Конспект уроку №7
Тема: «Розв’язування показникових нерівностей» Мета :
- навчальна: формувати в учнів уміння розв’язувати показникові нерівності, закріпити знання про властивості графіків показникової функції, формувати вміння та навички застосовувати отримані знання для розв’язування задач прикладного характеру;
- розвивальна: розвивати логічне мислення, пізнавальну активність;
- виховна: виховувати графічну культуру, увагу, культуру математичної мови.
Тип уроку: формування умінь та навичок.
Обладнання: Таблиця «Показникова функція».
Хід уроку І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Поки клас усно перевіряє домашнє завдання, три учні біля
дошки розв’язують завдання:
№466 (б,г)
б) (√6)х ≤ 1/36 (61/2)х ≤ (1/6)2 х/2 ≤ 6-2 х ≤ -4 Оскільки 6˃1, то у=6t є зростаючою, тобто більшому значенню аргумента відповідає більше значення функції.
г)(1,5)х <2,25 1,5х < 1,52 х<2
№467 (б,г) |
Оскільки 1,5˃1, то у=1,5t є зростаючою, тобто більшому значенню аргумента відповідає більше значення функції. |
б) 0,37+4х ≥0,027 0,37+4х ≥0,33 7+4х≤3 4х≤3-7 4х≤-4 х≤-1 |
Оскільки 0<0,3<1, то у=0,3t складною, то більшому значенню аргумента відповідає менше значення функції, тому знак нерівності |
змінюються.
Графічно розв’язати нерівність 3х ≥ 4-х.
В одній і тій самій системі координат будуємо графіки функцій у=3х та у=4-х.
Складемо таблицю:
Х |
-2 |
-1 |
0 |
1 |
2 |
|
х |
0 |
4 |
Y |
1/9 |
1/3 |
1 |
3 |
9 |
у |
4 |
0 |
По графіку бачимо, що 3х ≥ 4-х, якщо х≥1
Відповідь: [1;+ ∞].
Враховуючи відповіді на запитання учнів, які виникли при виконанні домашнього завдання.
Усно. Розв’язують нерівності з таблиці:
I ряд – I стовпчик; II ряд – II стовпчик; III ряд – III стовпчик
|
1 |
2 |
3 |
1 |
2х≥8 |
2х ˃1/4 |
(1/2)х≤2 |
2 |
2х≤-2 |
3х≤27 |
3х≥1/9 |
3 |
2х≤1/4 |
2х ˃-2 |
5х<1/5 |
4 |
3х<3√3 |
3х˃1/√3 |
3х≥√3 |
5 |
(1/2)х≥1/16 |
0,2х≤0,04 |
7х ˃1 |
IV Формування умінь розв’язувати показникові нерівності 1) З класом:
a) розв’язати нерівність 5х2+2х ≥ 53
Функція у=5t зростає, тому дана нерівність рівносильна нерівності х2+2х≥3
х2+2х-3≥0
Розв’яжемо цю нерівність методом інтервалів:
х2+2х-3 ≥ 0 х1 = -3 х2 =1
б)4х - 12∙2х +32≥0 22х - 12∙2х +32≥0 Введемо нову змінну 2х=t t 2 - 12t + 32≥0 t2 - 12t + 32=0
t1=4 t2=8
(t-4) (t-8) ≥0
Розв’яжемо цю нерівність методом інтервалів
Повернемось до минулої змінної:
2х≤4; 2х≤22; х≤2,
2х≥8; 2х≥23; х≥3
Відповідь: х є (-∞;2] [3; +∞)
2) Розв’язати нерівність:
a) 2х2-1<8
2х2-1<23
Функція у=2t зростає, тому що дана нерівність рівносильна нерівності х2-1<3 х2-1-3<0 х2-4<0
b) 32х-х2 < 9
32х-х2 < 32
Функція у=3t зростає, тому дана нерівність рівносильна нерівності:
2х-х2 < 2 -х2+2х-2<0 х2-2х+2˃0
(х-1)2+1 ˃0 при будь-яких х.
c) 32х2-6 ˃1/81
32х2-6 ˃3-4
Функція у=3t зростає, тому дана нерівність рівносильна нерівності:
2х2-6 ˃-4
2х2-6+4˃0
2х2-2˃0
2(х2-1)˃0
2(х-1)(х+1)˃0
Відповідь: хє (-∞;-1) (1;+∞) 3) 4х-2х+1-8 ˃0
22х-2х∙2-8 ˃0
Введемо нову змінну 2х=t t2-2t-8 ˃0 t2-2t-8 =0 t1=4 t2=-2
(t-4)(t+4) ˃0
t ˃ 4, t< -2; Повернемось до минулої змінної:
2х ˃4, 2х ˃22, х ˃2
2х<-2; 2х<-2; 0
Відповідь: хє (2;+ ∞)
V Підсумок уроку:
Отже, на уроці ми навчились розв’язувати показникові нерівності; з’ясовувати рівень засвоєння учнями знань і вмінь; розвивали логічне мислення; формували навички самостійної роботи; застосовувати теоретичні знання на практиці.
VI Домашнє завдання:
1) Розв’язати рівняння: а) √2х∙√5х=1000
б)4х-9∙2х+8=0
в) 4-3х-1+3х+1=117
2) Розв’язати нерівність: а) 1,5х ˃2,25
б)4х+2х≥6
3) Розв’язати систему рівнянь: 2х+2у=6,
х+у=3;