Інтегрований урок
з української мови та природознавства
2 клас
Тема. Розпізнавання іменників за питаннями хто? що?
(без уживання терміна)
Допомога тваринам взимку.
Мета:
• продовжувати формувати навички спілкування рідною мовою;
• розширити й поглибити знання учнів про слова – назви предметів,вчитирозпізнавати їх у мовленні,
•удосконалювати навичкипобудови зв'язного висловлювання;
•розвивати здатність до набуття нових вмінь і
навичок,пізнавальну активність, увагу, пам’ять, мислення;
• виховувати інтерес до вивчення рідної мови, взаємоповагу,
турботливеставлення до природи.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: проектор, екран, картки з назвами груп, тлумачні словники, календар, зображення різних видів календарів, ілюстрації із зображенням тварин, птахів.
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи.
Вч.-Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ.Н.Рій
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вч.- Вдома ви виконували дуже цікаву вправу (впр.178). Виберіть і зачитайте з вірша Н.Забілої спонукальні речення (відповідь дітей).
- А тепер зачитайте питальні речення (відповіді дітей).
- Які розповідні речення ви виписали я побачу під час перевірки зошитів.
- Чому дівчинка хотіла запустити пташок в хату? (Підлітаючи до віконця птахи сподівалися, що їх підгодують, бо на вулиці зима).(Додаток 1)
- Чому малеча обіцяла не займати їх руками? (Бо так птахам можна зашкодити).
- Що можна сказати про дівчинку? (Чуйна, добра, турботлива).
ІІІ .Словникова робота.
Вч.- Що допомагає нам зрозуміти яка пора року настала?
Уч.- Спостереження за природою та змінами в ній.
Вч.- А що допомагає з’ясувати необхідну дату, визначити день тижня?
Уч.- Для цього нам необхідний календар.(Додаток 2)
Вч.- Подивіться на записцього слова на дошці. Написання його треба запам’ятати. Прочитайте словникове слово по складах.(Читають колективно). Доведіть що в ньому три склади.
Уч.- В слові календар три голосних, а це значить що в ньому три склади.
Вч.- Визначте місце наголосу в словниковому слові.
Уч.- Ми його покличемо. Наголос падає на третій склад, звук А.
Вч.- Запишіть це слово так, як ви його поділили на склади. Каліграфічно.
- Тепер запишіть його без поділу, але з позначенням наголосу.
- Підкресліть букву е, запам’ятайте, що саме вона пишеться в цьому слові.
Вч.- Зіграємо у гру «Шукачі». В своїх тлумачних словниках відшукайте
слово «календар». Яке правило розташування слів у словниках ми пам’ятаємо?
Уч.- Слова розташовані в алфавітному порядку.
Вч.- Тож до пошуків. Хто перший той подає сигнал і оголошує номер сторінки.
- Читаємо тлумачення цього слова.(Бажаючі учні читають тлумачення).
Вч.- Ми дізналися про види календарів. Складіть речення використовуючи це слово та його назву виду. (Обирається кращий варіант з пропозицій учнів).
Вч.- Записуємо під коментар це речення. (Коментує учень).
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Вч.- Ми з’ясували яке сьогодні число, місяць. Впевнилися що пора року – зима. Чи всім живим істотам легко живеться, ХТО потребує допомоги? ЩО необхідно для їх порятунку?
- Ви бачите, що слова ХТО і ЩО виділені. Сьогодні ми з’ясуємо які слова
нашої мови відповідають на запитання «хто?», а які на запитання «що?».
Пригадаємо чим можемо допомогти тим кому важко пережити зиму.
V. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Вч.- Давайте пограємо у гру « Доведи та запиши».(Додаток 3) Подивіться на екран. Під запитанням «хто?» є зображення. Давайте запишемо ці слова, але треба довести що їх писати необхідно саме під цим словом .
( слайд із зображенням живих істот, які треба записати словами)
Запис на дошці дітьми по черзі.
Хто? Люди, птахи, тварини, лісник, синиця, заєць.
Вч.- Тепер запишемо слова з цього слайду.
(слайд із зображенням неживих істот, які треба записати словами)
Що? Годівниці, їжа, ліс, насіння, гілки, сіно.
Вч.- Ви добре виконали завдання. Давайте спробуємо зробити висновки, які слова відповідають на запитання «хто?», а які на запитання «що?».
(Варіанти відповідей учнів).
Вч.- Перевіримо свої твердження за підручником (с.110).
( Читання правила колективно вголос).
Вч.- Чи правильні висновки ми зробили?
Уч.- Так. Правильні.
Назви тварин та людей відповідають на питання хто?
Назви всіх інших предметів відповідають на питання що?
Фізкульхвилинка.
Вч.- Щоб не змерзнути взимку треба постійно рухатися. Тож давайте пригадаємо якими рухами гріються звірі та птахи.
(Учні під музику повторюють рухи за відео сюжетом).
VІ. Систематизація та закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота в групах.
Вч.- Ви зараз ділитися на групи за позначками у вас на партах.
- Утворилися групи: «Городяни», «Лісники», «Представники тварин», «Представники птахів».
- Кожна група отримує завдання. Виконуємо його уважно прочитавши, правильно записуючи, дотримуючись правил роботи в групі.
І група «Городяни». Прочитати речення виписати слова що відповідають на питання«хто?».
Городяни, вашої допомоги потребують птахи! Розвісивши годівниці з їжею люди врятують пернатих від голоду. Нам будуть вдячні синиці, горобці, омелюхи, щиглики.
ІІ група «Лісники». Прочитати речення виписати слова що відповідають на питання «що?».
Взимку ліс не може дати їжу тваринам. Тож лісники готують корм з осені. Вони дають тваринам сіно, гілки, картоплю.
ІІІ група «Представники тварин». Відгадати загадки і записати відгадки.
Вказати на яке запитання, хто або що, відповідає слово.
• В лісі тваринка живе полохлива, добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушки вона притискає свої,шурхіт усякий лякає її. (Заєць – хто?).
• Він ікластий і сердитий, дуже любить землю рити. Жолуді весь час
шукає й малюків смугастих має. (Кабан – хто?)
• Посніжку вночі – рип – рип.
До стіжка біжу– стриб – стриб.
Сіно хрумаю– хрусь – хрусь.
Як я звусь? ( Козуля – хто?)
• Під сонцем, як під феном трава підсохне і назву ми дамо їй ( сіно – що?)
• Навесні кладемо в ямку,восени збираємо. У супи, борщі, солянку
цілу зиму маємо (Картопля – що ?)
IV група. «Представники птахів». Прочитавши слова двох стовпчиків запиши хто що любить їсти?
ХТО? ЩО?
Синиці горобина
Щиглики крупи
Омелюхи несолоне сало (тільки в морози)
Горобці насіння
Вч.- Перш ніж перевіряти давайте повторимо правило.(Читають правило).
- Перевіряємо завдання співставляючи свої записи із зображенням на екрані. Доповідачі груп виходять по черзі.(Додаток 4).
Фізкультхвилинка. ( Виконання рухів під відеозапис).
Вч.- Відпочивати можна змінюючи діяльність. Тож я прошу вас підвестися і виконати слідуючі рухи.(Косять траву, збирають насіння, горобину, майструють годівницю, лізуть по дробині, розсипають картоплю, накладають сіно).
3.Творча робота в парах. Конкурс на краще звернення про допомогу.
Вч.- А зараз працюючи в парах ви спробуєте написати звернення, 3-4 речення, до людей про допомогу тваринам взимку. Починати будемо так:
- Люди! Давайте допоможемо тваринам взимку…..
Вч.- Перевіривши ваші роботи я оберу три самих змістовних і чуйних. Намагайтеся передати потреби і відчуття тварин.
(Виконння роботи).
VІІ. Підсумки уроку.
Вч.- Ви добре попрацювали на уроці. Давайте пограємо у гру «Доповни речення»:
- Назви людей і тварин відповідають на питання ...(хто?)
- Назви всіх інших предметів відповідають на питання …(що?)
- Більше ніж холоду тварини бояться …(голоду).
- Кабанів підгодовують …(картоплею).
- Синиць пригощають салом тільки …(несолоним, в мороз).
Вч.- Дуже приємно, що ви все так добре запам’ятали. З чого почнемо допомогу?
VІІІ. Домашнє завдання.
Вч.- Давайте зробимо годівниці птахам. А коли будете майструвати пригадуйте ХТО вам допомагає, ХТО буде ласувати вашими гостинцями, ЩО ви туди будете класти.
- Дякую за роботу.