Тема: Речення з одним головним членом.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: квітка-семицвітка,картки із завданнями, аркуші паперу «Односкладні речення», «Двоскладні речення»
Хід уроку
І. Організація класу
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
У нас сьогодні особливий урок. Спробуємо розшифрувати кожну його літеру. Що він нам принесе?
Успіх
Радість
Обдарованість
Кмітливість
Психологічна рефлексія «Наш настрій» цукерки різнокольорові
— оберіть колір вашого настрою.
• червоний — піднесеність, енергія, творчість;
• оранжевий — радість справедливість, великодушність;
• жовтий — допитливість, кмітливість, доброзичливість;
• зелений — спокій, задоволення, дисципліна;
• синій — таємничість, стриманість, готовий до підкорення вершин;
• фіолетовий — винахідливість, фантазія, інтуїція;
• коричневий – працьовитість, цілеспрямованість, розважливість
• чорний — незадоволення, гнів, страх.
Сподіваюсь, що наш урок не зіпсує настрій тим, в кого він хороший, значно покращить тим, хто вибрав темні кольори, адже працювати будемо : словом, а мова наша така ж різнобарвна, як цукерки, що ви скуштували..
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
- Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо поглиблювати наші знання про головні члени речення. А також розглянемо речення, в яких є лише один головний член.
- Діти, а яке свято наближається?
- Що зазвичай дарують на 8 Березня? Доберіть асоціації до слова квітка.
- Я пропоную створити чарівну квітку – семицвітка – КВІТКА ПІЗНАННЯ, яка здійснить ваше будь-яке бажання.
- Ну що вперед!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перша пелюстку
Друга пелюстка
ІV. Засвоєння та усвідомлення учнями нового матеріалу
- Порівняйте речення. У кожному знайдемо головні члени речення.
-
Троянда лікує серцеві хвороби. Лікують трояндами серцеві хвороби.
Запашна троянда.
-Чим вони відрізняються ?
Речення, граматична основа яких складається з підмета і присудка, називається двоскладним.
Речення, які мають граматичну основу з одного головного члена (тільки підмета або присудка), називаються односкладними.
- Перегляньте теоретичний матеріал підручника ст..
- Прочитати слова, подані в початковій формі. Скласти й записати речення. Підкреслити граматичну основу. Визначити , якою частиною мови виражені підмет і присудок. Визначити вид речення.
1. На, літо, зацвітати, початок, калина, кущ
2. Його, суцвіття, прикрашати, білі.
3. Символ, калина, та, врода, краса.
4. Медицина, в, її, застосовати, народна.
На початку літа зацвітав кущ калини.
Його прикрашали білі суцвіттям.
Калина - символом вроди та краси.
Її застосовують в народній медицині.
Третя пелюстка
- На дошці висять аркуші паперу з написами: односкладні речення, двоскладні речення. У моїй руці аркуші паперу, на яких записані речення. Вам потрібно визначити вид речення: двоскладне чи односкладне та зайняти ту чи іншу позицію.
Четверта пелюстка
ФІЗХВИЛИНКА «Цифри»
Запропонуйте учням «написати» цифри незвичайним способом:
Цифру 1 «пишемо» носом,
цифру 2 – правим плечем,
цифру 3 – лівим плечем,
цифру 4 – правим ліктем,
цифру 5 – лівим ліктем,
цифру 6 – правим коліном,
цифру7 – лівим коліном,
цифру 8 – правим носочком,
цифру 9 – лівим носочком.
цифру 10 – сідничками.
Дізнаємося, чи добре ви знаєте назви квітів. Будемо відгадувати загадки. Із кожної загадки виписати одне речення. Підкреслити члени речення та визначити частину мови гол.чл. Вказати вид речення.
1. Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий, білий, полум'яний,
І наче яблуко, рум'яний.
В саду я квітну навесні.
Скажи, яке ім'я мені?
(Тюльпан)
2. Дівчинка трима в руці
Хмарку-пух на стебельці.
Як подуєш ти на нього —
Не залишиться нічого.
(Кульбаба)
3. Я квітка ніжна, як весна,
Я різні сукні маю.
Все літо пишна й запашна,
Я й осінь зустрічаю.
(Троянда)
4. У зеленім зіллі
Виросло дівчатко —
В неї вії білі
Й золоті очатка.
(Ромашка)
6. Я перший розцвітаю серед гаю
І білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте!
Ви мене не ображайте,
Не зривайте, не топчіть.
Хочу довго-довго жить.
(Підсніжник)
7. Стебельце — шорстка драбинка,
У середині чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак.
Це квітує... (мак).
8. Цвіте синьо, лист зелений
квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив — його не займає.
(Барвінок)
9. Білі горошини на зеленій стеблині.
(Конвалії)
10. Стоять красуні на воді.
Вінки в них білі й золоті.
(Лілії водяні)
11. Я на сонце дуже схожа —
Золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати всім не важко.
Що за квітка я? (Ромашка)
12. Чудова квіточка така
Чорними брівками морга.
(Чорнобривці)
П’ята пелюстка
Навколо слова «весна» з’являються асоціативні кола. Мова наша таїть у собі диво: слова народжують нові, вони можуть переплітатися, як дивні візерунки на наших писанках, а ми своєю уявою можемо творити, мріяти, насолоджуватися красою слова.
Шоста пелюстка
V. Закріплення вивченого матеріалу
Щоб закріпити вивчений матеріал, потрібно добудувати семантичну карту.
Заповніть, будь ласка, порожні комірки
Сьома пелюстка
Завдання: скласти вірш за останніми словами у рядочку
____________________співає,
____________________зацвітає.
____________________багато.
____________________свято.
VІ. Підсумок уроку
1.Слово вчителя
-Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання й створили квітку бажань.
Так ви, дійсно, молодці й добре сьогодні попрацювали.
2. Рефлексія
3.Оцінювання навчальних досягнень
VІІ. Домашнє завдання
Параграф .
На вибір:
- Вправа
- Записати рецепт приготування улюбленої страви, вживаючи односкладні речення.
- Ось і закінчився наш урок, присвячений квітам.
Квіти дарують нам не тільки свою красу. Вони — частинка всієї живої зеленої природи, завдяки якій ми маємо змогу дихати чистим повітрям. Адже рослинність, яка прикрашає нашу Землю, часто називають легенями планети. І нехай наша чарівна квітка допоможе вам здійснити найзаповітніше ваше бажання.
ГРАФІЧНИЙ ОРГАНІЗАТОР
1