Роальд Дал „ Чарлі і шоколадна фабрика”
Цільова група:
Тривалість:
Мета: познайомити учнів з життям і творчістю відомого письменника Р.Дала, зацікавити його творами; вчити сприймати великий за обсягом твір цілісно формувати інформаційні, комунікативні, полікультурні компетентності учнів; виховувати уважного і вдумливого читача, любов до читання.
Операційні цілі (завдання):
після закінчення уроку учень знає:
розуміє:
вміє:
може:
Методи і техніки:
Обладнання:
Допоміжні матеріали:
Додаток 1. Повідомлення «біографів»;
Додаток 2. Буктрейлер «Р.Дал. «Чарлі і шоколадна фабрика»;
Додаток 3. Повідомлення «літературознавців»;
Додаток 4. Повідомлення «мистецтвознавців»;
Додаток 5. Відеоролик про порівняння кінофільмів (1971 й 2005 року), знятих за твором Р.Дала «Чарлі і шоколадна фабрика».
Хід уроку
Додаток 1
Повідомлення «біографів»
Цікаві факти із біографії Р. Дала.
Письменника назвали на честь Роальда Амундсена, дослідника Північного полюса, національного героя Норвегії (бо батьки хлопчика, як відомо, були вихідцями з Норвегії).
Норвезькою Дал спілкувався вдома з батьками і сестрами. Охрестили його в Норвезькій церкві міста Кардіфф, яку відвідували батьки. Ніколи Дал не забував своїх коренів, норвезької мови, скандинавських казок.
Дал був високим на зріст (1 м 98 см), чудовим спортсменом, займався крокетом і плаванням. Став навіть капітаном дитячої футбольної команди. Захоплювався фотографією.
Опинившись у Східній Африці - Танзанії, вивчив мову місцевих мешканців - суахілі. Інтерес до вивчення мов зберігав протягом усього життя (англійською і норвезькою володів з дитинства).
Під час Другої світової війни був льотчиком - винищувачем в Кенії, вивчав техніку польотів в Іраку. Дістав чин пілота-офіцера.
У Єгипті під час польоту над пустелею Дал мало не загинув, дивом врятувавшись. Почав писати в 1942 році. Його першим твором, опублікованим у „ Вечірній суботній газеті”, була робота „ Шматок торта” про аварію в Єгипті.
Одружився Р. Дал у 1953 р. з американською актрисою Патрісією Ніл, у них народилося 5 дітей.
Більшу частину творів Р. Дал написав у своїй „ хижці” , яку називав «гніздечком». Навколо себе в кабінеті він хотів бачити улюблені речі: велику кулю з обгорток цукерок, вигнуте крісло і жовті розліновані записники, які привозив із США. У кабінеті не було письмового столу – Дал завжди писав олівцем, поклавши записник на коліна і підклавши під нього картон.
Дал пішов із життя 23.11.1990 році у віці 74 років через лейкемію. Нині в музеї Букінгемшира, міста, де письменник жив останні роки, відкрита дитяча галерея Роальда Дала, а 13 вересня офіційно визнано днем Роальда Дала.
Усього Дал написав 17 книг для дітей. Найвідоміші з них „ Чарлі і шоколадна фабрика”, „Джеймс і гігантський персик”, „ Матильда”, „ Гремліни”.
Письменник був нагороджений у 1983 році Уїтбредівською премією (за прилучення до читання широкого кола людей), усесвітньою премією „Фентезі” (за досягнення в галузі фантастичної літератури), 1988 р. премією за найкращу дитячу книжку ( за твір „Матильда”).
Додаток 2.
Буктрейлер https://www.youtube.com/watch?v=Xuqz7mzAy6E
Додаток 3.
Повідомлення «літературознавців»
Книга „ Чарлі і шоколадна фабрика” була написана протягом 1961-62 років. Вона мала присвячення „ Для Тео”. Це був нелегкий період у житті письменника. Молодший син Тео потрапив у аварію, донька Олівія тяжко хворіла, а в1962 році померла. Щоб підтримати дітей (а їх було 5), Дал почав придумувати для них казки. „ Зазвичай я розповідав їм різні історії щовечора, - згадував письменник. - Деякі з них були жахливі. Але раз чи два діти говорили:„А чи можна дізнатися продовження історії, яку ти розповідав останнього
разу?” Так я почав писати „ Джеймса” . Це так мені сподобалось, що, не зупиняючись, я перейшов прямо до Чарлі”.
За словами Дала, основою для історії послужили дитячі враження. Під час навчання в школі-інтернаті „ Рептон” у м. Кенті він і інші хлопці отримували цікаві подарунки. „ Час від часу кожен хлопчик нашої школи отримував просту сіру картонну коробку, - пише Дал в автобіографічній повісті „ Хлопчик” - Хочете вірте, хочете ні, це був подарунок від великої шоколадної фабрики „Кедбері”. Усередині коробки лежали 12 плиток, всі різної форми, з різними начинками і з номерами від 1 до 12. Школярі дегустували їх, записували свої враження від солодощів, і ставились до цього дуже серйозно. Під час таких дегустацій у Роальда виникло бажання самому створювати нові сорти шоколаду. „Це були солодкі мрії, захопливі фантазії, і я не сумніваюся, що пізніше, тридцять п’ять років потому, коли я роздумував над сюжетом моєї другої книги для дітей, я згадав ті маленькі картонні коробки та шоколадки – новинки всередині них і почав писати книгу під назвою „Чарлі і шоколадна фабрика”. І книга знайшла читача.
Додаток 3.
Повідомлення «мистецтвознавців»
Книга « Чарлі і шоколадна фабрика » була двічі екранізована. У 1971 р. на екрани вийшов фільм « Віллі Вонка і шоколадна фабрика», знятий режисером Мелом Стюартом
(демонструються кадри із фільму). Але фільм не сподобався самому автору , бо багато уваги приділялося містеру Вонка, хоча Дал говорив, що книга про Чарлі.
Вдруге книга екранізована в 2005 році режисером Тімом Бертоном , в ролі Вонки – Джонні Депп.
Крім кіноверсій, існує ряд мюзиклів, інсценізацій, аудіокниг. Сюжети твору
використовуються у мультсеріалах, іграх, атракціонах.
Додаток 4.
https://www.youtube.com/watch?v=BcEx_leSp0Q
У відео порівнюються книга Роальда Дала 1964 року, фільма "Віллі Вонка й Шоколадна Фабрика" 1971 року и кіно Тіма Бертона "Чарлі і Шоколадна Фабрика" 2005 року із Джонні Деппом в головній ролі.