Урок української мови у 2 класі
Тема. Узагальнення та систематизація знань про дієслово
Мета. Формувати ключові компетентності:
вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в
часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця);
соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати з різними
партнерами в малих групах, проявляти ініціативу),
загальнокультурну (зв’язно і в логічній послідовності висловлювати
власну думку, дотримуючись норм культури мовлення)
Формувати предметні компетентності:
формувати в учнів уміння відрізняти дієслово від інших частин мови.
Вчити правильно визначати їх у реченні. Розвивати дослідницький
інтерес, спостережливість, творчість, фантазію.
Виховувати інтерес до рідної мови.
Формувати позитивне ставлення до навчання.
Тип уроку. Повторення та узагальнення знань
Хід уроку
1. Організація класу
Налаштування на урок
Ми єдиний дружний клас,
Тому й гарний настрій в нас!
Килим дружби створимо.
Щиро друзям скажемо:
Треба гарно працювати,
Щоб багато чого знати.
То ж за парти ми сідаєм.
До роботи приступаєм.
-Діти, працювати на уроці ми будемо під девізом: «Добре того навчати, хто хоче все знати».
-А ви хочете багато нового дізнатися на нашому уроці?
-Цікаво, а яким би ви хотіли побачити наш урок? (цікавим, …….. незвичайним).
-Сьогодні у нас незвичайний урок,
На якому ми зробимо ще один крок:
В країну відому, країну чудову,
Що нас так чарує, збагачує мову.
І країна ця чудова… це (урок укр. мови)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- У вас на партах карточки зі шкалою знань , виконуючи певні завдання, у кожну колонку малюватимете собі відповідну геометричну фігуру. Якщо ви добре виконаєте завдання, то малюєте кружечок, а якщо дуже добре, то –трикутник. А до кінця уроку побачите свої знання і отримаєте відповідні оцінки.
|
або |
1 завдання |
|
2 завдання |
|
3 завдання |
|
4 завдання |
|
5 завдання |
|
6 завдання |
|
7 завдання |
|
8 завдання |
|
- А працювати ми будемо за таким планом (слайд 2)
1. Каліграфічна хвилинка.
2. Гра « Павутинка».
3. Робота над казкою «Як образилися дієслова».
4. Інсценізація казки «У лісовій школі».
5. Гра «Плутанка».
6. Вправа «Впіймай у долоньки».
7. Робота в групах.
8. Робота в парах.
- Діти, я гадаю, що ви всі любите казки, якщо так, плесніть у долоні. Я так і думала. Тому на сьогоднішньому уроці я пропоную вам помандрувати у казкову подорож .
- А як називається людина, яка складає казки? (Казкар)
- Сьогодні саме він завітав до нас на урок.
Скажіть, який перший звук у слові казкар? Якою буквою на письмі його позначаємо?
Це й буде наша каліграфічна хвилинка
Запишіть число, класна робота і напишіть каліграфічно великі і малу букву Кк та у поєднанні її з іншими буквами, та слово казкар: К к Кк ка азк ар казкар
Складіть речення з цим словом. ………………. Запишіть речення в зошити.
(Відповіді дітей)
Давайте разом з вами підберемо слова до слова казкар, щоб вони означали дію.
Казкар
складає придумує вигадує пише створює
-На яке запитання відповідають ці слова? (Що робить?)
-Знайдіть серед цих слів слова, які мають більше звуків, ніж букв. (складає, придумує, вигадує, створює)
- Давайте зробимо звуко – буквений аналіз слова складає.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
- Отже, тема нашого уроку «Дієслово». Сьогодні на уроці виконаємо вправи , які допоможуть нам повторити і закріпити матеріал з теми «Дієслово».
-А зараз послухайте казочку «Як образилися дієслова»
І дасте відповідь на запитання:
Які події відбулися в казці? Хто ж головні герої?
Як образились дієслова
Дружно і весело жили іменники і дієслова у царстві слів української мови. В кожному реченні їх називали головною парою, добрими друзями, основними словами. Та ось одного разу начитався один іменник мудрих словників і почав вихвалятись перед іншими словами, що іменники становлять половину всіх слів української мови, і що їх у мові в 2 рази більше, ніж дієслів. Дуже образилися дієслова на ті вихваляння, зібравшись усі разом, щось довго радились, сперечались, думали – гадали.
А наступного ранку сталось диво-дивне: з усіх книжок, газет, словників, журналів зникли дієслова, і тоді світ ніби завмер.
(Зникли дієслова.) (Іменники та дієслова)
Купив на ярмарку дід козу. Вранці погнав її у ліс пасти, а ввечері пригнав додому. Тай запитує: Кізонько моя , люба, кізонько , моя мила, чи ти їла, чи ти пила?..
- Чи все ви зрозуміли? . А яких слів не вистачає? (дієслів)
- Давайте знайдемо відповідні слова і вставимо їх у текст.
(Діти вставляють слова)
-Давайте зачитаємо цей текст
- Скажіть, то чому до нас завітали казкові герої? (Щоб ми повернули дієслова у казку)
- То для чого нам потрібно вивчати дієслово?
Повідомлення дітей
Важко уявити мову без дієслів.
Ніхто і ніколи б не чув,
Ніхто ні з ким не говорив,
Ніхто нічого не зміг би робити:
Читати, писати, співати, ходити…
Життя би завмерло
І дії всі стерло.
Виходить, що дієслово
Незвичайна частина мови.
Бо приводить у дію все навкруги.
І в цьому воно має свої переваги.
Діти, чи можемо ми назвати цей текст діалогом? Чому?
(Відповіді дітей)
-Знайдіть у тексті речення, у якому найменше слів. (1)
-Запишіть його під диктовку.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Лисичка. Мудра, хитра, лісова, руда.
Білочка. Як повітряний акробат, відповідаю. Стрибаю, мчуся, перевертаюсь, перелітаю.
Вовк. Що ти кажеш, білочко. Я точно знаю, що таке дієслово. Це м’ясо, курочка, кісточка.
Сова. Ой, ой, ой.
(Тому що дієслова – це слова, що означають дію предмета і відповідають на запитання що робить? що зробить?)
-Молодці, я бачу ви знаєте, які слова називаються дієсловами.
Давайте повчимо вовчика і лисичку. Запрошуємо вас за дерево. А білочка візьме у вас інтерв’ю. Ви будете говорити різні слова: іменники, прикметники, дієслова, а звірята будуть виглядати із-за нього тільки тоді, коли ви будете називати дієслова. А мудра сова буде спостерігати, щоб вони не помилилися.
Фізкультхвилинка
Білка бігала багато
Бо шукала в лісі брата
Брат на дереві сидів
І смачні горішки їв.
Поки білка знайде брата
Дієслово будем знати.
- На плакаті записано переплутані прислів’я. З’єднати стрілочками правильне продовження прислів’я. Підкреслити дієслова.
Праця годує, побачиш більше світу
Здобудеш освіту - треба у воду лізти.
Щоб рибу їсти, а лінь марнує.
- Відшукати і записати прислів’я про працю, підкреслити дієслова.
Перевірка написаного в зошитах з дошки.)
Фізкультхвилинка
Завдання .Прочитати речення, добираючи з правого стовпчика потрібні
за змістом слова.
1.Хліб ріжуть, а цукор… ліплять
2.Сіль сиплють, а воду… сиплють
3.Тісто місять, а вареники… ллють
Висновок: дієслова зв’язані за змістом з іншими словами.
ІІ група
Завдання. Від поданих іменників утворити дієслова за запитаннями.
Зелень – що робити? _____________________
спів – що робить?________________________
малюнок –що робити?____________________
Висновок: Іменники пов’язані з дієсловами.
ІІІ група
Завдання. Дібрати дієслова протилежні за значенням.
купувати мовчати
говорити опускати
підіймати продавати
Висновок: Дієслова можуть бути протилежні за значенням.
ІV група.
Завдання. Дібрати слова близькі за значенням.
Вмилась поснідала
Сіла причепурилась
Поїла присіла
Висновок: Дієслова можуть бути близькі за значенням.
V група.
Завдання. Дописати, хто як голос подає.
Свиня- ______________________________
корова-______________________________
кицька –_____________________________
півень – _____________________________
собака -______________________________
-До якої частини мови належать ці слова? На яке запитання відповідають?
- Побудьте у ролі казкарів і самі складіть речення із слів, які поперебігали із різних казок. Запишіть їх у зошити. Підкресліть дієслова.
Картка 1
Були, і, дід, собі, баба. Спекла, маком, баба, з, пиріжків
Картка 2
Було, сини, три, у, батька. Їм , час, одружуватися, настав.
Картка 3.
Жила, і, коза, семеро, козенят. По, зібралася, молоко, вона.
Перевірка завдання.
V. Підсумок уроку
Ось і підбіг до кінця наш урок.
- А зараз я хочу , щоб ви охарактеризували урок лише одним словом -
прикметником.
(Гра, подорож, вправи, цікавість, науковість)
(Працювали, писали, відповідали, грали, подорожували).
- Дорогі діти ! Ви сьогодні гарно працювали. На наступних уроках
VІІ. Домашнє завдання (слайд 21)
Казкар вам, дітки, вдячний дуже,
Що ви його всього навчили.
Тож порадіймо разом, друзі,
Що так багато ми зробили.
(Підкреслити дієслова.)
Ми з Казкарем дякуємо вам за роботу, а тепер подивіться на результат своєї роботи.
У кого в карточках намальовані тільки трикутники - той великий молодець. А у кого ще трапляються кружечки, ви теж молодці, але треба тільки трішечки постаратися.