Тема. Розділові знаки у простих реченнях, ускладнених відокремленими обставинами
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про відокремлені обставини, уживання розділових знаків при них;удосконалити вміння знаходити відокремлені обставини в реченні;розставляти розділові знаки в таких реченнях, обґрунтовуючи написання відповідними правилами ;
розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, творчі здібності учнів, пунктуаційні навички; виховувати любов та повагу до книг
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовна розминка
Книги зб..рают.. п..рлини людс..кої думки п..р..дают.. їх нащадкам
Теоретична хвилинка
- Яке речення називається простим?
- Чим може ускладнюватися просте речення?
- Що називається відокремленням?
- Які члени речення можуть бути відокремленими?
III. Оголошення теми, мети уроку
IV. Робота над темою уроку
Пояснення матеріалу
( презентація)
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВІДОКРЕМЛЕНИХ ОБСТАВИНАХ
Відокремлюємо комами обставини, виражені
- дієприслівниковим зворотом, незалежно від його місця в реченні
Не взявши книги в руки, не опануєш науки.
- одиничним дієприслівником
Читаючи, ви збагачуєте свій словниковий запас.
-іменниками зі словами незважаючи на, починаючи з, закінчуючи тощо
Незважаючи на пізній час і негоду, мої батьки вирішили йти до книгарні.
- уточнювальною обставиною із значенням місця, часу чи способу дії
Сьогодні, 14 лютого, відзначають Міжнародний день дарування книг.
НЕ відокремлюємо
-одиничний дієприслівник, що стоїть після присудка та означає спосіб дії (як?)
Не читайте лежачи:зір псується.
-дієприслівниковий зворот фразеологічного типу
Працювали не покладаючи рук.
-дієприслівниковий зворот, якщо його введено як однорідний член речення або за допомогою підсилювальних часток і(й), лише, тільки
Можна переказати зміст твору і не перечитуючи його вдруге.
Учень читав швидко і не роблячи пауз.
Вправа «Сторінками улюблених книг» (усно)
1.Вирячивши вогненні очі, дихаючи полум'ям і димом, потрясаючи ревом пустелі і вогненним хвостом замітаючи слід, летів дракон.
Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи
2. Недалеко од Богуслава, коло Росі, в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори.
3. Степан стояв коло поруччя на палубі, мимоволі пірнаючи очима в ту далечінь. Тут, при березі, село здавалось питомим витвором просторів, чарівною квіткою землі, неба й води.
4. Коли малий Сашко чогось плакав, його втішав прадід Тарас, розповідаючи про Десну, про трави, про таємничі озера.
Пунктуаційний практикум
Переписати речення, розставляючи розділові знаки
1.Навчаючи ми самі вчимося (Овідій).
2. Вона читала замислившись (Ю. Яновський).
3. Занурюючись у незнайомі ситуації і знайомлячись із різними персонажами на сторінках книг людина починає краще розуміти інших (з Інтернету).
4.Свій літературний смак я виробив перебуваючи під впливом європейської літератури (М. Коцюбинський)
5.Книгу замінити нічим не можна. Незважаючи на новітні відкриття нові види збереження інформації не поспішаймо розлучатися з книгою
(Н. Гейман)
Синтаксичний розбір речення
Розгортаючи книжку, я потрапляю в інше місце, час, світ..
Фразеологічна хвилинка
Пояснити значення фразеологізмів, з одним (на вибір) скласти речення
Читаючи поміж рядків - розуміти прихований зміст написаного, сказаного
ловлячи кожне слово – дуже уважно слухати
взявшись за книжку – почав вчитися
взявшись за перо - починати писати; займатися літературною діяльністю
осідлавши Пегаса - стати поетом, навчитися писати поетичні твори. Відкрити в собі талант поета.
У грецькій міфології — крилатий кінь, що вибив джерело, з якого пили воду музи і яке давало натхнення поетам-співцям. Символ поетичного натхнення.
Вправа « Я редактор»
Відредагувати речення
Прочитавши цікаву книжку, хочеться поділитися враженнями з іншими.
Читаючи цей роман, у моїх очах з’являлися сльози.
Ще не ходячи до школи, мама читала мені вірші Марійки Підгірянки.
Виконуючи вправу, спочатку вона здалася мені дуже складною.
Готуємося до НМТ
1.Непоширену обставину НЕ треба відокремлювати комами в реченні (розділові знаки пропущені (2007 р., осн. сесія)
А Не піймавши не кажи що злодій.
Б Рушниця в його руках стріляла не хиблячи.
В Посеред плеса вода мов сказившись починала хлюпати й кружляти.
Г Хлопці прокинувшись нагодували й напоїли коней.
Д Не зрозумівши студентка запитала ще раз.
2.Граматично правильне закінчення речення «Читаючи «Зачаровану Десну» О. Довженка,…» (2011 р., осн.сесія №1)
А збагачується ваше мовлення.
Б ви збагачуєте своє мовлення.
В звертається увага на багатство мови.
Г вас зацікавлять багато епізодів.
Д перед нами постає світ дитинства
3.НЕПРАВИЛЬНО побудовано речення (2015 р., дем. тест)
А Працюючи над романом «Музей покинутих секретів», Оксана Забужко переглянула велику кількість архівних джерел.
Б Згадуючи своє дитинство, Юрій Андрухович щемливо змальовує його в романі«Таємниця».
В Прагнучи етнографічної точності, письменниця Марія Матіос заглиблюється в побут і духовність гуцулів.
Г Читаючи роман Івана Багряного «Тигролови», виразно вимальовується постать Григорія Многогрішного.
Самостійна робота
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника с.125-126, виконати впр. 7 с.129, впр.5 с.127-128 (тестові завдання)