Урок "Різноманітність тварин у природі. Комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі."

Про матеріал
Метою даного уроку є ознайомити учнів з різноманітністю тварин у природі, сформувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи»;вчити розрізняти тварин за істотними ознаками; розвивати спостережливість, увагу, мислення, уяву; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Тема. Різноманітність тварин у природі. Комахи, риби, земноводні, плазуни,      

          птахи, звірі. Практична робота.

 

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю тварин у природі, сформувати по-

           няття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи»;вчити   

           розрізняти тварин за істотними ознаками; розвивати спостережливість,

           увагу, мислення, уяву; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес,

           бережливе ставлення до природи.

 

 

Обладнання: ілюстрації, фото тварин, відеофільми про тварин.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

 

1. Вітання

                        Усміхніться всім навколо:

                        Небу, сонцю, добрим людям.

                        І тоді обов’язково

                        Наш урок цікавим буде!

 2. Побажання

                        Не тільки слухайте, а й прислухайтеся.

                        Не тільки дивіться, а й придивляйтеся.

 

 3. Девіз уроку

                        Добре того вчити, хто хоче вчитися.

 

 ІІ. Хвилинка спостережень

 

Повідомлення синоптика

Сьогодні 30 січня, четвер, температура повітря ___, вітер ___, опади__.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь

 

1. Відгадування загадки

      Мають хвіст та гострі зуби,

      Кігті випускають.

      Що брати це наші менші

      Люди добре знають.

                           Вміють плавати, стрибати,

                           Вигинають спини.

                           Спробуй їх тепер назвати!

                           Звісно – це …(тварини).

 

 2. Технологія «Мозковий штурм»

- Повідомте все, що ви знаєте про тварин.

- До якої природи належать тварини?

- За якими ознаками тварини подібні до інших живих організмів?

- Назвіть особливі ознаки тварин.

- Яке значення для людей мають тварини?

 

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

      Мотивація навчальної діяльності

 

1. Проблемне завдання

- Розгляньте малюнки тварин.

- Чим різняться тварини?

 

 2. Повідомлення вчителя

- Сьогодні на уроці поринемо у світ тварин. Дізнаємося за якими ознаками  учені обєднали тварин в групи.

 

 3. Оголошення очікуваних результатів

     «Незакінчене речення»

  • Чого очікуєте від уроку?
  • Закінчіть, будь ласка, речення:

На уроці я дізнаюся …

                   навчуся…

 

ІV. Робота над темою уроку

 

 1. Розповідь учителя з елементами бесіди

    (Використовуються фото, відеофільми)

 

 а) Комахи – найчисленніша група тварин. До неї належать метелики, жуки, мурашки, бабки, коники, джмелі та інші. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають. Істотна ознака комах – шість ніг.

 

                   Інформація «Довідкового бюро»

    Комах на Землі більше у 250 мільйонів разів більше, ніж людей! Загальна маса їх у 30 - 40 разів більша, ніж маса всіх людей.

 

 б) Риби – тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. Живуть в океанах, морях, річках, ставках. Дихають киснем, розчиненим у воді.

 в) Жаби і тритони – це земноводні. Їхнє тіло вкрите мякою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Частину життя земноводні проводять на суші, а частину – у воді.

 

                   Інформація «Довідкового бюро»

     Найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах України, вважається сом. У 2 роки сом досягає довжини 50 – 60 см, а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла понад 3 метри.

 в) Жаби і тритони – це земноводні. Їхнє тіло вкрите мякою, вологою шкірою. Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати  під водою.

 

                   Інформація «Довідкового бюро»

     Прудка жаба може стрибати до 2 м у довжину і близько метра у висоту. А мешкає ця рекордсменка у листяних лісах Закарпаття.

 

 г) Черепахи, ящірки, змії, крокодили – це тварини, яких називають плазунами. На суші вони рухаються, «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів укрите сухими лусочками. У черепахи ці лусочки зрослися й утворили міцний панцир.

 

                   Інформація «Довідкового бюро»

      В Україні налічується 20 видів плазунів. Найбільшим є полоз чотирисмугий (довжина тіла 180 см), найменшим – ящірка – гекон кримський (5см).

 

 д) Тварин, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують своїх малят молоком.

 

                   Інформація «Довідкового бюро»

     Вовк, якщо голодний, може зїсти до 10 кг мяса. Але зазвичай він зїдає до 2 кг, а залишки ховає в різних місцях і не полює, доки все не зїсть.

 

 е) Птахи – це тварини, тіло яких вкрите пір’ям. Птахи мають крила.

                   (Перегляд відеофільму «Птахи України)

 

  2. Практична робота

                    Робота в парах

      Використовуючи матеріал підручника, учні заповнюють таблицю

 

Тварини

Істотні ознаки

Комахи

 

Риби

 

Плазуни

 

Земноводні

 

Птахи

 

Звірі

 

 

 Представлення результатів в загальному колі

 

   3. Перегляд відеофільму «Найкрасивіші тварини світу»

       Обговорення фільму

 

   4. Складання сенкану до слова тварини

       Робота в групах

       Представлення результатів в загальному колі

 

V. Підсумок уроку

 

     1. Робота в парі «Ти – мені, я – тобі».

      (Складання запитань за змістом уроку)

 

     2. Оцінювання

 

     3. Рефлексія

         - Чи досягли очікуваних результатів?

 

VI. Домашнє завдання

    Опрацювати статтю підручника с. 133-138.

    Підготувати розповідь про свою домашню тварину за планом, поданому у підручнику.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок

природознавства

 

«Різноманітність тварин у природі»

 

 

 

 

 

                                                                                           Вчитель початкових класів

                                                                                           Некрасова Л.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Усний журнал

 

«Про вірну дружбу»

 

 

                                                       Некрасова Л.М.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Василенко Катерина Сергіївна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додав(-ла)
Токар Олена
Додано
1 квітня 2019
Переглядів
3939
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку