Тема уроку. Розпізнання і добір протилежних за значенням слів.
Мета уроку: учити учнів розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова; формувати навички перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням; розвивати критичне мислення, творчі здібності, увагу та спостережливість; збагачувати словниковий запас; формувати компетентність спілкуватись рідною мовою; виховувати інтерес до предмету.
Обладнання уроку: цеглинки LEGO, м’яч, повітряна куля, схема польоту, індивідуальні картки, квитки, схема « протилежні слова».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма уроку: урок- політ
Освітні галузі: мовно- літературна, природнича
Хід уроку
І. Вступна частина
1.1 Організація класу.
Доброго ранку,
Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки,
Працюють голівки
Та сяють усмішки.
1.2 Психологічний настрій
- Закрили оченята. Потерли долоньки, зарядились позитивом. Відкрили оченята та передали позитив та усмішку другові.
ІІ. Постановка завдань уроку.
2.1 Підготовча бесіда.
- Чи любите мандрувати?
- Де ви були?
- От сьогодні проведемо цікавий урок з української мови. Ми вирушаємо у політ на повітряній кулі. Уявіть себе справжніми мандрівниками.
2.2 Вправа « Дозвіл»
- На партах лежать квитки на повітряну кулю. Щоб їх отримати, потрібно:
а) Поділ слова КВИТОК на склади.
- Як поділили? Що це за правило? ( перенос по складам)
- Чи можна поділити інакше?
б) За допомогою цеглинок LEGO побудуйте звукову модель слова – квиток.
_ Що ж полетіли…
( ЗВУК КУЛІ)
2.3 Каліграфічна хвилинка
- Поки ми летимо , спочатку ми зробимо запис у бортовий журнал.
- К ул ля куля
ІІІ. Основна частина
3.1 Повідомлення теми та мети уроку.
- Ми, діти, долітаємо НЕЗВІДАНОГО острова. Мешканці цього острова благають допомогти навчитись добирати протилежні за значенням слова.
- Отож, тема уроку: Розпізнання і добір протилежних за значенням слів.
- ОЧІКУВАННЯ
- Що ви очікуєте від нашого уроку?
(ЗВУК КУЛІ)
3.2. Добір протилежних за значенням слів - НЕЗВІДАНИЙ ОСТРІВ
- Приземлились. Нам зустрілись двоє чоловічків. Вони зовсім різні. Розгляньте їх і опишіть протилежними за значенням словами.
- Один – високий, інший -…
- Отож. ці слова називають протилежними.
( презентація; схеми слів).
( ЗВУК КУЛІ)
3.3 Фізкультхвилинка – ОСТРІВ ВІДПОЧИНКУ
_ А зараз відпочинемо.
(ЗВУК КУЛІ).
3.4 Виконання вправи – ТРЕНУВАЛЬНИЙ ОСТРІВ.
- Приземлились на остів ТРЕНУВАЛЬНИЙ . На острові настав вечір, мешканці цього острова пропонують виконати вправу 6, сторінка 45 ( за підручником).
- Читаємо речення. Яке слово виділене замінимо
– Піднялось - СІЛО
- Защебетали – ЗАТИХЛИ
- Прокидається – ЗАСИНАЄ
- Ранок – ВЕЧІР.
- А третє та четверте речення спишемо.
( ВИЗИВАЮ ДО ДОШКИ)
( ЗВУК КУЛІ)
3.5 Робота в парах на картках. ОСТРІВ ДРУЖБИ
- Об’єднайтесь у пари. Мешканці ОСТРОВА ДРУЖБИ не знають як дібрати протилежні за значенням слова, допоможемо?
- Банан ( ГОЛОСНО – ТИХО
МАЛИЙ – ВЕЛИКИЙ)
ПЛЮС – МІНУС)
ЛІТО- ЗИМА)
(ЗВУК КУЛІ)
3.6 Гра « Скажи навпаки» - ОСТРІВ ВЕСЕЛИЙ
- Приземлились на острів, де мешканці люблять грати в м’яча.
- У мене в руках м’яч. До чиїх рук він потрапляє, той називає слово навпаки
- ДЕНЬ – НІЧ
СВІТЛО – ТЕМНО
СИДИТЬ – СТОЇТЬ
ХОЛОД – СПЕКА
ПЛАКАТИ – СМІЯТИСЬ
ПОГАНИЙ – ГАРНИЙ
ШИРОКИЙ – ВУЗЬКИЙ
ВАЖКИЙ - ЛЕГКИЙ
IV. Заключна частина. Рефлексійне коло.
4.1 Домашнє завдання
- Ст. 45. вправа7