Урок "Рівнобедрений трикутник та його властивості"

Про матеріал
Конспект інтегрованого уроку "Рівнобедрений трикутник та його властивості" - урок вивчення нового матеріалу з первинним закріпленням (за тестами ЗНО)
Перегляд файлу

Відділ освіти Бердянської міської ради Запорізької області

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕЗЕНТАЦІЙНИЙ УРОК З ТЕМИ

«Рівнобедрений трикутник, його властивості»

 

 

Урок підготувала

 учитель математики вищої категорії,

старший учитель

Бердянської гімназії №3 «Сузіря»

Пітюкіна О.Ю.

 

 

 

 

 

 

Бердянськ

 2021

 

 

Мета уроку:

        закріпити означення рівнобедреного трикутника, з'ясувати і довести властивості і ознаки рівнобедреного трикутника;

  • повторити основні поняття з теми «Трикутник», визначення рівнобедреного і рівностороннього трикутника; довести властивості рівнобедреного трикутника; формувати вміння застосовувати ці властивості;
  • виховувати інтерес до математики, історії математики. Показати безпосередній зв'язок математичних понять з оточуючим світом.

Завдання

  • Активізувати раніше вивчені теоретичні знання про трикутники; перша і друга ознаки рівності трикутників.
  • Систематизувати практичні навички додавання та віднімання дробів з однаковими знаменниками при розвязуванні рівнянь та прикладних задач.
  • розвивати логічне і просторове мислення, творчу і розумову діяльність учнів, здатність до «бачення» проблеми; формувати здібності до оцінки власної діяльності,
  • Виховувати стійкий інтерес  до шкільних  предметів,  розкриваючи зв`язок між ними.
  • Розвиток комунікативних навичок учнів.
  • Розвивати аналітичне мислення.
  • Розвивати вміння працювати в колективі.
  • Виховувати загальну культуру та культуру спілкування.
  • Розвивати навички пошукової діяльності.
  • Розширювати ерудицію учнів.

 

 

 

Очікувані результати:

знаннєвий компонент - учні добре володіють термінологією, демонструють застосування основних означень і правил на прикладах розвязання  задач, вміння працювати з різними видами тестів;

діяльнісний компонент - учні демонструють навички роботи в парах та в групах, вміння ставити запитання та відповідати на них,  початкові вміння презентувати свої проекти и робити перші висновки;

ціннісний компонент  - учні усвідомлюють необхідність вивчення даної теми.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами інтеграції …

Обладнання: проектор, ноутбук, презентація.

 

Хід уроку.

І. Організаційний момент. (слайд 1)

     Вчитель

     Вітаю! Сідайте! Сьогодні в нас з вами нестандартний урок – відкрите судове засідання, на якому присутні прокурори, адвокати, свідки і журналісти. Через декілька років вам обирати професію, і, можливо, хтось з вас звʼяже своє життя з професією юриста, або життя поставить вас у таку ситуацію, коли треба буде звернутися до суду, тому сьогодні ми отримаємо знання не тільки з математики, а й станемо більш соціально розвинутими. На столі у кожного з присутніх є лист засідання, який вам треба заповнити  в ході засідання. Ознайомтеся.

II. Мотивація навчальної діяльності. (слайд 2-6)

     Вчитель. (секретар судового засідання).

     Суддя – Скорик Софія. 

     До суду з позивною заявою звернувся  журналіст видання «Твоє місто» Тонєва Анастасія Романівна

«Можна перерахувати дуже багато професій, пов'язані з трикутником, але мене цікавить архітектура мого міста – «Чи є  трикутники  ефективними інструментами для архітектури і можливо їх використання при проектуванні будівель та інших споруд, оскільки перш за все треба забезпечити міцність і стійкість споруди?»

III. Актуалізація опорних знань. (слайд 7)

       Вчитель. Для того щоб всі присутні зрозуміли про який трикутник йде мова, пригадаємо деякі  факти, які будуть використані в лінії захисту:

  • Що таке трикутник?
  • Як називають  трикутники залежно від довжин їхніх сторін?
  • Які сторони рівнобедреного трикутника називають бічними сторонами? Яку сторону називають основою?
  • Що таке медіана трикутника; бісектриса; висота?
  • Скільки можна провести в трикутнику медіан, бісектрис і висот?
  • Які трикутники називаються рівними?
  • Назвіть першу ознаку рівності трикутників
  • Означення суміжних кутів та їх властивість

IV Вивчення нового матеріалу (слайд 8)

        Вчитель. Розглядається справа – обвинувачення рівнобедреного трикутника у відсутності властивостей і як результат неможливості використання в спорудах.

        Суддя  - Слово надається прокурору Вероніці Юріївні:

        Ваша Честь, я хочу надати документ з практичними викладками, який свідчить по те, що в рівнобедреному трикутнику всі кути різні. Отже, його непрактично використовувати в архітектурі.

                       В

                           37°

 

 

 

       71°                      72° 

        А                        С

      

 

        Суддя  - У адвокатів є запитання?

        Адвокат  - Да, Ваша Честь.

       

       Вчитель – Слово надається адвокату Любові Павлівні (слайд 9)

        Ваша честь, я можу довести, що не всі, але, принаймні, кути при основі – рівні.

 

Доведення властивості біля дошки:

                    B                               Дано ∆ABC, AB=BC

                                                      Довести ∟А=∟С, ВК – медіана, висота

 

 

      A            K          C

  Доведення.

  • Проведемо  бісектрису ВК до основи АС 
  • Розглянемо два отриманих трикутника ∆АВК і ∆СВК. У них АВ=ВС, ВК – спільна, ∟АВК=∟СВК – за означенням бісектриси. Отже,  ∆АВК = =∆СВК за першою ознакою.
  •   Звідси, ∟А=∟С

Отже, в рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні.

А вимірювання кутів транспортиром, який має похибки, не є доведенням. Дякую, Ваша Честь.

 

Суддя – У обвинувачення є інші аргументи?

 

Прокурор – Так, Ваша Честь.

 

Вчитель – Слово надається Данилу Олеговичу

     Ваша Честь, я хочу надати інший документ з практичними викладками, який свідчить про те що, якщо в ∆ABC провести бісектрису, медіану і висоту з кута А, то це три різні відрізка.

                   В

                                                АМ - медіана

                                                АК - бісектриса

                                 М            АН - висота

                                   К

                                     Н   

 

А                                        С                                           

 

     Суддя – У захисників є питання?

     Адвокат – Так, Ваша Честь.

      Вчитель – Слово надається Марку Сергійовичу

     Я доведу, що в рівнобедреному трикутнику бісектриса, проведена до основи,  трикутника є медіаною і висотою. На основі доведення Любові Павлівни можна зробити щє висновки (на тому ж самому малюнку):

З рівності ∆АВК і ∆СВК стверджуємо, що відповідні сторони і кути рівні, отже, АК=СК, а значить що, ВК – медіана; ∟АКВ=∟СКВ=180°:2=90° - ВК – висота. Отже, ми робимо висновки – властивості рівнобедреного трикутника: (слайд 10)

 «В рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні»

 «В рівнобедреному трикутнику бісектриса, проведена до основи   трикутника, є медіаною і висотою» . Дякую, Ваша Честь.

         Суддя – Оголошується перерва на 2 хв.

V Фізкультхвилинка: (слайд 11)

     Вчитель – слово надається журналісту - Ярошенко Аріні

     Видання «Як зберегти здоров’я?» Хочу привернути увагу всіх присутніх до двох видів рівнобедрених трикутників –гострокутний        і

                                                                          тупокутний

і порахувати кількість трикутників кожного виду, розташованих в залі засідання (3 і 12). Як ви вважаєте: «З чим пов’язані отримані числа?»  Дякую за увагу.

         Суддя – Продовжується засідання

VI Закріплення нового матеріалу (слайд 12)

  • Flatiron Building New York - Free photo on Pixabay        Вчитель – Захист викликає свідка – Бен Алайю Сарру

       Рівнобедрені трикутники використовувались в архітектурі східної будівлі Національної картинної галереї у Вашингтоні, столиці США. Будівля Флатірон у Нью-Йорку є одним з найбільш інноваційних хмарочосів у світі. Ця будівля побудована на трикутному блоці на Манхеттені, надаючи їй трикутну форму, зокрема, рівнобедрену. Він стоїть вже більше 100 років, демонструючи силу трикутної архітектури

  • F:\досвід\2.pngF:\досвід\1.png       Вчитель – Пропоную вислухати думки всіх бажаючих з питання: «Як можна використовувати властивості рівнобедреного трикутника для розрахунків елементів архітектурних споруд (розв’язування тестових завдань за текстами ЗНО) (слайд 13,14)  

   

  •        Вчитель – Ми вислухали обидві сторони – обвинувачення та захисту, для прийняття рішення суддею нам потрібно виконати останній крок – пройти кожному On-line тестування на платформі «На урок»  за посиланням, розташованим в групі Viber  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8307525 

(слайд 15)

 

VI Рефлексія

    Вчитель. Суддя оголошує вирок.

     Суддя. Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про рівнобедрений трикутник і його властивості суд встановив, що  рівнобедрений трикутник має властивості - «В рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні», «В рівнобедреному трикутнику бісектриса, проведена до основи   трикутника, є медіаною і висотою». Ухвалив використання властивостей рівнобедреного трикутника у розв’язанні задач. Без геометричних понять і алгебраїчних розрахунків неможлива реалізація архітектурного об'єкта.

   VII Домашнє завдання (слайд 15)

Домашнє завдання розташоване на моєму блозі (де ви знайдете цікаву презентацію про трикутники). Вам треба зайти за посиланням, https://pityukina.blogspot.com/p/blog-page_8.html , розташованому в вайбері в нашій групі і виконати домашнє завдання.

 

VII. Підсумок  уроку. (слайд 16)

Вчитель. А тепер я хочу надати слово кожному, хто бажає поділитися своїми враженнями від уроку «вільний мікрофон»:

  • Про що ми дізналися?
  • Що зрозуміли?
  • Що допомогло у розумінні теми?
  • У чому ми переконалися?
  • Де ви зможете задіяти отримані знання?

Молодці! Дякую всім за активну роботу на уроці.

                               Лист засідання від 03.12.2021р

«Рівнобедрений трикутник та його властивості»

План засідання

  1. Доведення властивостей

         B                                    Дано ∆ABC, AB=BC

                                                          Довести ∟А=∟С, ВК – медіана, висота

 

 

      A           K             C

Доведення.

_______________________________________________

          _______________________________________________

          _______________________________________________

          _______________________________________________

          _______________________________________________

Отже, властивості доведені.

«В рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні»

 «В рівнобедреному трикутнику бісектриса проведена до основи   трикутника є медіаною і висотою»

  1. Розв’язування задач (за тестами ЗНО)

F:\досвід\1.png

 

F:\досвід\2.png

Кількість балів за On-line тестування  _________

Домашнє завдання

Домашнє завдання розташоване на моєму блозі (де ви знайдете цікаву презентацію про трикутники). Вам треба зайти за посиланням, https://pityukina.blogspot.com/p/blog-page_8.html , розташованому в вайбері в нашій групі і виконати домашнє завдання

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Левадній Сергій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Грицак Галина Олександрівна
    Чудовий урок! Структурований, до деталей продуманий, створений на високому професійному рівні. Цікава форма подачі даної теми та якісний підбір різного роду завдань. Оксано Юріївно, ви - великий молодець. Готуючись до свого уроку, я знайшла розробку вашого. Дякую, що ділитесь
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
1 грудня 2021
Переглядів
997
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку