Ознайомити учнів з головними подіями в Київській Русі за часів Чрослава Мудрого, особливу увагу звернути на закладання ним правових основ розвитку держави, її внутрішньої та зовнішньої політики в період найбільшого розвитку; на основі різних матеріалів історичних і правових джерел розвивати вміння учнів користуватися ними, аналізувати і робити висновки, складати хронологічну й тестову таблицю, оцінювати внесок у розвиток держави видатних історичних діячів; виховувати повагу до видатних історичних осіб і шану до минулого України
Тема: Розквіт Русі.
Мета: ознайомити учнів з головними подіями в Київській Русі за часів Чрослава Мудрого, особливу увагу звернути на закладання ним правових основ розвитку держави, її внутрішньої та зовнішньої політики в період найбільшого розвитку; на основі різних матеріалів історичних і правових джерел розвивати вміння учнів користуватися ними, аналізувати і робити висновки, складати хронологічну й тестову таблицю, оцінювати внесок у розвиток держави видатних історичних діячів; виховувати повагу до видатних історичних осіб і шану до минулого України.
Опорні поняття: держава, право, закон, князівські міжусобиці.
Хід уроку.
І. Організаційна частина уроку.
ІІ. Повторення попереднього матеріалу.
Проблемні питання.
1. Міжусобна боротьба по смерті Володимира.
Питання: що таке міжусобні війни? назвіть їх причини.
Коментоване читання за підручником. §8 с. 50
Між ким відбувалася боротьба за князівський престол?
2. Внутрішня і зовнішня політика Ярослава.
Самостійна робота за підручником заповнити таблицю.
Робота в групах
І група виписати Внутрішню політику
ІІ.Зовнішню політику
Князь, роки |
Внутрішня політика |
Зовнішня політика |
Ярослав Мудрий(1019 – 1054рр) |
До 1026р. – продовження міжусобної боротьби |
Відвоювання у поляків Червенської Русі |
1026- розподіл Русі по Дніпру(Ярослав \Мстислав) |
1036 – розгром печенігів |
|
Укріплення південних кордонів |
Звільнення Русі від кочовиків |
|
Приборкання внутрішніх заворушень |
«шлюбна дипломатія»(Анна королева Франції, Анастасія – Угорська королева, Єлизавета – норвезька принцеса, сесира – королева Польщі, син – одружений з візантійською царівною, сам Ярослав – з дочкою норвезького короля) |
|
1036р.- одноосібне володіння Русі(після смерті Мстислава) |
|
|
Розбудова Києва (територія зросла в 7 раз), зведено Ярославів вал – 3,5 км. |
|
|
Розширення прав християнської церкви |
|
|
Призначення свого митрополита (Іларіона) |
|
|
Відкриття школи, заснування бібліотеки, підвищенння освітнього рівня |
|
|
Впровадження законів «Руська правда» |
|
|
Висновок: за Ярослава Київська Русь досягла апогею свого розвитку |
Висновок: високий міжнародний авторитет Русі. Ярослав Мудрий - дипломат |
3. «Руська правда.» - перший збірник законів
Для чого в суспільстві необхідні закони?
Закріплення
Д/З § 8 продовжити заповнювати таблицю «Діяльність київських князів.»