Урок розвитку мовлення . Складання казки " Сонечко й кульбабка"

Про матеріал
: На основі власних спостережень вчити складати каїку за опорними словами та запитаннями; удосконалювати розповідь, міркування; розвивати творчу уяву дітей, образне мислення; поглиблювати знання дітей про сонце, як джерело життя на землі; поповнювати словник образними висловами про сонце; вчити послідовно і логічно висловлювати да мки.; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.
Перегляд файлу

Тема:

 

Мета: на основі власних спостережень вчити складати каїку за опорними словами та запитаннями; удосконалювати розповідь, міркування; розвивати творчу уяву дітей, образне мислення; поглиблювати знання дітей про сонце, як джерело життя на землі; поповнювати словник образними висловами про сонце; вчити послідовно і логічно висловлювати да мки.; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: малюнок до гри „Чарівне словечко”, зразок малюнка „Сонечко і кульбабка”,  фарби, альбом, картки, мультимедійна презентація.

Хід уроку

І. Організація класу

Вчитель.  Посміхніться один одному, щоб нам приємно було працювати.

Девіз уроку: Хто здоровий, той сміється,                      

Все йому в житті вдається,

Він долає всі вершини,

Це є чудово для людини.

Всі діти беруться за руки, говорять:

Я – кращий!

Ти – кращий!

Всі ми – кращі!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Урок наш незвичайний тому, що до нас в гості напросилася Казка, разом із своїми помічниками: загадками, віршами, піснями.

Сьогодні, коли я йшла до школи, то побачила щось цуже красиве, мені воно надзвичайно сподобалось і, головне, дуже хотілось попасти до школи, на урок, щоб теж познайомитися з Казкою. Що це за дивина? Відгадайте.

                Загадка                                                                   

Хто однаково всіх любить?

Всіх однаково голубить ? 

Кожен з коса тільки гляне, 

А обняти не дістане?         

Вчитель. Правильно, це сонечко. Діти, а які ще загадки про сонечко ви знаєте?

Діти загадують загадки

1) Що сходить без насіння?

2) Мету, мету - не вимету,

несу, несу - не винесу,

прийде пора - само піде. 

3) Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе не дає дивитись.

Вчитель. Діти,  а які квіточки схожі на сонечко?                                   

Пісенька про сонечко

Вчитель. Діти, а чи знаєте ви пісеньку  про сонечко? Яку? Давайте заспіваємо.

Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко,

На бабине зіллячко, на наше подвір’ячко,

На весняні квіточки, на маленькі діточки,

Там вони граються, тебе дожидаються.

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Вчитель. Діти, сьогодні ми будем складати казку, де головним героєм буде сонечко.

ІV.  Каліграфічна хвилинка.

 Зошит свій я відкриваю,

Навскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю

Сяду рівно не зігнусь.

Буду я писати гарно

До роботи я берусь.

1. Прописуємо в зошиті за зразком

2. Гра „Чарівне словечко”

Вчитель. Поставити слова в такому порядку, щоб вийшов вірш. Хто цей вірш написав?                                                                                            

 

 

 

 

 

 

3.  Записую вірш на дошці.   

                     

  Перевіряємо.                                                                          

Дивлюсь світає.

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї

Сонце зустрічає.    (Т. Шевченко)

4.  Завчаємо віршик напам’ять і записуємо в зошит. Діти, яким важко, на дошці записую підказку.

5. Діти обмінюються зошитами і оцінюють хвилинку каліграфії.

V . Робота над темою уроку

1.   Бесіда

- Щоб сталося на Землі, якби погасло сонце?

- Які дні влітку? Взимку ? А як ви гадаєте, чому?

- Як себе поводять птахи влітку, взимку?

- Отже, чого не вистачає рослинам, тваринам, людям взимку? (Тепла)

 Висновок: Для життя потрібне сонячне тепло і світло.

2. Розповідь вчителя про планету Сонце                                       

3. Складання казки про Сонце.

- Давайте пригадаємо з яких частіш складається текст?

 

 

 

- Про що розповідається в кожній частині?

- А які казки бувають?

 

 

 

 

- Якщо ми складаємо казку, то давайте пригадаємо з яких слів починається казка? (Жили - були... За синіми морями, за високими горами... Давним - давно)

- Давайте пригадаємо, які ж казкові пригоди могли статися із Сонечком? (Діти дають свої варіанти відповідей).

4.  Вибір учнями сюжету для казки:

а) самостійно дібраний сюжет (пропоную більш сильнішим учням);

б) за поданим малюнком і планом;

в) за індивідуальною карткою (слабші учні).

                      Ф і з к у л ь т х в и л и н к а                                                  

5.  Робота за малюнком і планом                      

                           План

1) Яким було Сонечко?

2) Що воно робило вдень і увечері?

3) Що опбачило Сонечко на лузі?

4) Якою була кульбабка?

5) Як допомогло Сонечко квітці?

6) На що вона стала схожа?

7) Чим скінчилась ця історія?

6. Складання словничка

Сонечко: ніжне, лагідне, привітне, радісне.

Кульбабка: сумна, зажурена, невесела, жовтенька.

VІ. Складання усної казки „Кульбабка і Сонечко”.

VІІ.  Запис казки в зошит

 Слабші учні працюють з карточками.

Карточка

Жило-було_______. Воно було________. Вдень гуляло по_______, а ввечері лягало________.

Одного разу воно побачило на лузі________.  Вона була________. Сонечко погладило її_________.

Кульбабка стала схожа на_______. З тих пір  Сонечко і Кульбабка_____.

Зачитування учнями окремих робіт.

VІІІ. Підсумок уроку.

Вчитель. - Про що складали казку?

- Що новогої цікавого дізналися про Сонечко?

Швидко збігають хвилини

Ось і прощатись пора.

Діти, дозвольте вам на прощання

Зичити щастя й добра! 

ІХ. Домашнє завдання

Виконати  малюнок до своєї казки.


Тема: 

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
2 січня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку