Урок розвитку зв'язного мовлення у 3 класі загальноосвітніх шкіл за підручником " Українська мова" М.Д.Захарійчук.
Тема. Складання художнього тексту «Калина» за початком, серією сюжетних малюнків, планом .
Мета. Вчити дітей будувати зв'язну сюжетну розповідь за допомогою початку,ілюстративного матеріалу та плану; навчати правильно висловлювати власні думки, користуючись образними засобами мови; удосконалювати уявлення про образні вирази; розвивати навички писемного розповідного мовлення, розширювати активний словниковий запас учнів;виховувати любов, бережне ставлення до природи.
Обладнання. Ілюстрації за змістом, таблиця – довідка зі словами, презентація.
Урок 4
Тема. Складання художнього тексту «Калина» за початком,
серією сюжетних малюнків, планом.
Мета. Вчити дітей будувати зв’язну сюжетну розповідь за
допомогою початку, ілюстративного матеріалу та плану;
навчати правильно висловлювати власні думки, користуючись
образними засобами мови; удосконалювати
уявлення про образні вирази; розвивати навички писемного
розповідного мовлення, розширювати активний словниковий
запас учнів;виховувати любов, бережне ставлення до природи.
Обладнання. Ілюстрації за змістом, таблиця – довідка зі словами,
презентація.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
1. Організація класу
Встало вранці ясне сонце.
Зазирнуло у віконце,
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно працювати.
Сонечко розвеселяти.
2. Хвилинка каліграфії
Відгадайте загадку
Хто в хустинці червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може дівчинка маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчинка там стала –
А ……. виростала. (калина)
ІІ. Етап покладання мети, проектування
Розповідь вчителя:
землю, а народ України шанує її за пишну вроду, цілющі
властивості. Немає, мабуть, такого села на всій Україні,
де б на подвір’ї за тином, в лузі чи на березі водоймищ
не росла калина. Кожна пора року дарує їй свою красу.
Весна – ніжні білі квіти, осінь – яскраві червоні ягоди.
А ось і наша гостя.
Гостя. Я не груша, я не слива
Я – калинонька вродлива.
Я стою в зеленім листі
І в червоному намисті.
А чому я так прибралась?
Всі: до уроку готувалась.
І стою собі у класі
У зеленому віночку
Та в червоних намистинках
І збігаються всі діти
Щоб на мене поглядіти.
За намисто кожен смик
Тай укине на язик. ( Дівчина – калина дає скуштувати ягоди)
кашель, ангіну, запальні процеси. Використовують у медицині
і цвіт калини. А ще з калини готують смачні страви:
печуть пироги, варять кисіль, варення, компот. До речі,
на сьогоднішній урок наші господарочки напекли пирогів
із калиною. Пригощайтесь.
за поданим початком і малюнками про калину.
ІІІ. Етап організації виконання плану діяльності
Послухаймо їх.
Тече вода з-під явора
Яром на долину,
Пишається над водою
Червона калина - незабутні слова Т. Г. Шевченка
Сонце гріє, вітер віє
З поля на долину,
Над водою гне з вербою
Червону калину.
Калино весела,
Калино червона,
Люблю твоє листя,
Та росяні крона.
слайдах
( Калина любить рости в лузі біля верби. Також у листяному
лісі, де вогко. Проводжаючи сина в далеку дорогу,
мати напувала його калиновим чаєм, а з
собою давала хліб з калиною. )
Символ – умовне позначення предмета, явища, поняття.
Кетяги – пучок ягід, або квітів на одній гілці.
Калина
Калина коло хати – здавна найперша й найзначніша ознака оселі українця.
На початку літа кущі калини вкривається безліччю білих суцвіть, що є символом дівочої краси, чистоти й кохання.
Рубінові плоди калини здавна символізували мужність людей, які проливали кров за Батьківщину в боротьбі з ворогами. До того ж насіння схоже на серце. У народі існують легенди про сміливих дівчат – українок, які заводили у непрохідні хащі загони завойовників , прирікаючи їх на загибель. Саме з крові дівчат ніби й зросли калинові кущі.
ІV. Фізкультхвилинка (музична)
Невисокий, пишний кущ, лузі, лісі, білий, запашний цвіт, пишні квіти, соковиті кетяги, лісова красуня, цілющий сік, палахкотять, з давніх – давен, лікувальні властивості
План розповіді – опису
1.Яка це рослина?
2.Де вона любить рости?
3.Яка калина навесні?
4. Вигляд красуні восени та взимку.
5. За що люди люблять і шанують калину?
V. Контрольно – оцінювальний етап
Рефлексія
- Чи сподобалось вам складати тексти самостійно?
- Що нового ви дізнались на уроці? Сьогодні розкажіть батькам про здобуті знання про калину.