Урок "Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови "Пряма мова" містить як теоретичний матеріал і вправи з підручника С.Єрмоленко, В.Сичової "Українська мова. 5 клас", так і додаткові завдання для засвоєння даної теми.
Перегляд файлу

Тема уроку:         Пряма мова

 

Мета уроку:      поглибити відомості про пряму мову та правила її написання;

формувати в учнів уміння правильно складати і записувати речення з прямою

мовою; виховувати любов до прекрасного.

 

Тип уроку:  формування нових знань, умінь і навичок.

 

Обладнання:  підручник «Українська мова» для 5 класу за редакцією С. Єрмоленко, В.Сичової, дидактичний матеріал, навчальні таблиці.

 

                                                                         О слово рідне – чисте джерело,

                                                                         Мене з дитинства в юність привело.

                                                                                                                   В.Чемерис

          

                                                              ХІД УРОКУ

    

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 

      1) Бесіда з учнями.

        – Яке речення називається складним?

        – Які розділові знаки ставляться між простими реченнями у складному?

        – Які види зв'язку існують між простими реченнями у складному?

 

      2) Перевірка домашньої вправи.

 

IIІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

 

            1. Колективна робота.

     Завдання: прослухайте речення і знайдіть висловлювання, яке належить

 певній особі, у даному випадку — Андерсену. «Щоб жити, потрібні сонце,

 воля і маленька квітка»,— говорив великий казкар Ганс Крістіан Андерсен.

 

            2. Слово вчителя.

      Пряма мова — дослівно відтворене висловлювання якоїсь особи. Речення

 з прямою мовою складається з двох частин: висловлювання певної особи і слів

 автора.

      (Прочитати правило і пояснення на ст. 87)

       Вправа 496 (усно)

 

            3. Опрацювання схем.

              А: «П?».

             «П»,— а.

             «П!?» — а.

             «П,— а,— п?!»

 

      Вправа 497 (письмово)

 

            4. Пояснювальний диктант.

  Раз мені казала мати: «Можеш мов багато знати, кожну мову шанувати, та

 одну із мов усіх щоб у серці ти зберіг» (М. Хоросницька). «Ой, яка чудова

 українська мова!» — захоплено писав український поет Олександр Підсуха.

 Дмитро Білоус вигукує: «Ти наше диво калинове,  кохана материнська мово!».    

 «Той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою»,— підкреслював Володимир

 Сосюра.

 

            5. Робота в групах.

            І група.

      Перебудувати подане складне речення на речення з прямою мовою і

 словами автора. Слова автора поставити спочатку перед прямою мовою, потім  

   після неї. Записати, правильно вживаючи розділові знаки.

       На плакаті написано, щоб учні дружили з книгою — джерелом знань.

       Учитель природознавства сказав, що завтра ми будемо працювати в саду.

       Вихователька попередила нас, щоб ми були уважні, коли переходимо

   дорогу чи вулицю.

 

            ІІ група.

       Списати речення з дошки, поставити розділові знаки і лапки.

       Чому ти вириваєш сторінки з підручника питає вчителька маленького Борю.А я не всі вириваю, тільки прочитані відповідає той. Чому знов запитує  вчителька. Щоб помилково двічі не прочитати теж саме відповів Боря.

       Учитель розповів про пори року й запитав Хто мені скаже, який час

 найкращий для збирання яблук. Маленький Миколка підняв руку Коли собака

 на цепу.                                        (Із «Книги веселої мудрості».)

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

 

            1.  Творча робота.

        Завдання: перебудувати речення з прямою мовою у складні.

 

     Я запитала сестру: «Ти вивчила вірш?»

     Мама попросила Оксанку: «Полий квіти».

     «Ти бачила виставу "Наталка Полтавка"?»— запитала Марина подругу.           

     Декарт писав: «Читання книги — це ніби розмова з найкращими людьми

минулих віків».

 

            2.Робота біля дошки.

         Завдання: скласти схеми речень із прямою мовою.

 

     «Ті школярі,—писав В.О.Сухомлинський,—які нічого, крім підручників,

  не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями». (Із журналу.)

      Прощаючись він сказав: «Я хочу, щоб ви добре вчились, друзі». (З газети.)

      «Завдання буде виконано»,— рішуче вимовив Павлик. (О.Гончар.)

      «Чи не час нам в дорогу?» — спитала Соломія. (М.Коцюбинський.)

 

            3. Робота з підручником.

       Виконати вправи 498, 501 (письмово)

 

VІ. Підсумки уроку.

       Узагальнююча бесіда.

 

        – Що називається прямою мовою?

        – Які розділові знаки ставляться при прямій мові?

 

VII. Оцінювання знань учнів.

 

VIII. Домашнє завдання.

 

        Підручник, § 47, вправа 503.

 

 

 

docx
Додано
11 серпня 2020
Переглядів
1058
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку