Урок "Пяма мова" 5 клас

Про матеріал
Урок української мови " Пряма мова" Під час проведення навчального заняття формувала ключові компетентності: спілкування державною мовою, спілкування іноземними мовами, математична грамотність, компетентності в галузі природничих наук та екології, інформаційно-комунікаційна компетентність,громадянська ікультурна компетентність. На уроці реалізувала наскрізні змістові лінії, спрямовувала навчальне заняття на формування суспільних цінностей, розвивала в учнів навичкикомандної роботи. Використовувала мережу "Інтернет" для пошуку інформації. На уроці діти дотримувалися принципів академічної доброчесності, використана методика формувального оцінювання, взаємооцінювання, самооцінювання. Домашнє завдання спрямоване на оволодіння ключовими компетентностями, озвучувалися критерії його оцінювання. Очікуваних результатів досягла.
Перегляд файлу

                                                                                                                                                    

D:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06846.JPG                                                                      Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові  та діалозі

                                                                      Урок підготувала і провела

                                                                                учителька української

                                                            мови та літератури

                                                               Калинівськоо ліцею №1

                                                                  Зотікова Тетяна Павлівна

Мета: дати учням знання про пряму мову, діалог, виробити в них уміння розпізнавати пряму мову та слова автора, які її супроводжують; правильно інтонувати речення, ставити розділові знаки в таких конструкціях; удосконалювати навички роботи у групах, у парах; розвивати культуру усного і писемного мовлення,творчі вміння; сприяти розвитку логічного мислення; розвивати пам’ять, увагу, емоції; дати уявлення про видатних людей, які прославили Україну; виховувати любов до рідної землі, батьків, прагнення досягти успіхів і прославити Батьківщину.

Обладнання: підручник, таблиці, ілюстрації, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації матеріалу.

Хід уроку

          І. Організаційний момент

З’ясуємо емоційний стан учнів на уроці. Ми найкращі. Ми все вміємо і все знаємо.  Виберіть смайлик, який відповідає вашому настрою

D:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06845.JPGD:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06854.JPG

    

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Облітав журавель...

Облітав журавель

Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.                                                         

Ми спитали журавля:                                                      

— Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

— Краще рідної немає!

                      Платон Воронько

Діти, яка головна думка цього вірша?

(Найкраща земля наша, українська)

1.Що ми запитали у журавля?

2.Як ви думаєте, ви передали слова дослівно? Без змін? Нічого не додали?

3. Що відповів журавель? Повторіть слова журавля.

3. Як ви думаєте, ви передали слова журавля дослівно? Без змін? Нічого не додали?

Отже, ви передали слова, сказані журавлем дослівно і без змін. Як же називаються ці слова? (Пряма мова)

 Сьогодні на  уроці про них і будемо  говорити.

 

ІІ. Повторюємо вивчений матеріал

                 «Мозковий штурм»

Якої теми стосуються терміни «лапки», «двокрапка», «репліка»,«тире»?

(Пряма мова і діалог)

То що таке пряма мова? Що називається діалогом?

                 Лінгвістична гра «ГОЛОСУЮ»

Відповідаємо на питання символічними «руками»

Червона рука – ні

Зелена рука – так

  1.     Пряма мова – це дослівно передане висловлювання? (так)
  2.     Пряма мова може бути без лапок? (ні)
  3.     Слова автора вказують кому належиь пряма мова? (так)
  4.     Пряма мова супроводжується словами автора? (так)
  5.     Основний зміст речення з прямою мовою у словах автора? (ні)
  6.     Пряма мова пишеться з малої літери? (ні)
  7.     Діалог – це розмова двох осіб?(так)
  8.     Слова автора беруться в лапки? (ні)
  9.     Полілог – це розмова двох осіб?(ні)
  10.            Непряма мова дослівно передає висловлювання? (ні)

11)    Діалог вживають у розмовному стилі мовлення?(так) D:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06878.JPG

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.  Мотивація навчання

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про пряму мову і діалог. Записуємо число, класна робота , тему уроку    

Щоб краще запам’ятати розділові знаки при прямій мові, давайте разом складемо граматичну казку «Казку про Пряму мову» http://kampot.org.ua/uploads/posts/2013-01/1359661632_0.jpgD:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06837.JPG

Було це колись давним-давно. Розповіла нам цю казку мудра бабуся Пунктуація, бо тільки вона і бачила цю дивну історію, а нам розповіла, щоб ми її запам’ятали і дітям своїм розказали.

Жили-були на світі розділові знаки: Лапки – козачки-близнючки, Кома, Знак питання та Знак оклику.

Поруч жила струнка дівчина Мова. Називали її всі Прямою  за те, що завжди передавала інформацію (говорила) прямо, точно, без змін. За це її козачки–близнюки любили та оберігали, завжди її захищали. Ставали завжди по обидва боки і нікого не підпускали до неї. Бачили люди її тільки у оточенні двох Лапок.

Не любили вони Слів автора, які жили недалеко. Бо ці слова були  балакуни. Вони завжди вказували кому належить мова, хто говорив. А ще обов’язково хотіли підступитись до Мови і почути, що вона говорить, щоб потім усім розказати.

Одного разу вони вирішили зайти спереду Прямої мови. Набрались хоробрості, стали великими і − в наступ. Але Лапки враз це помітили, взяли зброю – два щити (двокрапку), виставили їх наперед та й прикрили ними Пряму мову і себе. А Крапка стала ззаду і дивилась, щоб ніхто не підкрався.

Іншого разу вирішили Слова автора підкрастись підступно ззаду. Прибігла на допомогу Кома. Хіба може маленька дівчинка допомогти? Тому слова автора її не боялись. Але і тут не змогли перехитрити Козачків-близнючків. Вони виставили гострий спис (тире). Перелякались Слова автора гострого списа. А ззаду підбігла ще і Крапка. Оточили знаки Слова автора з обох сторін, злякались вони так, що стали маленькими.

З тих пір у пам’яті бабусі Пунктуації і залишились такими.

ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок

                                             Синтаксичний практикум

                                             Робота біля дошки.

Записати речення. Визначити пряму мову та слова автора. Накреслити схеми речень, пояснити розділові знаки. Розібрати за членами речення

  1.  «Земле мила, ти  даси мені крила?» - питаю.
  2.  Обіцяв я ланам і полям: «Я вернуся до вас, мої рідні!»
  3. З гордістю промовлю: «Я Україні син».
  4.  «Повертайся в рідну хату», - шепоче сину тато.

        Робота з підручником. D:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06910.JPG    

Письмове виконання вправи . Не забуваємо про академічну доброчесність

                                             Фізкультхвилинка

Славні ми і дружні діти,

Сонечком ясним зігріті.

Ми завжди його чекаєм,

І слова ці промовляєм:

«Ти щодня в наше віконце

Заглядаєш, рідне сонце.

Шлем палкий привіт тобі

В небеса ці голубі.

Глянь на ліс і на поля −

Все це матінка-земля.

Он стрункого клена віти

Лагідно колише вітер,

Тут вербичка зажурилась

І до річки нахилилась,

Там присів малий грибок,

Тут ось зайчик стриб та скок…

Просимо тебе: «Мерщій

Обніми нас і зігрій!»

    РОБОТА В ГРУПАХ.

( Озвучуємо правила роботи в групах)

Знайти пряму мову, слова автора. Розставити розділові знаки. Виправити помилки. Правильно записати речення

1 група.

http://vlasenko.at.ua/News/antonov150_0002.jpg

Антонов Олег Костянтинович «Київський авіаційний завод «АВІАНТ»»

Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте помилки.

1.Олег Костянтинович згадував народився я в простій селянській хаті, тому ніколи не бачив літаків і лише від двоюрідного брата вперше почув захопливі розповіді про них.

2. Звичайно, з дитинства мріяв літати. Дуже хотів бачити землю рідну з вишини, тому й став конструктором пояснював вибір своєї професії вже відомий сивоголовий конструктор

Перевірний варіат:

http://vlasenko.at.ua/News/antonov150_0002.jpg Антонов Олег Костянтинович

 

 Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте  помилки.

1.Олег Костянтинович згадував: «Народився я в простій селянській хаті, тому ніколи не бачив літаків і лише від двоюрідного брата вперше почув захопливі розповіді про них».

2.«Звичайно, з дитинства мріяв літати. Дуже хотів бачити землю рідну з вишини, тому й став конструктором», − пізніше пояснював вибір своєї професії  вже відомий сивоголовий конструктор.

2 група:

Зображення 1 з 3

Каденю́к Леоні́д Костянти́нович − Герой України, перший космонавт незалежної України.

Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте помилки.

1. Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк кореспондентам сказав на космічний корабель «Колумбія» я взяв Шевченків «Кобзар» і материн рушник .

2. У космосі з американськими космонавтами я організував два вечори української пісні. Американцям так сподобалися наші пісні, що вони почали вивчати українську мову пригадує Леонід Костянтинович.

 

 

Перевірний варіант

Зображення 1 з 3

Каденю́к Леоні́д Костянти́нович Герой України, перший космонавт незалежної України.

 

 

Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте помилки.

1. Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк кореспондентам сказав: «На космічний корабель «Колумбія» я взяв Шевченків «Кобзар» і материн рушник» .

2. «У космосі з американськими космонавтами я організував два вечори української пісні. Американцям так сподобалися наші пісні, що вони почали вивчати українську мову», − пригадує Леонід Костянтинович.

3 група:

Зображення 3 з 3144 Віталій Кличко − Герой України, український боксер, учений-педагог, політик,

 меценат.Володимир Кличко- Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії. Чемпіон світу з боксу.

Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте  помилки.

1. Володимир Родіонович, батько боксерів, вигукнув відчуваю гордість за своїх синів! Вони, без сумніву, козацького роду

2.Коли ти був маленьким, батьки дали мені завдання наглядати за тобою. І це завдання вони ще не відміняли жартує Віталій Кличко

 

Перевірний варіант:

Зображення 3 з 3144 Віталій Кличко − Герой України, український боксер, учений-педагог, політик, громадський діяч, меценат.

Володимир Кличко − Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії. Чемпіон світу з боксу.

Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте  помилки.

1 Володимир Родіонович, батько боксерів, вигукнув: «Відчуваю гордість за своїх синів Вони, без сумніву, козацького роду!».

2. «Коли ти був маленьким, батьки дали мені завдання наглядати за тобою. І це завдання вони ще не  відміняли», − жартує Віталій Кличко.

 

Робота біля дошки і в зошитах

Записати  діалог, поставити правильно розділові знаки

 Якось каже мати сину:

-Я молюсь за Україну.

І від сина пролуна:

-         Ця країна чарівна.

Проспівала мати сину:

-         Ти люби свою країну.

-         Люблю ліс, поля, струмочок, - відповів мамі синочок.

(Діти, ви любите свою країну? Чи є ви патріотами? Продовжте речення «Я патріот, бо…..)

Переглянемо мультфільм «Пригоди в лісовій школі».                                                       Записати репліки діалогу героїв мультика, перетворивши на пряму мову так, щоб пряма мова стояла перед словами автора і після них, накреслити схеми, пояснити розділові знаки

 

Творче завдання

КОНСТРУКТОР

(РОБОТА В ПАРАХ)

  1.Зі слів cкласти речення, перебудувати за схемами:

Рідна, в, ми, найдорожча,світі,Україна, проголошуємо

  1.     «П», - а.
  2.     А: «П?»   
  3.     3) Непряма мова

  2. Скласти діалог  на тему:

                   «Чи любиш ти своє місто?»( Скласти діалог англійською мовою)

Гра  «ПАВУТИНКА»

Яка схема відповідає поданому реченні:

1) «Козацькому роду нема переводу», - співають у пісні.

2)  Іду до людей та питаю: «Де тут дорога до рідного краю?»

     3 ) «Рідний край, - кажуть люди,  - не забувай.»

А ) «П, -а, - п.»  Б) «П», - а.  В) А: «П».

                                           Творча робота

Роздивіться фотографії. Складіть і запишіть речення за змістом зображеного.

Складіть речення за схемою:

«П!» − а.

Складіть речення за схемою:

«П», − а.

Складіть речення за схемою:

«П?» − а.

 Складіть речення за схемою:

А: «П».

 

ТВОРЧИЙ ВЕРНІСАЖ                                                                                                           Виступ творчої групи із інсценізацією смішинок-діалогівhttp://dity.odb.te.ua/userfiles/pravila-etiketa-dlya-samyx-malenkix-3(1).jpg

 

                  1.        - Віталику, які розділові знаки ставляться при прямій мові?

                                       - При прямій мові ставляться латки.

 

2.         Стоіть і гірко плаче Надя:

- Віддайте булку з маслом, дядю!

- Та я ж не брав, дівчатко миле…

- А ви на неї, дядьку, сіли!

 

3.    – Поїхали з нами, бабусю!

- Нема коли їхати, треба йти!

 

  1. «Чого, брате, так збілів?
    Що з тобою сталось?»
    — Ах, за мною через став
    Аж сто вовків гналось!

    «Бог з тобою... Сто вовків!..
    Та б село почуло...»
    — Та вірно пак і не сто,
    А п'ятдесят було.

    «Та й п'ятдесят диво в нас...
    Де б їх стільки взялось?»
    — Ну, Іванцю! нехай так,
    Але десять гналось.

    «Та і десять не було!
    Знать, один усього?»
    — А як один? аби вовк!
    Страшно і одного...

    «А може, то і не вовк?»
    — А що ж то ходило?
    Таке сиве та мале,
    А хвостик, як шило.

 

V. Підбиття підсумків.

Збіг наш урок, як коротка мить.

Чи сподобався вам урок?

Які враження від уроку?

Інтерактивна гра «КРИГОЛАМИ) D:\МАМА\ФОТО\Відкритий урок 5кл. Пряма мова\DSC06852.JPG

До кожної букви добирають слова, які характеризують урок, клас, учні   Яким був урок?

У-успішним, урочистим, учнівським

Р- розумним, роботящим,розвиваючим

О – особливим, організованим

К – корисним, кмітливим, класним

Чи вдалось виконати всі завдання?А це вдалось тому, що ви були на уроці якими?

У –уважними, унікальними

Ч – чемними, чуйними, чесними

Н - Наполегливими, незвичайними

І - ініціативними

 

 

Слово учителя

http://pernatidruzi.org.ua/pictures/bilyl_leleka_pislja_opysu.jpghttp://bpart.kiev.ua/images/regions_db/2004/big/XarkovP2.jpg

Діти, що ви можете сказати про лелек?                                                                                                          (лелека білий, лелека чорний – занесені до Червоної книги)

 Рефлексія.

 Продовж речення…

Я сьогодні запам’ятав…

Сьогодні я зрозумів…

Найцікавішим для мене на уроці було…

Мені сьогодні вдалося…

Вдома мені слід попрацювати…

VІ. Оцінювання (формувальне , самооцінювання,  взаємооцінювання)

VІІ. Домашнє завдання(учитель озвучує критерії оцінювання д/з)

 Вивчити правила.  Скласти діалог на тему

«Мій рідний край»  (6-8 реплік)

 

docx
Додано
6 листопада 2023
Переглядів
323
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку