Урок
Тема: Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні
Мета: навчальна: удосконалити в учнів загальнопізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення з різними смисловими відношеннями, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням коми, двокрапки, тире в безсполучникових складних реченнях; сформувати вміння визначати доцільність уживання відповідного розділового знака між частинами
безсполучникового складного речення;
розвивальна: розвивати творчі вміння відновлювати,
моделювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими
відношеннями відповідно комунікативного завдання;
виховна: виховувати любов та повагу до мови та культури свого народу
Тип уроку: урок формування умінь та навичок
Епіграф:
Знищити нашу мову неможливо –
це те саме, що запломбувати Ніагару
Лесь Танюк
Хід уроку
І. Організаційний момент
Читання вчителем поезії О.Забужко «Рідна мова»
Мова кожного народу
неповторна і своя:
в ній гримлять громи в негоду,
в тиші – трелі солов’я.
На своїй природній мові
і потоки гомонять;
зелен-клени у діброві
по-кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову,
колосисту – на віки –
українську рідну мову
в дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
буду всюди й повсякчас, -
бо ж єдина – так, як мати, -
мова в кожного із нас!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра «Незакінчене речення»
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Основний зміст уроку
1. Вступне слово вчителя (ознайомлення з епіграфом уроку)
2. Робота з таблицею
Розділові знаки |
, ; |
: |
- |
Смислові відношення |
Одночасність, послідовність подій |
Причина, пояснення, доповнення |
Протиставлення, умова, час, наслідок, висновок, різка зміна подій |
Інтонація |
переліку |
пояснення |
протиставлення |
Сполучники, які можна поставити |
І (й), та (і) |
Бо, тому що; через те, що; а саме; оскільки; що |
А, але, так що |
3. Гра «Проклади місток»: установити відповідність між безсполучниковими складними реченнями та розділовими знаками між частинами (розділові знаки відсутні).
Буде небо, як цвіт, голубіть. Г. Шепітько
Не забував я ти мені
Звучало, щире і чудове,
В мої ясні і в чорні дні...
В. Тарноградський
Відповідь: 1 – б, 2 – а, 3 – в, 4 – г.
3. Гра «Змалюй пейзаж словами»: подані картини природи описати за допомогою безсполучникових речень, пояснити розділові знаки. (див. додаток до уроку)
4. Робота біля дошки
На білу гречку впали роси, веселі бджоли одгули, замовкло поле стоголосе в обіймах золотої мли (М.Рильський)
5. Гра «Дешифратор»: розгадати анаграми, з відгаданими словами скласти речення (з будь-якими трьома одночасно), пояснити розділові знаки.
6. Робота в парах
1) Хочеш жити в Україні – вивчи її мову (О.Лупій)
2) Мені снилося: червоні рожі пломеніли в промінні золотистім (В.Сосюра)
3) Під ногами тихо і владно порипував сніг, мороз легенько пощипував обличчя (П.Васянович)
4) Минало літечко тепле з його ясними та привітними днями; насувала осінь сумна з густими туманами, з темними непроглядними ночами (Панас Мирний)
7. Виконання тестових завдань (взаємоперевірка)
1. У безсполучниковому складному реченні Сон ніжний землю обійма за плечі я чую неньки колискову (Г. Радська) між його частинами вживається.
2. У безсполучниковому складному реченні Придивіться у рідному краї наша мова вкраїнська страждає (Л. Таран-Пономаренко) між його частинами вживається.
3. Уживається тире між частинами безсполучникового складного речення.
Відповідь: 1 – а,б, 2- в, 3 – б.
V. Підсумок уроку
Обговорення епіграфа уроку
VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання
Повторити § 22-25, виконати тест для самоперевірки, с.137-138, вправу 270**
Додаток до уроку