8 клас
Українська мова
ТЕМА. Пряма і непряма мова. Діалог.
Цитата. Узагальнення і
систематизація вивченого.
МЕТА. Повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів
про засоби передачі чужої мови; удосконалювати вміння
ставити розділові знаки при прямій мові, діалозі, цитатах;
правильно використовувати їх у своєму мовленні та
виправляти помилки у чужому; розвивати культуру
мовлення, спілкування; виховувати любов до рідного слова.
ТИП УРОКУ. Урок – гра (змагання).
ХІД УРОКУ
І. РОЗМИНКА.
Клас поділений на 2 – 3 команди.
Кожна команда по черзі отримує запитання. Якщо члени команди не відповідають або помиляються, право відповіді передається суперникам.
1 команда
1. Які є засоби передачі чужого мовлення?
2. Слово, яке походить з латинської мови, що має значення наводжу, наголошую, а в медицині цим терміном позначають слово швидко.
3. Слова автора стосовно прямої мови можуть знаходитися ….
4. Такий спосіб передачі чужої мови, який поєднує особливості прямої мови та непрямої, називається…
5. Який це вид передачі чужої мови перед вами?
- Коли ж можна прийти?
- На мене, хоч і завтра! Батько чи мати є в тебе?
- Ні, я сирота.
- Тим краще – сам собі хазяїн. ( С.Васильченко)
2.команда
1. Якими розділовими знаками виділяється на письмі пряма мова?
2. Які терміни утворюються від латинського слова, що в перекладі означає «слово»?
3. Якою мовою, як правило, відтворюється цитата?
4. У яких стилях мовлення не вживається діалог?
5. Який це вид передачі чужої мови?
«Шептала візьми, сказав конюх хлопчикові. – Тільки зачекай, напою» (В.Дрозд).
3 команда
1. Чи може бути пряма мова членом речення?
2. Назвіть складники діалогічного мовлення.
3. Форма передачі чужої мови, що будується на основі безпосереднього висловлювання, але передається від особи автора за допомогою підрядних речень…
4. Яке підґрунтя невласне прямої мови?
5. Який це вид передачі чужої мови?
Любити мову і досконало знати її – поняття взаємопов’язані. Добре з цього приводу сказав у статті «Слово рідної мови» відомий український педагог Василь Сухомлинський: « Щоб любити – треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й всеосяжну величину й багатогранну річ, як мова, треба її любити».
ІІ. «ХТО ШВИДШЕ?»
1.Правильно розставити розділові знаки, пояснити їх вживання.
2.Скласти висловлювання за поданною схемою.
1 команда
1. Коли розпочинаємо щось гоже говоримо допоможи нам Боже.
2. «П, - а,- п!»
2 команда
1. А що ти тут робиш росино? Погоду віщую людині.
2. А: «П?»
3 команда
1.Сорочку мати вишила мені червоними і білими нитками хто не співає в нашій стороні?
2. «П»,- а.
ІІІ. СИНТАКСИЧНИЙ АНАЛІЗ
Зробіть повний синтаксичний аналіз конструкцій з прямою мовою.
1 команда
«Будьте здорові, з Святим вечором!» - проказав він дзвінким голосом, подаючи мисчину в хустці.
2 команда
І сказав отаман, і промовив козак, аж од слів половіли іскрини: «Україна одна, і не можна ніяк віддавати її до загину».
3 команда
« Бідна, дівчино, - сказав Захар,- що я можу тобі порадити?»
І\/. «ДАЛІ, ДАЛІ»
Команди задають одна одній запитання. Якщо відповіді немає, учні кажуть «Далі». Команди повинні набрати максимальну кількість балів за 5 хвилин.
\/. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
Складіть речення так, щоб подані слова виступали словами автора.
1 команда
Викрикує засмагла дітвора;
2 команда
Гордо промовив друг;
3 команда
Здивувався Сергій і відвів очі убік.
\/І. ПЕРЕБУДУВАТИ РЕЧЕННЯ
Замінити непряму мову на пряму.
1 команда
І прощально листя шелестить, що для нього не вернеться літо (В.Сосюра).
2 команда
Я спитав старого лісоруба, чи не жаль йому цих верб і дуба? (П.Біба)
3 команда
Академік Павлов писав, що все життя любив розумову працю і фізичну.
\/ІІ. « ХТО ЦІКАВІШЕ»
Складіть і розіграйте діалог.
\/ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Підраховуються бали, визначається переможець. Учитель наголошує на помилках, які найчастіше робили учні. Оцінювання.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи, повторити тему «Пряма і непряма мова. Діалог.Цитата». Скласти кросворд на вивчену тему.