Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут
Методична розробка
уроку англійської мови в 10 класі
на тему: «Типи подорожей»
Підготувала
вчителька англійської мови
Мамчук Н.О.
Form: 10-D Date: 21.03.2023
Subject: Types of travelling
Aims: to develop students` skills in grammar, listening, speaking
Equipment: High Note 3, Audiscript, whiteboard, markers
Procedure
II. Warming-up. 1)Checking h/w
2) Short test
3)Answer the questions in Padlet https://padlet.com/natamamchuk/types-of-travelling-4ldn9isak6lzdcce
4) Group work (Advantages & Disadvantages of travelling)
1) Modal verbs (explanation in Jamboard https://jamboard.google.com/d/1_0V8-qmexRH4mLn2ODKL_FoiGmZP4uobb8-XI4vUUzU/viewer?f=0 )
2) An Interactive exercise in Wordwall
https://wordwall.net/ru/resource/6695122/modal-verbs
1)Pre-Listening activity
V.Vocabulary work. 1) Words easily confused
2) An Interactive exercise in Wordwall https://wordwall.net/uk/resource/34539145/unit-11-voyage-journey-trip-travel-tour-cruise
VI. Reflection 1) Answer the questions
2) H/w
-Translate the sentences https://nataliamam.blogspot.com/2022/08/
- Learn the new words https://quizlet.com/784488030/4a-high-note-3-flash-cards/
Тема уроку: Види подорожей
Мета уроку: практична: удосконалювати навички говоріння та аудіювання; освітня: повторити лексичні одиниці по темі, поглибити знання учнів про подорожі; розвиваюча: розвивати вміння висловлювати свою точку зору та відстоювати її; виховна: викликати в учнів бажання отримувати знання та використовувати їх на практиці, викликати інтерес до розвитку туризму, гордість за досягнення в нашій країні.
Тип уроку: урок засвоєння навичок й умінь.
Методи і прийоми навчання: говоріння, аудіювання, читання, письмо, дискусія, «мозковий штурм».
Обладнання: інтерактивна дошка, підручник High Note 3, ксерокопії.
Міжпредметні зв’язки: географія.
План уроку
1.Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Оголошення теми і мети уроку.
4. Мотивування навчальної діяльності учнів.
5. Активізація опорних знань, умінь і навичок.
6. Узагальнення і систематизація вивченого.
7. Підсумок уроку.
8. Рефлексія. Коментар домашнього завдання,оцінок.
Procedure
I. Greeting. A report.
II. Warming-up. 1) Checking h/w
2) Short test
3) Answer the questions in Padlet https://padlet.com/natamamchuk/types-of-travelling-4ldn9isak6lzdcce
4) Group work (Advantages & Disadvantages of travelling)
III. Grammar snack
1) Modal verbs (explanation in Jamboard https://jamboard.google.com/d/1_0V8-qmexRH4mLn2ODKL_FoiGmZP4uobb8-XI4vUUzU/viewer?f=0 )
2) An Interactive exercise in Wordwall
https://wordwall.net/ru/resource/6695122/modal-verbs
IV. Listening Marta`s trip
1)Pre-Listening activity
Match the words.
While-Listening activity
Listen about Marta’s trip. What was unusual about it?
Choose which statements are true (T) or false (F). If sentence is false, correct.
1. Marta’s family had a bus tour to Bulgaria.
2. The bus was comfortable and cozy.
3. Marta didn’t like the guided tour downtown.
4. One day somebody shouted Marta’s name.
5. She met her Bulgarian classmate.
V. Vocabulary work
Words Easily Confused
Voyage |
a long journey by ship or spacecraft. |
Journey |
when you travel from one place to another. |
Trip |
a short journey to a place and back again. |
Excursion |
a short journey made for a particular purpose. |
Travel |
the act of taking a journey. |
Expedition |
a long journey, esp. one made by a group of people with a particular aim. |
Flight |
a journey in a plane or space vehicle. |
Cruise |
a holiday on a large ship. |
Voyage = a long journey by ship or spacecraft.
Journey = when you travel from one place to another.
Trip = a short journey to a place and back again.
Tour = an organized trip during which you visit different places.
Excursion = a short journey made for a particular purpose.
Travel = the act of taking a journey.
Expedition = a long journey, esp. one made by a group of people with a particular aim.
Flight = a journey in a plane or space vehicle.
Cruise = a holiday on a large ship.
Task 1.
Please use the correct form of the words in the boxes to complete the sentences. In some cases, more than one word may be correct.
voyage journey trip tour excursion travel expedition cruise flight
1. Our class is going on a(n) … to the zoo tomorrow.
2. Joan kept a diary of her … through Europe.
3. Our … to the ocean liner lasted two weeks.
4. Many explorers have died on … to the Atlantic.
5. It`s a nine-hour bus … from Melbourne to Sydney.
6. We went on a Mediterranean … for our honeymoon.
7. We were given a(n) … of the ancient castle as soon as we arrived.
8. Our … to Bangkok was delayed so our … to Asia was put off for a day.
2) Interactive exercise in Wordwall https://wordwall.net/uk/resource/34539145/unit-11-voyage-journey-trip-travel-tour-cruise
VI. Reflection 1) Answer the questions
I. Answer the questions
1)How many new words have you learned?
2)What grammar topic have we considered?
3)What was the most interesting?
4)What was the easiest?
5)What was the most difficult?
II. H/w
-Translate the sentences https://nataliamam.blogspot.com/2022/08/
- Learn the new words https://quizlet.com/784488030/4a-high-note-3-flash-cards/