Тема: Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України. Рослинний світ Дніпропетровщини.
Мета: привернути увагу дітей до знищення рослин, що занесені до Червоної книги України; поглибити знання про відповідальності за стан довкілля, акцентувати увагу, що природа вимагає від людей любові й поваги, турботи і дбайливого ставлення; сприяти розвитку логічного, образного мислення учнів; підживлювати інтерес до вивчення предмету, сприяти формуванню любові і поваги до природи.
Тип уроку: інтегрований урок з географії та образотворчого мистецтва.
Обладнання: підручник, фізична карта України, атлас 6 клас, тести-завдання для перевірки домашнього завдання, ілюстрації різних типів рослинності, схеми, відео про степові квіти, фарби, пензлик, кульки, гумка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Прийом «Створення ситуації успіху» (Привітання учителя. Установка на позитивний настрій.)
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?!
Тож гаразд, часу не гаємо
І урок розпочинаємо.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
Доброго дня! Пропоную розпочати сьогоднішній урок з однієї дуже важливої речі. Вона нічого не коштує, але багато дає. Але її не можна купити, не можна випросити, не можна ні позичити, ні вкрасти, оскільки вона сама по собі ні на що не годиться, поки її не віддали. Це - ПОСМІШКА. Поділіться посмішкою одне з одним, усміхніться світу, і він усміхнеться вам.
Географія і мистецтво — це цікаво дуже!
Тобі предмети ці необхідні, друже!
Географія — все: природа, річки, пташки, гаї,
Людина — теж частиночка її.
І щоб людині на Землі прожити,
Географію з мистецтвом треба знати і любити!
ІІІ .Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Згадаємо тему, яку пройшли на попередньому уроці.
Ґрунти, рослинний покрив, тваринний світ України.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
1. Укажіть ґрунти, які повністю розміщені відповідно до широтної зональності.
А коричневі гірські щебенюваті
Б лучні та болотні
В каштанові та чорноземні
Г гірсько-лісові
2. Укажіть чинник, який безпосередньо не впливає на умови ґрунтоутворення.
А рельєф
Б материнські гірські породи
В клімат
Г тектонічна будова
3. Від чого в першу чергу залежить зволоження, промочування, висихання, нагрівання, охолодження ґрунтів?
А материнських порід
Б клімату
В тваринного світу
Г геологічного віку території
4. Які ґрунти поширені на півночі рівнинної частини України?
А сірі-лісові
Б каштанові
В дерново-підзолисті
Г лучно-чорноземні
5. В Українських Карпатах в поясі гірських лісів (бук, сосна, смерека) поширені?
А бурі гірсько-лісові ґрунти
Б гірсько-лучні ґрунти
В гірсько-торф’яні ґрунти
Г болотні ґрунти
6. Укажіть основні причини зменшення вмісту гумусу в ґрунтах України.
А використання недосконалих технологічних схем, скорочення обсягів внесення органічних добрив
Б підвищення середніх температур, весняні заморозки
В застосування застарілої техніки, зменшення використання гербіцидів і пестицидів
Г процеси ерозії та заболочування
7. Укажіть вид степів, які характерні для крайнього півдня України.
А різнотравно-типчаково-ковилові
Б полинно-злакові з розрідженим травостоєм
В типчаково-ковилові
8. Для збереження рідкісних рослинних угруповань створено:
А Червону книгу України
Б Зелену книгу України
В пам’ятки природи
Г перелік рідкісних рослин
9. Який критерій не береться до уваги при занесенні тварин і рослин до Червоної книги України?
А рідкісність видів
Б постійне або тимчасове перебування у природних умовах на території України
В загроза зникнення
Г наявність необхідних природоохоронних об’єктів
10. Установіть відповідність між видами луків та їхніми особливостями.
1 суходільні 2 низинні 3 гірські 4 заплавні |
А на цих луках ростуть мітлиця, пахучий колосок, костриця, кульбаба, волошки Б формуються на височинах, типова рослинність — ковила і типчак В формуються у зниженнях, тому вони тривалий час обводнені Г формуються на полонинах Д найбагатші за різноманітністю флори |
11. Укажіть три правильних твердження щодо господарського використання ґрунтів.
1 овочеві культури характеризуються невибагливістю до якості ґрунтів
2 кращі ґрунтово-кліматичні умови для вирощування соняшнику — на півдні країни
3 ячмінь характеризується вибагливістю до якості ґрунтів
4 гірські ґрунти придатні для використання під пасовища
5 чим менший уміст гумусу в ґрунтах, тим вища їх продуктивність
6 разом із рівнинним рельєфом і наявними кліматичними ресурсами ґрунти є основою для отримання високоякісної сільськогосподарської продукції
7 кращі ґрунтово-кліматичні умови для вирощування кукурудзи — на півночі країни
ІV. Вивчення нового матеріалу
3 .Повідомлення теми, мети уроку . Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України. Рослинний світ Дніпропетровщини.
Вступне слово вчителя.
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Повні відповіді дати.
Лише дзиґа забринить,
Стане кожен серйозним в цю мить,
Бо роботи багато у нас,
І активно працює весь клас.
Повторення правил уроку
· Цінування часу (говорити коротко).
· Увічливість.
· Позитивність.
· Говорити від свого імені.
· Правило добровільної активності.
· Правило «підведеної руки».
· Зворотний зв'язок.
На сьогоднішньому уроці ми з вами розпочинаємо закріплення нової теми. Щоб дізнатись якою ж буде тема сьогоднішнього уроку, скажіть: Що оточує нас у житті, а живе своїм життям? ( рослини).Так правильно, це рослини. Рослини поширені по всій земній кулі. Населяють вони і водойми, ростуть навіть на скелях. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам, роблять його чистішим і свіжішим. Тому рослинність є одним із найважливіших компонентів природи. Відкрийте свої зошити і запишіть тему сьогоднішнього уроку: Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України. Рослинний світ Дніпропетровщини.
Актуалізація опорних знань На попередніх уроках ми розпочали вивчення рівнинної фізико-географічної країни. Давайте пригадаємо основні поняття вивчені на попередніх уроках.
Бліц-опитування
Що таке природна зона?
В межах яких природних зон розташована Україна?
Чи можна провести чітку межу між природними зонами?
Чому лісостепову зону вважають перехідною між лісом і степом?
Перегляд відео « Український степ»(1част.)
Як ви зрозуміли ми поговоримо з вами про наш край. Край, який відомий своїми красотами, своєю історією.
Що ж таке степ? Степ – це відкриті, рівнинні, безлісі простори, вкриті трав’яною рослинністю. Кожна зона має схожі і відмінні риси, характеризується своєрідним поєднанням природних компонентів та процесів. Характерні рисами зони степу — це розташування на півдні території України, найбільша, серед природних зон площа, наявність найбільших теплових ресурсів. Проте детальніше і ґрунтовніше ми зможемо охарактеризувати природну зону, опанувавши матеріал сьогоднішнього уроку. Степ є найбільшим зональним природним комплексом, займає 40 % площі України. Простягається від межі лісостепу (Подільськ – Кіровоград – Красноград - Куп’янськ) до узбережжя Чорного та Азовського морів, північ Кримського півострова.Степова зона знаходиться на півдні України, простягаючись від Дунаю до відрогів Середньоруської височини більш ніж на 1000 км, витягнута з півночі на південь на 500 км.
Більша частина поверхні степової зони складена лесами і лесовидними суглинками, які є основою формування чорноземів, у межах річкових долин – пісками, на височинах – давніми гірськими породами: гранітами, гнейсами, вапняками.
Рослинний покрив і тваринний світ
Рослинність степової зони відрізняється від лісостепу відсутністю лісів на вододілах. Лісом і чагарниками на півночі степової зони бувають вкриті лише байраки. Переважає дуб, до якого домішуються клен, липа, ясен, глід, шипшина, мигдаль, степова вишня. Лісистість степової зони становить 3 %.
Степова рослинність, як і ґрунти, змінюється поширотно з півночі на південь. Північностепова підзона зайнята різнотравним степом. Тут напровесні після танення снігу одержують воду цибулинні рослини: тюльпани, крокуси, гіацинти. Пізніше квітує яскраво-жовтий адоніс (горицвіт), спалахують степові півники і фіалки. На початку літа викидає свої метілки ковила, розпускаються квіти півонії вузьколистої (воронця), шавлії, волошки, конюшини. З середини літа степ вигорає і життя завмирає до перших осінніх дощів, коли з’являється зелена ковдра з мохів.
У середньостеповій підзоні поширені типчаково-ковилові степи. Вони значно бідніші за видовим складом, ніж різнотравні степи, рослинний покрив розріджений. Основними рослинами є злаки: ковила Лессінга, ковила українська, типчак (костриця), стоколос, а також гвоздика, деревій, шавлія.
У південностеповій підзоні, яка відчуває гострий дефіцит води, формуються сухі степи з переважанням полину, солянки, житняку, типчака, ковили, кермеку. Рослини утворюють окремі острівці, що чергуються з голими пісками.
Природна рослинність степової зони майже не збереглася. Через широкомасштабне зрошення та високу розораність земель нині 80 % території зайнято сільськогосподарськими угіддями. Від цього постраждав і світ степових тварин.
Характерними представниками степової фауни є дрібні гризуни: ховрахи, хом’яки, миші, полівки, тушканчики. Зрідка зустрічається великий гризун байбак. На гризунів полюють хижі звірі: тхір, лисиця, вовк, із птахів – степовий орел, боривітер малий і великий, лунь. Інколи можна побачити дрохву. У полі живуть перепілки, жайворонки, журавлі. На узбережжі морів мешкають баклани, чаплі, пелікани, лебеді-шипуни, мартини. Із плазунів відомі степова гадюка, жовточеревий полоз, ящірки.
Дніпропетровська область розташована у степовій зоні. Для неї характерні ковила, типчак, різнотрав'я. У долинах річок розташовані заплавні луки. Серед рослин, що занесені до Червоної книги України, на території області ростуть астрагал шерстистоквітковий, ковила, любка дволиста, півонія. В області знаходяться декілька невеликих лісових масивів: самарський ліс, Дібрівський ліс, Комісарівський ліс, Грушеватський ліс, Обухівський ліс, Дніпровсько-Орільський природний заповідник, Царичанський ліс, які здебільшого соснові та дубові. Також на території області розповсюджені лікарські рослини: звіробій звичайний, валеріана лікарська, горицвіт весняний, кропива дводомна, ромашка лікарська.
Помилково вважати, що степові квіти, позбавлені достатньої кількості вологи, виглядають сумно і непривабливо. Досить згадати назви таких степових рослин, як гіацинт, клематис - і відразу стає зрозуміло, що і степи не позбавлені яскравих фарб.
Через що степ звуть «лісом догори ногами». Ранньоквітучі рослини змінюються такими, які пристосувалися до спеки й нестачі вологи. Улітку в степу з'являються полин, типчак, ковила. Одні рослини мають довге коріння, яким з глибини дістають воду, в інших — жорсткі або вузькі опушені листки, через які випаровується мало води. У середині літа від спеки починають висихати всі рослини. Вітер підхоплює їх і котить клубками по степу (рослини-перекотиполе), витрушуючи дозріле насіння.
Дерева і кущі зустрічаються на берегах водойм і в балках. Тільки там їм вистачає вологи влітку, тільки там вони захищені від зимових морозів та весняних приморозків під час цвітіння. У степах іноді можна зустріти зарості тернику, шипшини, мигдалю, степової вишні. Природні ліси в степах займають невелику площу. У балках та ярах трапляються байрачні ліси, у заплавах річок заплавні. Вододільні простори позбавлені природної деревної рослинності, але в багатьох районах степової зони є штучно створені лісові масиви: Великоанадольський масив у Донецькій області, Великомихайлівський, Грушуватський у Дніпропетровській області. Середня лісистість зони становить 3 %. Деревна рослинність поряд з трав'янистою збереглася у Чорноморському біосферному заповіднику та в Дунайських плавнях.
Квіти
Квіти, квіти... Чарівні квіти,
Кольорові, великі й малі...
Ви умієте душу зігріти,
Бо й самі ви — душа землі.
Зникають рослини внаслідок:
- масового зривання на букети, як лікарських та харчових рослин;
- руйнування степової рослинності;
- викопування та витоптування травостою;
- проведення осушувальних робіт;
- вирубування лісів.
Відомий німецький поет Й.Гете писав:
«Природа – єдина книга,кожна сторінка якої наповнена глибоким змістом».
Сьогодні на уроці ми:
Інструктаж щодо виконання практичної роботи
— Спробуємо намалювати степові квіти: маки, кульбабки або ромашки. Ми будемо користуватися широким і середнім пензликами, а також маленькою повітряною кулькою. Працюватимемо в одній техніці — натискання.
Повторення правил техніки безпеки.
Перед початком нашої роботи повторимо правила безпеки
1.Пензликом працюйте обережно, щоб не завдати шкоди собі й сусідові по парті.
2.Не крутіться і не заважайте іншим!
3.Пензлики кладіть на підставочку.
4.Користуйтеся серветками або ганчірочками.
5.Намагайтеся працювати охайно, не розбризкувати фарбу.
-Спочатку обираємо формат аркуша.Так як ми будемо малювати степ, то кладемо аркуш горизонтально. -Потім покриваємо аркуш зверху донизу губкою з водою. -Зверху до середини аркуша ( лінія горизонту) зафарбовуємо голубим кольором небо.
-Доки аркуш вологий, то беремо пензлик з жовтою фарбою і робим крапельку сонечка. Білою фарбою малюємо хмаринки
-На нижню частину аркуша наносимо зелений колір. Це буде степ. -Поки підсихає робота зробимо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, дітки, кілька раз.
За роботу – все гаразд.
- Далі обираємо квіти, що ви будете малювати..
- Беремо суху повітряну кульку, на її кінчик наносимо широким пензликом ту фарбу, якого кольору квітка.
- Зверху вниз притискаємо кульку до аркуша паперу.
- Малюючи мак, обираємо червоний колір і, не сильно притискаючи, ставимо п’ять відтисків, це відповідає кількості пелюсток.
- Якщо ви вирішили малювати ромашку, то шляхом притискання кульки надаємо квітці округлої форми.
- Щоб намалювати кульбабку, притискаємо кульку щільніше, але так, щоб вона не лопнула.
- Після нанесення квітів більш тоншим пензликом домальовуємо стебло і листочки. Стежте, щоб ці деталі були доречними і відображали зміст вашого малюнка.
В роботі можна використовувати підручні засоби: ватні палички, коктельні трубочки.
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Самостійне виконання роботи ( робота проводиться під музичний супровід «Самая Нежная и красивая музыка антистресс»)
VI. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
Створюємо галерею (діти викладають свої роботи).
Землі найпрекрасніше диво
Оточує нас повсякчас!
Довкілля таке красиве,
Без нього не буде і нас!
VII. Підсумок уроку.
Ось і мистецтво побувало у нас,
Хай і до вас приходить й не раз...
Хай несе радість та творчість крилату,
І хай вам зігріє і будень, і свято.
— Як ви вважаєте, що можна зробити, щоб помилуватися чарівністю квітів, але не зривати їх? (відповіді дітей)
Не слід нищити природу навколо себе. Роль квітів у житті людини величезна. Вони є частинкою всієї живої зеленої природи, завдяки якій ми маємо можливість дихати чистим повітрям. Адже рослинність, яка прикрашає нашу Землю, часто називають легенями планети.Не рвіть без потреби квітів і трав. Говоріть про це друзям, меншим братикам та сестричкам, знайомим, сусідам, рідним і самі оберігайте весняні квіти. Пояснюйте оточуючим, що ці рослини треба берегти й охороняти, інакше вони можуть зникнути назавжди. Особливо зверніть увагу на рослини, що квітнуть рано навесні — ранньоквітучі, які стали рідкісними (цикламен Кузнєцова, пролісок білосніжний, сон великий, горицвіт весняний). Бережіть їх! Адже матінка-природа створювала цю весняну красу з ніжністю і любов’ю. Пам’ятайте: краса врятує світ, а на світі немає нічого красивішого квітів.
Ось закінчено урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
VIII.Домашнє завдання
Література:
1.Український степ. ч.1 ... Your browser can't play this video. ... Степовий заповідник Асканія - Нова - Справжнє українське ...
12 дек. 2007 г.
2. Біологія 6 клас. Навчальний посібник. Сало Т. О., Деревінська Л. В. , -Х. : Країна мрій , 2002р. ст..96с. ( ст..39-41).
3.Світова мережа Інтернет.
4. Заверуха Б. В. Квіти дванадцяти місяців. — 2-ге вид., дороб. і перероб. — К. : Урожай, 1986. — 176 с., іл..
5. Нікіточкіна Т. Квіти-годинник. 16 листівок. — М. : Образотворче мистецтво, 1980.
6. Блог Наталії Матафанової «Вірші на початку уроку». 7. Посохова Людмила Вікторівна «Віршики на закінчення уроку, свята, виховного заходу»
8.Релаксація музика –UKRAIŃSKI « Приємна релаксаційна музика для вуха»