Даний ресурс допоможе відновлювати деформовані речення; розширити уявлення учнів про пори року; поповнювати словниковий запас дітей; розвивати творчі здібності, мовленнєву активність; виховувати любов до природи, інтерес до народної творчості.
Тема. Урок розвитку мовлення
Складання деформованих речень
Мета. Вчити дітей розрізняти окремі слова і речення, відновлювати деформовані речення; розширити уявлення учнів про пори року; поповнювати словниковий запас дітей; розвивати творчі здібності, мовленнєву активність; виховувати любов до природи, інтерес до народної творчості.
Хід уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Бо гості до нас завітали.
І хочуть ці гості, щоб учні у класі,
Швидесенько їх відгадали.
Вправа «Вилучи зайве»
Вправа «Закодовані слова».
- Діти, до нас на урок завітали гості. Хто вони? Дізнаєтесь, коли відгадаєте закодовані слова.
В Е Т З С Н А О Ь Л И М С І
↓
|
|
↓ |
|
(Осінь) (Літо) (Зима) (Весна)
- Отже, до нас завітали пори року.
Вправа «Пригадай»
- Діти, пригадайте, що таке речення.
- А як речення зв’язані між собою в тексті?
- Які бувають тексти?
- З яких частин складається текст?
- Чи потрібні в текстах абзаци?
3. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
- Сьогодні на уроці ми складатимемо текст із речень, що є у ваших конвертах. (У кожного учня на парті лежить конверт із розрізаними смужками реченнями).
4. Основна частина уроку.
1. Вправляння у складанні речень, побудові зв’язних висловлювань.
- Але спочатку навчимось складати речення, зв’язні висловлювання.
2. Екскурсія до осіннього лісу.
- А зараз ми з вами, діти, помандруємо до осіннього лісу…
- Які асоціації викликає у вас слово «ліс»?
Гра «Мікрофон»
3. Асоціативний кущ.
- Правильно.
4.Відгадайте такі загадки…(Читаю 6 загадок) - демонструю малюнки.
Загадки:
1. Хвіст куценький, довгі вуха.
Має в шафі два кожухи.
Влітку одягає сірий,
А взимку теплий, білий.
(Заєць.)
2. Диба-диба у лісок.
Кожушок із голочок.
На нім - яблучка, грибочки,
Золотисті листочки.
(Їжачок.)
3. Рудий м'ячик вправно скаче
З гілочки на гілку.
- То не м'ячик. - кажуть діти,-
Ми впізнали - білку.
4. До пухнастого хвоста
Личить шубка їй руда.
Як рушає полювати,
Не виходить зайчик з хати.
(Лисичка.)
5. Клишоногий, волохатий,
Влітку сири гний та завзятий.
Ну а взимку лежебока.
У барлозі гріє боки.
(Ведмідь.)
- Слова - відгадки (6 слів). Як назвемо одним словом?
- Вірно, лісові мешканці.
- А як готуються до зими лісові мешканці?
- Чим вони заклопотані восени? (Своїми турботами).
- Якими? (Роблять запаси на зиму, будують житло).
- Молодці! Сподобалось вам на екскурсії? Повертаємось в клас.
5. Розповідь вчителя.
- Прийшла зима. Випав сніг. Стало холодно. Замерзли водойми. Деякі звірі залягли в зимову сплячку. Лісовим мешканцям стало холодно і голодно.
- Які зміни відбулися в природі?
- А в житті лісових мешканців?
- А зараз ви дізнаєтесь про пригоду, яка сталася із білочкою та її дітками через те, що хтось підрубав дерево, у якому було дупло білки.
Впало підрубане дерево.
З дупла стара білка втекла, а маленька дісталась мені.
Жила вона з нами у лісовій хатинці.
Дуже любила білочка цукор.
Аж тремтить, як побачить грудочку солодку.
За це я прозвав її Ласункою.
- Де жила білочка?
- Що сталося з її хатинкою?
- Хто забрав маленьку білочку?
- За що хлопчик прозвав її Ласункою?
6. Фізкультхвилинка.
7. Складання тексту за допомогою речень.
- Відкрийте конверти, витягніть смужки із записаними на них реченнями.
- Прочитайте уважно кожне речення і спробуйте відтворити прослуханий текст у потрібній послідовності.
- Зі скількох речень складатиметься текст? (6 речень).
- Яке речення буде першим? Читання речення дітьми та відтворення тексту в потрібній послідовності.
- Далі самостійно. (Робота в парі).
8 . Перевірка правильності виконання.
Вправа «Коректор»
- Читання тексту, який склали. Звірте і порівняйте його з текстом на екрані.
Хто помилився, переставляє смужку на потрібне місце.
- Який заголовок ви доберете до тексту?
Добір заголовку до тексту. (Білочка. Ласунка.).
9. Запис складеного тексту в зошити - самостійно.
10. Підсумок уроку.
- Чи сподобалось працювати з деформованим текстом?
- А який ми склали текст? (Розповідь).
11. Оцінювання.
12. Малювання під музику білочки.
13. Д/з домалювати білочку