань українського письменства, збагачення духовно-емоційного досвіду |
|
Мета і завдання проекту |
Формувати вміння аналізувати кращі зразки української художньої прози; розвивати здібності учнів до самостійної дослідницької та творчої роботи; сприяти вихованню самодостатньої особистості; виховувати бажання займатися дослідницькою діяльністю; розвивати вміння оформляти результати роботи (проектний продукт з використанням сервісів Web 2.0) |
|
Навчальні предмети , з якими пов’язаний ваш проект |
||
Світова література, інформатика. |
||
Контингент учнів, для яких може бути використаний матеріал проекту |
||
Учні 7 класів. |
||
Механізм реалізації проекту |
||
Етапи роботи |
Зміст діяльності учнів |
Зміст діяльності вчителя |
1. Підготовка до проектування. Вивчення теми, мети й завдань проекту |
а) вибір теми; б) формулювання мети проекту; в) розробка дорожньої карти проекту з допомогою сервісів Google. |
а) ознайомлює із суттю проектної технології; б) мотивує тему та мету проекту; в) допомагає розробити дорожню карту проекту; г) пропонує тематичну стіну (сервіс Padlet). |
2. Планування |
а) визначення кількості груп та їх склад, завдань, які стоятимуть перед групами; б) визначення джерел інформації, способів її збирання: І група «Пошуковці»: працюючи з текстом повісті, досліджують, як письменник зобразив складні та водночас щасливі долі юних героїв. ІІ група «Дослідники»: працюють з текстом повісті, виділяючи ключові риси характеру героїв, які допомагають їм вистояти у важких ситуаціях; аналізують вплив інших персонажів на становлення особистостей підлітків. ІІІ група «Літературознавці»: досліджують художні засоби, які використовує письменник, щоб повніше розкрити головну думку твору та переконливі образи підлітків. І група «Пошуковці»: створюють колонку у Wіkі-газетi з заміткою про повоєнне життя героїв,естетично оформлюючи та ілюструючи її. ІІ група «Дослідники» створюють колонку у Wіkі-газетi з вітальним словом на честь улюблених героїв повісті. Естетично оформлюють та ілюструють колонку. ІІІ група «Літературознавці»: створюють за допомогою сервісу Тagul хмару слів на тему «Художні засоби повісті». Доповнюють інформаційними матеріалами та продумують естетичне оформлення тематичної стіни (сервіс Padlet). |
а) пропонує ідеї; б) висловлює пропозиції; в) визначає термін роботи; г) контролює процес розподілу обов’язків; ґ) орієнтує на використання інформаційних джерел та роботу з сервісами Web 2.0; е) допомагає установити критерії оцінювання результатів роботи. |
3. Дослідження |
а) робота з текстом; б) аналіз отриманої інформації; в) аналіз результатів дослідження; г) детальніше ознайомлення з сервісами Web 2.0; г) формулювання висновків та оформлення результатів. |
а) спостерігає за діяльністю учнів; б) контролює та коригує діяльність учнів. |
4. Оформлення звіту. Підготовка до презентації |
Звіт членів групи І група: створення естетично оформленої колонки у Wіkі-газетi з заміткою. ІІ група: створення естетично оформленої колонки у Wіkі-газетi з вітальним словом на честь улюблених героїв повісті. ІІІ група: створення Хмари слів на тему «Художні засоби повісті». Доповнення інформаційними матеріалами тематичної стіни (сервіс Padlet). |
а) контролює та здійснює корекцію. |
5. Презентація |
Представляють результати проектної діяльності на уроці формування вмінь та навичок учнів у формі усного та письмового звіту з використанням сервісів Wеb 2.0. |
а) сприймає та аналізує звіт; б) ставить уточнюючі запитання. |
6. Оцінювання проектної діяльності та її результатів |
Оцінюють участь кожного представника групи шляхом обговорення і самооцінювання. |
Оцінює:
|
7. Після проектні дії |
обмірковують напрями продовження проекту. |
планує продовження проекту з використанням сервісів Wеb 2.0. |
Очікувальні результати: |
||
Учні повинні:
|
||
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту: |
||
1 тиждень |
||
Матеріали та ресурси: |
||
Обладнання (відмітити необхідні прилади) |
||
Принтер, засоби для зв’язку з Інтернетом, проектор, ноутбук, комп’ютери. |
||
Програмне забезпечення (відмітити необхідні програми): |
||
Програми опрацювання зображень, веб-браузер для перегляду веб-сайтів, програми для роботи з сервісами Wеb 2.0, текстовий редактор. |
||
Інформаційні джерела: |
Інтернет, підручник, енциклопедії, збірки творів Гр.Тютюнника
|
|
Додаткове приладдя та витратні матеріали: |
Ручки, зошити |
|
Оцінювання навчальних досягнень: |
||
Підсумкова оцінка (0-12 балів) |
||
Загальні висновки по проект |
||
Учні, створюючи проект, дізналися, у чому ідейно-художня цінність повісті Г.Тютюнника «Вогник далеко в степу»? |
Хід презентації
Мета роботи в проекті:
Завдання : створити замітку, відобразивши в ній своє бачення прочитаного; естетично та змістовно оформити її.
Презентація роботи: представлення власного проектного продукту.
http://wikiwall.ru/wall/43bb81327ad6205490e1c544a356d014/9eed394fee6c218796078aede2d6c518
Мета роботи в проекті:
Завдання : створити вітальне слово на честь улюблених героїв твору, естетично та змістовно оформити.
Презентація роботи: представлення власного проектного продукту.
http://wikiwall.ru/wall/43bb81327ad6205490e1c544a356d014/9eed394fee6c218796078aede2d6c518
Мета роботи в проекті:
Завдання : створити Хмару слів, доповнити тематичну стіну (сервіс Padlet) ілюстративним та інформаційним матеріалом.
Презентація роботи: представлення власного проектного продукту.
https://padlet.com/lana121968/kzgrj2l2eina
7. Відповідь на ключове питання проекту «У чому ідейно-художня цінність повісті Г.Тютюнника «Вогник далеко в степу»?
VІ. Оцінювання учнів.
Заповнення карток оцінювання, аргументація оцінок
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Незакінчене речення «Для мене сьогодні на уроці важливим було …»
VІІІ. Інструктаж до домашнього завдання.