Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова.
Мета. Формувати в учнів уміння розрізнювати синоніми, спільнокореневі
слова та форми того самого слова, навички каліграфічного письма; повторити вивчені частини мови ; збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєві навички, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати, виховувати працьовитість, любов до рідної мови.
Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова.
Мета. Формувати в учнів уміння розрізнювати синоніми, спільнокореневі
слова та форми того самого слова, навички каліграфічного письма; повторити вивчені частини мови ; збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєві навички, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати, виховувати працьовитість, любов до рідної мови.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Урок розпочався!
До праці мерщій.
Усі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Каліграфічна хвилинка
Щоб букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба починати
Але спершу пограємо в в гру «Буквоїдка»
Скільки звуків позначає буква ю в цих словах?
Поспостерігайте як пише чарівний олівчик букву ю та запишіть каліграфічну хвилинку
Запис дати
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Тестування
Розбір за будовою (2 учні)
Визнач слова з префіксом (1 учень)
До якої частини мови належать виділені слова?
2.”Мозковий штурм”
- Які слова називають спільнокореневими?
- Яку частинку слова допомагають визначити спільнокореневі слова?
- Без чого не існує слово? (Корінь)
- Стоїть перед коренем? (Префікс)
- Стоїть після кореня,виконує словотворчу функцію? (Суфікс)
- Не входить до складу основи? (Закінчення)
Оцінювання
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні , 9 листопада, ми відзначаємо День української мови та писемності. Мова-найкращий дар, що дав Бог людині. Як без мови сказати, що думає голова,що серце відчуває?
Поспостерігайте за прислів’ями і визначте, яке слово повторюється?
Що це : форми слова, спільнокореневі слова чи синоніми.
Тож сьогодні ми продовжимо мандрівку Країною Морфологією. Під час подорожі будемо досліджувати особливості кореня,вчитися добирати спільнокореневі слова та синоніми. Ознайомтеся із завданнями для досліджень: (запис на дошці)
- Дослідити, чим відрізняються споріднені слова від синонімів;
- Дослідити, як відрізняються форми одного і того ж слова від спільнокореневих слів.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
Творча робота
Виписати з тексту та дібрати слова, що є спільнокореневими, формою слова та синонімами до слова мова.
мо́ва мовонька мова
мо́ви мовити бесіда
мо́ві мовлення річ
мо́ву промовка
мо́вою мовленнєвий
на мо́ві вимова
мо́во* мовний
Порівняйте слова кожного стовпчика
Робота за підручником.
Прочитайте матеріал вправи 173 .
1 ряд – правила
2 ряд – 2 правило
3 ряд – 3 правило
Подивіться на дошку і ще раз назвіть слова спільнокореневі, форма слова, синоніми.
Робота за підручником.
Вправа 176 (самостійно по варіантах 1- за формою слова 2 - за спільними коренями)
Зима, взимку, зимовій. Зима, зиму.
Розбір за будовою.
Перевірка завдання.
Хвилинка відпочинку (для очей)
V.Закріплення вивченого матеріалу.
(З колонки слів вибрати “зайве” слово, підібрати спількореневі слова.)
Підкреслити зайве слово
Чому? Як називаються такі слова?
Визначте основу кожного слова.
Синій, синіє, син, посинів.
Білий, біліє, побілити, білка.
Літо, літом, літу, влітку
Села, село, селом, сільський.
Розмова, балачка, річ, розмовляти.
Вітер, буревій, вітровій, вітерець, вітру.
З’єднай слова з їх поняттям.
Запиши та розібрати за будовою слова, що означають явище природи восени чи навесні .
Висновки: в спільнокореневих словах основа змінюється.
В формах слів основа не змінюється, змінюється тільки закінчення.
Синоніми- мають лише спільне значення.
Іменник- руки вгору
Прикметник – руки хвилькою
Дієслово - крокуємо
Службове слово – аплодуємо
Склади зі слів речення,визнач частини мови.
Вітер приніс свіжий подих зими.
В Країні Морфології жило слово ”хата” із своїми родичами-спільнокореневими словами,синонімами та формами слів. Але одного разу
здійнявся ураган і все перемішав. Допоможіть повернутися словам у свої будиночки.
(На партах лежать записані на смужках слова. Учні аналізують слова і кладуть у відповідний будиночок)
Хата, хати, хатою, у хаті, хату.
Хата, хатка, хатинка, хатнє, хатище .
Хата, житло, дім, будинок, домівка.
VІ. Підсумок уроку.
Гра «мікрофон»
-Спільна частина споріднених слів називається коренем? (Так)
-Слова, близькі за значенням називаються синонімами .(Так)
-Слова”мак” і”макарони” –спільнокореневі.(Ні)
Слова “ліс”,”лісу”, “лісом”-спільнокореневі.(Ні)
Слова”дім”, “хата”, “будинок”-синоніми,(Так)
Тестування (картка в кожного учня)
1. При зміні форми слова змінюється
а) корінь
б) закінчення
2. Слова, що близькі за значенням, але пишуться по різному …
а) синоніми;
б) спільнокореневими.
3. Хмарка, хмара, хмарно, захмарилося – це слова …
а) синоніми
б) спільнокореневі.
4.Їсти , підживлювалися, харчувалися - це слова …
а) синоніми;
б) спільнокореневі
5.У словах літак, літати, приліт, перелітні корінь слова
а) – літа-
б) – літ-.
Перевір себе
Оцінювання робіт учнів
VІІ. Домашнє завдання