Пошук способу розв’язування квадратних нерівностей.
Тема уроку: Розв’язування квадратних нерівностей.
Мета уроку: Означити поняття квадратної нерівності, розглянути графічний спосіб розв’язування таких нерівностей та метод інтервалів. Розвивати навички аналізу, абстрагування та узагальнення.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. ( до 3 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань. Підготовка до вивчення нової теми. (7 хв).
Запитання: Як називаються вирази записані на дошці (екрані тощо.) і які операції над ними ми вміємо виконувати?
|
a
|
a
|
y =a
|
Квадратний тричлен. Квадратне рівняння. Квадратична функція.
Розкладати на множники. Розв’язувати. Будувати графік.
Завдання: (виконується по рядах, в групах тощо)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Розв’язування нерівностей. (30 хв.)
Бесіда за питаннями ( вивчалось раніше):
2 3
Демонструється на прикладі
≥ 0.
І спосіб.
На дошці учні, що виконували завдання 2, записують розв’язування рівняння
.
Запис на дошці може бути таким:
|
За теоремою Вієта
+ - +
x = 0;
х= 2,5
х= 4
Відповідь : ( - ∞; 2⁆ U ⁅ 3; +∞) |
Алгоритм розв’язування ( на екрані):
ІІ спосіб.
На дошці учні, що виконували завдання 3, будують графік функції у =
.
(Для побудови графіка потрібно виконати наступні операції : знайти координати вершини, знайти нулі функції, з’ясувати куди направлені вітки параболи, знайти декілька ще точок графіка, позначити знайдені точки на координатній площині і сполучити їх).
Запис на дошці може бути таким:
|
m= ( 2,5 ; - 0,25)
За теоремою Вієта
0 1 2 3 х
Відповідь : ( - ∞; 2⁆ U ⁅ 3; +∞) |
Алгоритм розв’язування ( на екрані)::
ІІІ спосіб.
На дошці учні, що виконували завдання 1, розкладають на множники тричлен
.
|
За теоремою Вієта
+ - +
2 3 Відповідь : ( - ∞; 2⁆ U ⁅ 3; +∞) |
Алгоритм ( на екрані)::
Усно розв’язати нерівність ( x – 2)(x – 3)≥ 0. ( Див. ІІІ спосіб).
За аналогією розв’яжіть:
Чи всі ці нерівності - квадратні?
Нерівності, подані в такому вигляді, легко розв’язуються за алгоритмом:
Розв’язати нерівність:
(2 - x )(x – 3)≥ 0
- (x - 2 )(x – 3)≥ 0
(x - 2 )(x – 3)≤ 0
= 2,
= 3.
+ - +
2 3
Відповідь : ⁅ 2 ; 3⁆
ІV. Підсумок уроку ( 3 хв.)