Урок
Тема. Здоров’я
Підтема. Рецепти здоров’я
Мета: вчити учнів висловлювати скарги з приводу свого самопочуття під час спілкування з лікарем англійською мовою, вживаючи лексику з теми; навчати розуміти поради та рекомендації лікаря, повторити вживання розділових питань, поглибити знання учнів про використання модальних дієслів; розвивати вміння вести діалог, логічно викладати свої думки та ефективно співпрацювати під час парної роботи; виховувати інтерес до здорового способу життя, організованість, відповідальне ставлення до свого здоров’я, підвищувати інтерес до англійської мови.
Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть вільно оперувати ЛО з даної теми та граматичними структурами; вести бесіду, складати діалоги з даної теми; матимуть позитивне ставлення до здорового способу життя, знатимуть та користуватимуться правилами здорового способу життя.
Обладнання: підручник з англійської мови А. Несвіт 7 клас, фотографії, плакати, роздатковий матеріал, лікарський халат, ноутбук
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting. Good morning, pupils. Glad to see.
2. Today the topic of our lesson is The Health’ Recipes or How to Stay Healthy. So on today’s lesson we’ll practice our topical vocabulary, make up dialogues and do a lot of exercises.
3. Warming up. Look at the photos and say:
What can you see?
What problems are these?
What are the reasons of these diagnoses?
What can we do to avoid these problems?
II. Основна частина уроку
1. Checking the hometask.
2. We have learnt a lot about different symptoms, diagnosis and treatment. So, your task will be to find the most necessary information using your smart phones and complete the table. You should write the symptoms of the illnesses, what treatment people need and what doctor can help.
DIAGNOSIS |
SYMPTOMS |
TREATMENT |
DOCTORS |
flu |
high temperature, headache, a cold, sore throat, sneezing
|
bed rest, drinking warm tea, pills, vitamins, gargle the throat, nasal spray |
ear, nose, throat specialist |
allergy |
sneezing, itching, some pimples |
take pills, ointment |
dermatologist |
toothache |
strong pain in a tooth |
pull out, fill in |
dentist |
conjunctivitis |
can’t see, ache in the eye |
take pills, drop the eyes |
oculist |
fracture |
swollen, bruise, bleeding |
painkiller, splint, bandage |
surgeon |
3. Work in pairs. When we visit doctor we need some phrases to start the conversation. So, you have to match two parts of the phrases and later you can use them for the dialogue.
1. |
What’s the |
a) |
awful headache |
2. |
I have an |
b) |
matter? |
3. |
I have a high |
c) |
quite ill |
4. |
I’m |
d) |
call a doctor? |
5. |
I’m afraid I’ve |
e) |
me a sharp pain |
6. |
The tooth gives |
f) |
pain in my foot |
7. |
I consulted |
g) |
hospital? |
8. |
I have a |
h) |
call the ambulance? |
9. |
Where’s the nearest |
i) |
temperature |
10. |
How shall I |
j) |
caught a cold |
11. |
Please, shall I |
k) |
splitting headache |
12. |
I have a bad |
l) |
a doctor |
4. Listening. Ok, very well. Now I hope you know the necessary phrases and we can to check your knowledge. Your task will be to listen to the sample dialogue and complete the missing parts.
Ann . You look awful! What’s the __ (matter)?
Kevin. I’ve got a terrible __ (pain) in my side.
Ann. Where exactly?
Kevin. Here.
Ann. How long __ (have) you __ (had) it?
Kevin. Not long. It __ (started) last night.
Ann. I think you __ (should) see a doctor.
Kevin. Well, maybe I’ll go tomorrow.
Ann. I think you’d __ (better) go now. It __ (might) be your appendix.
5. Good work. And now I’m sure that are able to cope with the next task. Imagine the situation that you’re at the doctor. You have some complains and you need some help. Make up a dialogue using word combinations and sentences from the previous tasks.
6. Now time to take a little rest. Everybody knows that if you want to stay healthy you should do some sports or exercises and take a rest regularly.
7. Grammar. Writing.
Ex. 1, p. 74
8. Let’s remember. When we want to give a piece of advice what modal verbs do we need? Listen to the problems and give a piece of advice.
1. I’ve got a headache – You should take an aspirin
2. I’ve got a cough – You shouldn’t smoke so much; you should take some syrup
3. I’m always tired – You shouldn’t go to bed late
4. I’m getting fat – You shouldn’t eat too much
5. I’ve got a runny nose – You should use some nasal spray
6. Mary has cut her hand – You should put some antiseptic on it.
10. Summary
During the lesson we speak a lot about different medical diseases and problems and now I’m sure that you can easily give a piece of advice to your classmates and friends. So, let’s check what should we do and shouldn’t to stay healthy.
III. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків уроку та оцінювання.
Your work was good today. So you have very good marks. Thank you for your good work.
2. Пояснення домашнього завдання.
Your homework will be the following: to make a list of good habits for your health.