План уроку на тему: «Ремонт одягу.»
Мета уроку: розширити уявлення учнів про види ремонту одягу, навчити накладати латки, штукувати, штопати.
Розвивати практичні уміння і навички працювати ручними інструментами, уміння аналізувати, робити висновки. Виховувати бережливе ставлення до одягу, почуття прекрасного.
Обладнання: тканина, нитки, голки, ножиці, праска, інструкційні картки.
Хід уроку.
Дійсно, не завжди можна використовувати аплікацію для ремонту одягу. Існує декілька видів ремонту одягу.
Знати: види ремонту одягу.
Уміти: виконувати ремонтні роботи.
Способи ремонту розпоротих швів.
Ремонт розривів тканини.
Бесіда
Якщо тканина порвалася в різних напрямах, то її треба положити так,щоб все місце розриву було на твердій, рівній поверхні. Розгладити розірвані кінці і,якщо в такому положенні вони не тримаються,злегка стягнути їх один до одного кількома стібками, намагаючись не порвати і не збільшити отвір. Зметувати і шити необхідно починати з більш коротких ліній розриву, залишаючи найдовші на кінець роботи. Для зшивання місця розриву найкраще застосувати шов «за голку». Після того, як закріплено всі отвори, потрібно підрізати кінчики ниток та обробити зрізи швом, закінчуючи кожну строчку дещо далі того місця, де почався розрив, поступово зводячи стібки нанівець шляхом укорочення ліній зшивання. Нитку зметування видалити і запрасувати шов гарячою праскою.
Якщо розрив ускладнений великою кількістю розривів і випаданням частини тканини або тканина на містці розриви настільки зносилася, що зшивання не може бути міцним, то потрібно поставити латку.
Правила накладання латки.
Є багато видів тканин, які неможливо зшити прямим швом, а латка буде триматися неміцно або псуватиме вигляд, тобто потовщить і буде виступати на одному місці. У таких випадках застосовують штукування. Цей вид використовують, коли тканина протерлася ( наприклад, на рукаві, коли дірки ще немає, але тканина просвічується).
У залежності від виду переплетення ниток у тканині штукування виконують по-різному.
При незначних пошкодженнях тканин застосовують штопання. Цей вид ремонту виконують ручним або машинним способом. Штопання буває щільне (мал. 1 ), навскісне (мал . 2), атласне ( мал. 3), непомітне (мал. 4).
Залежно від напрямку і виду розриву застосовують навскісне (мал. 5) штукування. Спосіб штукування тонких тканин показано на мал.6, цупких - на мал.7, товстих - на мал.8.
Робота проводиться у групах.
Роботу учні виконують за допомогою інструкційних карток. Після закінчення роботи учні переходять з групи у групу і розповідають про виконання виду ремонту, демонструючи свої роботи.
Бесіда.
Додатки
Штопка та штукування
Накладання латки
Ремонт розпоротих швів