Тема: Закріплення звукового значення букви «йот» Велика буква Й. Буквосполучення йо. Удосконалення уміння читати вивчені букви в словах, реченнях і текстах. Робота з дитячою книжкою. Вірш Юрка Бедрика.«Був день народження колись…»
Мета: Закріпити звукове значення букви «йот» . Удосконалювати уміння дітей читати вивчені букви в словах , реченнях і текстах. Ознайомити дітей з книгою сучасного письменника для дітей, віршем про тварин. Працювати над формуванням навичок читання, розвивати уяву, критичне мислення . Виховувати любов до поезії рідного краю.
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Я хочу познайомити вас з новою книгою дитячих віршів, яка поведе нас до чарівного світу дитинства .
ІІ Закріплення набутих знань н на попередньому уроці.
1. - А яку букву ми вивчили на попередньому уроці? («йот»)
- Яке слово зашифроване в ланцюжку букв? Видаліть вивчену літеру.
К Й О Й Т Й И Й К Й
2.Читання вчителем вірша про котика «Слухай , мій малий!»
- А що незвичайного у вірші «Слухай , мій малий!»?
(Те, що кіт розмовляє з хлопчиком.)
3. Назвати всі слова з буквою «йот» з вірша.
Слухай, мій, малий,обдумай, зрозумій, пізнавай, оберігай, рідний, край,давай, допомагай, гортай, відкривай, музей, казковий, ідей.
(На екрані з'являються слова з «йот»)
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Відгадування загадок.
1.Хто не пряде, не тче, а людей одягає. (Баран)
2.Ведмежатко – просто чудо,
Люблять дітки його всюди.
Він приїхав із Китаю.
І бамбук він полюбляє. (Панда)
3. Він на зріст як бегемот,
Тільки трохи менший рот.
Відпочити трохи ліг,
У саванах …(Носоріг)
4.Наче вішалка широка
Стирчать роги на всі боки.
Роги кожен рік скидає.
В упряжі людей катає.
Маєш масу задоволень
Як катає тебе ….. .(Олень)
5. Любить плавати на бочку .
Рачок – помічник рибаку.
Не вуса – вусища.
Перший у воді він санітар.
У рачка подвійна слава,
Ну , впізнали...? (Бокоплава).
6.Білосніжні, гарні птиці
Дім будують на водиці,
Дуже схожі на гусей,
Обережні до людей! (Лебеді)
7. Чудернацьке мавпенятко.
В Східній Азії проживає.
Великі жовті очі має. (Довгоп'ят)
- А як одним словом можна назвати всі відгадані слова? (Тварини)
- Так, тварини. Вони вважаються нашими меншими братами. Світ тварин
оточує нас довкола , а ще є невід 'ємною частиною нашого дитинства.
2. Підготовка артикуляційного апарату до роботи.
Проговорювання скоромовки.
Ріс равлик - не доріс,
Ліз рак - не доліз.
ІV. Фізкультхвилинка.
Кіт збирався до роботи (потягуються).
Та завадили турботи: (розводять руки в сторони).
Треба висушить хвоста, (показують "хвіст").
Накрутити вуса,(накручують вуса).
Почесати живота. (гладять живіт)
І помити мордочку. (вмиваються).
Цілий день такі турботи, (лічать пальцем).
Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда вчителя.
- Не просто так ми вивчили скоромовку про равлика , бо він також тварина. І
сьогодні ми помандруємо у чарівний світ віршів про тварин Юрія Бедрика і прочитаємо вірш про равлика, у якого було свято. Вірш називається «Був день народження колись…»
2. Повідомлення про автора. (Автор сам розповідає про себе. Відеозапис.)
3. Слухання вірша «Був день народження колись ..» у виконанні автора.(Юрій Бедрик. «Віршики» Уривок з хрестоматії для 1-2 класів.)
Був день народження колись
У Равлика Прудкого,
Гостей таких, як там зійшлись,
Не бачили ні в кого.
Спішив до нього сват і брат,
І друг його найкращий:
Короткоп’ятий Довгоп’ят,
Лінивець Роботящий,
Ще й плентався позаду всіх
Баранорогий Козеріг.
Велика Панда там була
Такусінька дрібонька,
Що няньчила її мала,
Неначе та їй донька.
Хоч знає кожне дитинча.
Малі й великі Панди.
Нівроку грають у м’яча
За різні дві команди.
Та ще й Безрогий Носоріг
Поперед Козерога вбіг.
Пискун Шипучий завітав.
Шипуча з ним Пискуха.
І прямоплавний Бокоплав.
Усякому, хто вухо мав,
Пісень співав до вуха.
Лиш Олень між тварин і птиць
Не гостював шляхетний.
Бо всім робив то «буць», то «хвиць»
І був страшенно вредний.
- Так у кого було день народження? (У равлика)
- Хто прийшов у гості до равлика? ( У гості прийшли тварини )
- Як вони себе поводили? ( Поводили себе по-різному)
- Чи можна себе так вести , коли вас запросили на день народження?
VІ Робота над віршем.
1.Словникова робота.
Плентався – пересувався дуже повільно.
Прудкий -дуже швидко пересувається у просторі.
Дрібонька - дуже щось маленьке.
Шляхетний - добре вихований, благородний.
Вредний - який може завдати шкоди.
Лінивець – лінива людина, ледар.
Роботящий – завзятий у праці, працьовитий.
2. Запитання до вірша.
- Чи не можете ви найти пари слів протилежних за значеннями.
Плентався- прудкий.
Шляхетний- вредний.
Лінивець-роботящий.
3.Робота з малюнками тварин.
- Поставте їх у тій послідовності, в якій про них говориться у вірші.
(Равлик, баран-козеріг, панда, лебеді-шипуни ,бокоплав , олень довгоп'ят, носоріг)
VІІ. Закріплення набутих знань.
- А на якій планеті ми з вами проживаємо і всі тварини, про яких ішла мова у вірші? (Планета Земля).
- Назвіть всі засоби пересування у просторі, які ви бачите на стор.19 Букварика ? ( Літак, повітряна куля, ракета,вертоліт, штучний супутник, парашут, корабель).
- Зараз вам треба проявити свою фантазію і сказати, на чому б ви полетіли на день народження равлика? Тільки на тому засобі пересування, до якого немає звукової моделі в підручнику.
- Викласти звукову модель слова «куля».
2. Політ на повітряній кулі! (Музика. Політ на повітряній кулі. http:vip-carnaval.com.ua)
VІІ. Підсумок уроку.