Урок розвитку писемного мовлення 3 клас
Тема. Складання казки за початком і опорними словами.
Мета: формувати предметні компетентності: вчити складати казки за початком і опорними словами, добирати епітети, порівняння, продовжувати формувати вміння будувати речення ; формувати ключові компетентності: комунікативну ( розвивати в учнів мовленнєве чуття , культуру мовлення, образне мислення, збагачувати словниковий запас дітей),
уміння вчитися ( формувати індивідуальний досвід участі учня в навчальному процесі, вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату),
соціокультурні ( продовжувати формувати уміння взаємодіяти в групах, робити висновки, оцінювати свою роботу і роботу товаришів; виховувати почуття краси, любові до оточуючого світу і рідної мови).
Тип уроку. Інтерактивний.
Обладнання. Мультимедійний проектор, мультимедійна презентація, книжка-саморобка із записаним початком казки.
Хід уроку.
Гомінка, немов сопілка,
Запашна, як вишні гілка,
Мусим завжди, я і ти,
Рідну мову вчити й берегти.
1.Технологія «Незакінчене речення» слайд 1
- Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення. На таких уроках ми вчимося…
- Закінчіть речення. (Учні закінчують речення)
2. Мотивація навчальної діяльності
-Я пропоную провести незвичайний урок. Урок милування. А милуватися ми будемо… слайд 2.1
(Лунає тиха мелодія, вчитель читає поезію)
Так хочеться вам показати, діти,
Зимовий день у всій його красі.
І ваше ніжне серденько відкрити,
Щоб милувались казкою ви всі.
Погляньте: он пухнасті ковдри,
Ялинки одяглися в білії свитки,
І срібним килимом виблискують навколо
Безкрає поле, луки і річки.
В промінні сонця, в чистому світанні,
Коли дзвенять пташині голоси,
Кружляє вітер в полі в білім танці…
У цьому світі стільки є краси!
слайд 2.2
1.Вправа «Очікування». слайд 3
- Чого чекаєте від уроку? (Діти висловлюють свої думки)
- Я в свою чергу чекаю, що наш урок буде продуктивним, трохи казковим, а ви на уроці будете активними, уважними, зібраними.
2.Сьогодні на уроці.
(План уроку вчитель розміщує на дошці)
3.Девіз уроку.
- Чи готові ви до роботи? Тож гаразд часу не гаймо і урок вже починаймо!
Наш девіз: «Вигадуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви!» слайд 4
-А відгадавши мою загадку, ви дізнаєтеся, хто буде нашим помічником.
Хто на місці не сидить,
А несеться і летить,
Жваво у танку кружляє,
Наших діток звеселяє?
Звісно, це така пушинка –
Біла зимова… (сніжинка) слайд 4.1
1. Мовна розминка. Колективна робота. слайд 5
Чистомовки. слайд 6
МА-МА-МА – вже прийшла до нас … (зима).
ЛА-ЛА-ЛА – снігом землю … (замела).
МІ-МІ-МІ – дуже раді ми … (зимі).
РІ-РІ-РІ – дуже гарно .. (дітворі)
2.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ». Колективна робота. слайд 7
-А зараз я пропоную засипати зиму компліментами. Яка зима? (Вчитель записує на дошці відповіді дітей, складаючи асоціативний кущ.)
весела
холодна
чарівна
білосніжна
заметільна ЗИМА
морозяна
3.Робота поетичної майстерні.
- Уважно прочитайте і відновіть порядок рядків у віршику слайд 9
Неначе білим полотном,
село і поле за селом,
Прийшла зима біловолоска…
блискучим снігом одяглося.
(Кожна група зачитує свій варіант)
- Перевірка за еталоном. слайд 10
Записати якнайбільше «зимових» слів. слайд 11
-А зараз час добирати слова в риму до кожного другого рядочка вірша. Вам допоможуть картки-блискавки, що розміщені на стінах нашого кабінету.
Картки-блискавки(здоров’язберігаюча технологія):знає, білосніжна, біліє, тисне, будує, скляні, тремтить, холодна, гра, грізна, вона.
А яка зима буває,
Скаже, той хто добре ЗНАЄ.
Чи ж вона буває ніжна?
Ні! Холодна й БІЛОСНІЖНА!
Так. Холодна, вітер віє,
І від снігу все БІЛІЄ.
В небі темна хмара висне,
Іноді мороз аж ТИСНЕ.
Чудеса на склі малює,
На річках мости БУДУЄ.
Не прості, а льодяні,
Дуже гарні, мов СКЛЯНІ.
Під ногами сніг рипить,
Звір від холоду ТРЕМТИТЬ.
Є хурделиця, природно,
Є метелиця ХОЛОДНА.
Хуга є, і є завія, сонце світить, та не ГРІЄ.
І його частіш немає –
Хмара сонце ЗАКРИВАЄ.
Часом сніг летить лапатий,
Бігти хочеться із ХАТИ,
Щоб зловити біле диво,
Бо повсюди так КРАСИВО!
Хоч носи у всіх червоні,
Мокрі ноги та ДОЛОНІ,
Та додому йти пора…
Шкода, йде весела ГРА.
То й зима буває різна:
Біла, радісна і ГРІЗНА.
І весела, і сумна,
Як розплачеться ВОНА.
-Заримуйте слова і складіть свій віршик. слайд 13
СНІГ – ПОРІГ
ЯЛИНКИ – СНІЖИНКИ
4.Художня галерея. слайд 14
«Як би я зображував (зображувала) зиму, я б намалював (намалювала)…»
( Діти висловлюють свої думки)
Я.Ціко «Зимовий пейзаж» слайд 17
Л.Сазан «Зимовий вечір» слайд 18
І.Скоропудов «Зима» слайд 19
І.Бродський «Зимовий пейзаж» слайд 20
Т.Кінкейд « Зимова казка» слайд 21
О.Кустодієв «Святки» слайд 22
5.Танок маленьких сніжинок. Хвилинка релаксації. слайд 23
( Лунає спокійна мелодія, діти виконують довільні рухи)
- Уявіть, що ви маленька тендітна сніжинка. Від легкого подиху вітру ви кружляєте у повітрі. Присіли на тоненьку гілочку верби і гойдаєтесь ліворуч, праворуч. Пустун вітерець підхопив вас і ви вже кружляєте у веселому танку сніжинок. Ваші рухи легкі, ви опускаєтесь все нижче і нижче і тихо лягаєте на землю.
V. Творча робота. Складання казки. слайд 24
1.Колективне обговорення.
-А тепер нам час приступати до складання казки за поданим початком. Прочитайте початок казки.
«Жила собі на хмаринці Сніжинка. Була вона дуже цікава.
І ось одного разу …»
- Чому слово «Сніжинка» написано з великої букви? (Бо Сніжинка в казці виступає як жива істота).
- Пофантазуйте, що могло статися зі Сніжинкою. (Діти висловлюють свої думки).
2.Опорні слова. слайд 25
- Для складання казки вам пропонуються опорні слова. Ознайомтеся з ними.
Опорні слова: поглянула вниз; подруги-сніжинки; і побачила; кружляють у танку; полетіла до них; заплющила очі; пустун-вітерець; Сніжинка довго танцювала; поки не лягла на землю.
Словникова робота.
- Чи є слова, словосполучення, які ви не зрозумієте?
3.Робота у групах.
- Приступайте до написання казки за поданим початком, використовуючи опорні слова і всю почуту інформацію на уроці.
Інструкція щодо виконання роботи (записана на дошці)
4.Презентація робіт. слайд 26
VI. Рефлексія уроку. слайд 27
- Чи справдилися ваші очікування?(Учні висловлюють свої враження від уроку)
- Що видалося важким?
- Чи вдалося подолати труднощі?
-Чи були «відкриття»? Які?
Оцінювання учнями своєї роботи.
- Хто сьогодні досяг успіху?
- Візьміть личка та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці:
працював ефективно, творчо, активно;
старався;
працював нижче своїх можливостей.
- Зробіть висновки.
Домашнє завдання. слайд 28
Проілюструвати казку.
МОЛОДЦІ слайд 29
Казка про Сніжинку Додаток
Жила собі на хмаринці Сніжинка. Була вона дуже цікава.
І ось одного разу поглянула вона вниз і побачила, як її подружки - сніжинки весело кружляють у повітрі. Сніжинці так захотілось полетіти до них. Вона заплющила очі і зробила крок уперед. Пустун-вітерець підхопив її і закружляв у веселому танку. Весела, ніжна, легка довго танцювала Сніжинка, поки не лягла на землю.