Тема. Роальд Даль «Дорога в рай»
Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю Р.Даля. Розкрити його роль в світовій літературі і мистецтві взагалі, розвивати аналітичне мислення, уміння оцінювати прочитане, зіставляти явища літератури і життя; сприяти формуванню критичного мислення старшокласників. Допомогти усвідомити зміст твору.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вступне слово вчителя ( коротке повідомлення біографії письменника)
ІІІ. Аналітичне дослідження твору:
а) з’ясування первинних вражень-розумінь від прочитаної новели «Дорога в рай»;
б) як читався твір? Що у ньому найбільше привернуло увагу ? Чому?
в) Що у творі вам видалося дивним, незрозумілим?
г) як би ви визначили тему новели? Про що цей твір?
г) Як ви розумієте назву твору? Чи відповідає назва описаним подіям у тексті?
д) На які запитання ви хотіли б отримати відповіді у ході аналітичного дослідження?
ІV. Аналітико –інтерпретаційне дослідження твору
- Спробуйте декількома реченнями сформулювати сюжетну лінію новели «Дорога в рай»
- Який план дії, по-вашому, найбільше цікавить автора – зовнішній чи внутрішній. Обгрунтуйте.
- Визначте тему твору. Чи можна вважати , що в ній Даль порушує гендерні проблеми суспільства. Аргументуйте.
Давайте детальніше розглянемо стосунки між головними героями.
Схеми до розуміння образів
місіс Фостер : - любить дочку
- ніколи не сміє розкричатись
- боїться запізнитися на поїзд, літак, пароплав
- мріє жити з онуками
- добра і любляча дружина
- була скромною жінкою
- більше 30 років «служила» чоловікові
містер Фостер : - голос «холодний і сухий»
- був незадоволений поведінкою дружини
- стискав пальці, був схожим на білку
- «тщедушний и подвижник старик с бородатим лицом»
- дуже добре виховав жінку
- намагався збільшити страждання жінки
- очі нічого не виражали, крім тих випадків, коли сердився(приходил в ярость)
- Який висновок можна зробити про стосунки між місіс і містера Фостерів?
- Про що свідчить фраза « Я не очень люблю писать, корда мне нечемо сказать»?
- Чи відбувається злам у стосунках між героями? Якщо так, то коли?
- Чому автор називає будинок, у якому проживають герої «место мрачное, их мало кто навещал»?
- Чи може бути навколишня дійсність відображенням внутрішнього стану героїв?
- Чи може бути грань між бажанням чоловіка та жінки?
- Як розподілилися ролі у цій сім’ї? Хто замовник, а хто виконавець?
- Чому дружина сліпо виконувала забаганки чоловіка?
- Чи була вона задоволена своїм життям?
- Який світ для неї «свій»?
Свій світ |
Чужий світ |
донька онуки |
чоловік «сім ’я» будинок |
- Чому Фостер намагається затримати від’їзд дружини?
- Чому у «своєму світі» для чоловіка не залишилося місця?
Давайте через художню деталь покажемо, як змінилося ставлення дружини до чоловіка.
Все життя жінка |
Після першої невдалої спроби виїхати до доньки погляд на чоловіка |
Служила чоловікові віддано і вірно, але він її весь час мучив(вона ловила себе на думці) Він її добре виховав. |
Не можна сказати точно, та це людина чи ні, ноги в штанях схожі на козлячі, «нелепо скроений піджак» |
- Чи зміна відбулася? Зробіть висновок.
Вчитель. Давайте спробуємо відчути себе в ролі детективів і прослідкуємо поведінку дружини після від’їзду.
- Чому вона відчула себе впевнено, добре і спокійно, хоча все життя такою не була)?
- Чому автор характеризує стан жінки у цей момент «холоднокровним»?
(кому притаманна така риса?)
- Чому місіс Фостер кожного тижня писала листи?
- Чому героїня без жалю поверталася додому, не намагаючись відтягнути від’їзд, адже їй так добре?
- Чому те, що її ніхто не зустрічає, їй видалось смішним.
- Коли вона зайшла до будинку, у неї були якісь підозри. Чому?
- Чому на обличчі світилося задоволення?
- Чи має якийсь підтекст назви твору?
- З яким твором співзвучний цей твір?
- Яка розв’язка у творі?
- Хто винен у цьому? Чи можна дати однозначну відповідь?
V.Підсумок уроку.
Я зрозумів(ла)…
Я вважаю, що сім’я Фостерів була щасливою(нещасливою)…
VI. Домашнє завдання. Усно підготувати невеличке есе «Чи може заміжня жінка розпоряджатися власним життям?»