Тема. Дієприкметниковий зворот.
Відокремлення комами дієприкметникових зворотів.
Мета: поглибити знання учнів про дієприкметниковий зворот,
удосконалювати вміння визначати дієприкметникові звороти в
реченнях; формувати вміння правильно інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами,
розвивати пунктуаційну грамотність, творчі здібності;
уміння робити правильний вибір;
виховувати толерантність,
бажання реалізувати свої творчі здібності.
Обладнання: картки для індивідуальної та групової роботи, схема-опора
«Кома при дієприкметниковому звороті».
Тип уроку: урок-рольова гра «Компетентність».
Хід уроку
І. Підготовчий етап.
1. Учні повторюють теоретичний матеріал із вивченої теми «Дієприкметник».
2. Гра «Компетентність».
І етап. Об’єднання учнів у 3 групи: дві групи конкурентів і групу роботодавців.
3. Словникова робота.
ІІ етап. Підготовка до «прийняття на роботу»: група роботодавців готує блоки запитань із теми для кожної групи конкурентів;
групи конкурентів повторюють вивчений матеріал:
ІІІ етап. «Прийняття на роботу»:
Група роботодавців ставить по черзі запитання групам конкурентів. Якщо одна з груп не знає відповіді на запитання, її дає інша група.
Завдання даються різних рівнів:
А – достатній
В – середній
С – високий
Танути –
Зеленіти –
Співати –
Любити –
Побілити –
Перелити –
Запишіть речення. Розставте розділові знаки. Підкресліть дієприкметникові звороти.
Листя стало схоже на гору хрумкого печива посипаного цукровою пудрою. На купи листя згорнутого напередодні висівся уночі легенький іній (І. Нечуй-Левицький).
З кожної пари речень утворіть одне, ускладнене дієприкметниковим зворотом, що стоїть після означуваного слова.
- Троянда усміхається сонцю шовковими пелюстками.
Вони ро…тулені назустріч т…плу та світлу.
- Хмаринки ро…кошують у блакитному небі.
Вони ро…чулені оста…ім. т…плом осені.
- Яблуні по…хиляли гілля до землі.
Воно о…тяжене запашними плодами.
ІV етап. Визначення групи, яка зараховується на роботу.
V етап. Підбиття підсумків – обговорення гри.
- Хто з конкурентів був найкомпетентнішим?
- Кому треба бути активнішим?
- Чи сподобалась вам виконувана роль?
- Яка роль, на вашу думку, краща?
VІ етап.
Домашнє завдання:
§19, впр.216 (достатній рівень); виписати із підручника біології 5 речень (вищий рівень) з дієприкметниковими зворотами.