Урок "Роль прислівників-антонімів умовленні"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для 4 класу. Метою якого є знайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті.
Перегляд файлу

Конспект уроку

Тема: Роль прислівників-антонімів умовленні

Мета: Ознайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті. Виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах. Виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: підручник, презентація, картки.

Клас: 4 - А

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

– Доброго дня, діти! Мене звати Ірина Володимирівна, і сьогодні урок української мови буду проводити у вас я.

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Діти, давайте пригадаємо що таке прислівник? (Прислівник – це незмінна частина мови, яка називає ознаку дії або пояснює, як, де, коли відбувається дія, куди вона спрямована, і відповідає на питання Як? Де? Коли? Куди? Звідки?)

– Які прислівники називають прислівниками-синонімами? Наведіть приклади. (Чудово – прекрасно, гарно, красиво; швидко – жваво, прудко, стрімко)

Завдання 1.

  До якої частини мови належать ці слова? (Прислівник)

  Доберіть до цих слів  вислови-синоніми.


Як зірок на небі

Знає, як свої п’ять пальців

На дворі, хоч в око стрель

Дав, як кіт наплакав

Працює, як сонна муха

Не бачити, як своїх вух

Повільно

Ніколи

Добре

Мало

Дуже багато

Дуже темно


 

Відкриваємо зошити, записуємо дату, класна робота

Каліграфічна хвилинка

– Зверніть увагу на дошку. Запишіть сполучення звуків і слово «напам’ять» у зошит.

Нн нп нм ам ат ям ят ять   

напам’ять

 (слайд 1)

Мати своє дитя напам’ять знає: і очима, і  руками.

– Спишіть речення виділіть  граматичну основу.

Завдання 2.

 З поданих прикметників та дієслів утворіть прислівники.

– Діти, від яких частин мов найчастіше утворюють прислівники? (від прикметників, іменників, дієслів)

– Зараз я буду зачитувати вам прикметники та дієслова, а ви будете утворювати від них прислівники.

Наприклад: Легкий - легко               

Високий -…  (високо)

Радіє -… (радісно)

Сумує -… (сумно)

Зручний -… (зручно)

Мудрий -… (мудро)

Веселиться -(весело)

 Завдання 3.

(слайд 2)

– Тепер, діти, допоможіть мені скласти речення зі слів.

землі тепло   і вночі. На рідній вдень   

– Що це за вислів? Як його називають? (приказка)

– А чи є в ньому прислівники? (так) Які саме? (вдень, вночі)

– А що ви помітили? Які вони за значенням? (протилежні)

– А як називають слова, протилежні за значенням? (антоніми)

 

– Сьогодні ми продовжимо працювати над темою «Прислівник»

– Будемо мандрувати стежинками прислівника і дізнаємося про прислівники-антоніми. (слайд 3)

III. Вивчення нового матеріалу

– Прочитайте прислів’я і приказки. Знайдіть прислівники.

1) Улітку пісні співаєш, взимку сльози проливаєш.

2) Гарно щебече, та погано слухає

3) Не йдеш уперед – ідеш назад.

4) Легко про це говорити, та важко зробити.

5) Багато грому – мало дощу.

6) Терпіти важко, та пам’ятати легко.

– Серед прислівників є слова, протилежні за значенням,— антоніми.

 Знайдіть та випишіть ці слова парами.

Наприклад: улітку – взимку, уперед – назад, легко – важко.

Робота за підручником (с. 167–168)

Вправа 329

Антоніми:

Повільно – швидко, старанно – ліниво, тихенько – голосно, раніше – пізніше.

Синоніми:

Повільно – неспішно, нешвидко, неквапливо, розтягнутий, кволо, стримано.

Старанно – ретельно, сумлінно, дбайливо.

Фізкультхвилинка

(Відео)

Робота в парах (на картках)

 - До названих прислівників доберіть і запишіть тільки антоніми.


Високо – … (низько)

Широко – … (вузько)

Назад – … (вперед)

Праворуч – … (ліворуч)

Далеко – …(близько)

Вдень – … (вночі)

Тихо – … (голосно)

Багато – … (мало)

Швидко – … (повільно)

Глибоко – … (мілко)

Вгорі – … (внизу)


Гра «Добери антонім»

 – Давайте пограємо у гру. Я називаю вам прислівники, а ви утворюєте від них прислівники-антоніми.


Вчора — (завтра)

взимку — (влітку)

зранку — (ввечері)

низько — (високо)

спереду — (ззаду)

швидко — (повільно)


 Вправа 330 (с. 168)

Сьогодні – завтра

Роль: допомагають створити образне мовлення

Антоніми: ясно – темно, рівно – криво.

Робота в групах (У кожної групи на парті конверт, в якому лежить завдання. Через 4 хвилини капітан команди оголошує рішення)

Завдання групам.

1) З’єднайте пари слів, у яких прислівники є антонімами.

Звертаємо увагу на виділені прислівники!


Допоможу тепер

Летить високо

Знаходиться далеко 

Співає голосно

Приїхав учора

сідає низько.

читає тихо.

від’їхав сьогодні.

відпочину потім.

мешкає близько.


2) Заміни словосполучення прислівниками добери до них антоніми

  •                 Працює, як сонна муха – …(повільно)
  •                 Надворі, хоч в око стрельни –…( темно )
  •                 Як кіт наплакав –… ( мало )
  •                 Волати на все горло – ...(голосно кричати)

3) Спишіть прислів’я, доберіть прислівник за змістом.

1) ... (тяжко)знання добувати, зате ... (легко)носити.

2) Дим видно ... (вдень), а вогонь ... (вночі).

3) Хто … (влітку) холодку шукає, той … (взимку) голодним засинає.

(Вдень, тяжко, взимку, вночі, влітку, легко,).

Гра «Добери антонім»

Давайте складемо з вами  розповідь за малюнком, з використанням прислівників, що відповідають на питання де? коли? як? куди?

(Учням запропонувати сюжетні малюнки.)

Малюнки:

«Біжить спортсмен» (Де? на стадіоні; Коли? вдень; Як? швидко; Куди? до фінішу)

«Летить літак». (Високо, влітку, тихо, додому...)

«Дівчинка танцює». (На сцені, сьогодні, весело,...)

«Мама куховарить». (На кухні, щодня, смачно,...)

IV. Підсумок уроку

- Яка частина мови називається прислівником? (Прислівник – це незмінна частина мови, яка називає ознаку дії або пояснює, як, де, коли відбувається дія, куди вона спрямована, і відповідає на питання Як? Де? Коли? Куди? Звідки?)

- Наведіть приклади прислівників-антонімів. (влітку – взимку, добре – погано, вперед – назад…)

Домашнє  завдання

Вправа 331 (с. 168).

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

docx
Додано
14 квітня 2019
Переглядів
9085
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку