Розвиток мовлення є провідним принципом навчання мови в початкових класах, який пронизує і об'єднує всі сторони мовленнєвої діяльності учнів.
Умовою успішного розвитку мовлення, формування мовленнєвих вмінь і навичок у дітей є потреба в спілкуванні Цей урок передбачає ситуації, які спонукають дітей висловлювати свою думку.
Мета уроку :
покращення артикуляції звуків;
підвищення культури мовлення;
робота над збагаченням словника;
розвиток просторових уявлень,орієнтування на «пісочній поверхні»;
удосконалення граматичного ладу мовлення.
Розвиток зв’язного мовлення. 1 клас. Конспект уроку. " Здрастуй, літо ! Заочна подорож до моря”
Тема. " Здрастуй, літо ! Заочна подорож до моря”
Мета. Вчити дітей аналізувати почуте, виділяти головне, складати невеликі тексти (3-4 речення) ; вчити описувати предмети за кольором, формою, добирати влучні слова, вирази; розвивати образне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас.
Розвивати дрібну моторику рук та сприяти тактильним відчуттям; зорово-моторну координацію, вільне володіння кистями обох рук; уяву, образне мислення, сприймання; уміння передавати форму, будову предмета і його частин, правильні пропорції частин; художньо-естетичний смак. Гармонізувати психоемоційний стан дітей, коректувати психічні прояви дітей, такі як страх, агресія, соромливість. Створити у дітей радісний настрій.
Обладнання: столи для пісочної анімації, пісок натурального кольору.
Хід уроку
“Я- сонце”
-Діти, давайте привітаємося із сонячним промінцями і перетворимося на маленькі сонечка.
«Я- маленьке сонце.
Я прокидаюся.
Я вмиваюсь.
Я розчісую свої промінці
і піднімаюся вільно і урочисто.
Я-велика Куля.
В мене є багато тепла і світла.
Я- велике Сонце.
Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям, тваринам, людям.
Я посміхаюся від щастя дарувати тепло.»
- Діти, який у вас став настрій?(відповіді дітей.)
-Пропоную з таким настроєм провести цей шкільний день і отримати задоволення від власних успіхів.
II. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда
- Незабаром веселі канікули, чудова і весела пора.
Теплий, довгий-довгий день,
Повна миска черешень,
Достигає жовтий колос,
Демонструє коник голос,
І суничка дозріває –
То ж коли все це буває?
(Влітку).
(Діти відповідають).
- Звичайно ж, вас, дітей, найбільше чекає відпочинок. Барвистий відпочинок літньої краси щедро прикрасив природу. На все чекає бездонно-синє небо, барвиста веселка після теплого літнього дощу, дзвінкоголоса зелень лісів, барвистий килим лугу та золоте
море полів.
ІV. Робота над матеріалом уроку
-Діти, ви любите подорожувати? (Відповіді дітей).
Тоді ми з вами вирушимо у незвичайну подорож на море . То промовимо чарівні слова .
(Звучить музика «Звуки природи»)
— Які звуки ви почули?
— Які звуки були мовні , а які — немовні?
1.Пропедевтика української мови
— Слова — назви ознак предметів відповідають на питання який?, яка?, яке?, які?.
- Щоб потрапити на море , треба стати навколо пісочниці і взятися за руки. Витягніть руки над пісочницею долонями вгору і скажіть за мною заклинання:
Нумо в коло всі вставаймо,
На море ми вирушаймо.
Чарівний пісочок там повсюди лежить,
Він нас малювати красиво навчить.
-Пальчики наші готові нам допомагати створювати чудеса. Але щоб тут малювати, треба правила згадати:
Пісочок не висипати,
Кулачком по столу не стукати,
Пісок до рота не бери,
І станеш пісочним художником ти.
2.Гра «Живий звук»
Вчитель пропонує описати та відтворити звук моря.
-Діти , складіть кілька речень про море. Напишемо складені речення .
- Давайте розслабленими напруженими пальцями рук зробимо поверхню піску хвилястою (в різних напрямках) –це морські хвильки .
3.Психоемоційна вправа-бесіда «Який пісок на дотик»
- Діти, покладіть руки на пісочок, і поторкайте його! Мені приємно, а вам? (Відповіді дітей)
- Коли я рухаю рукою, я відчуваю маленькі піщинки. А що відчуваєте ви?
- Пісок, який? (Відповіді дітей)
-Що ви будуєте з піску ?
4. Відгадування загадки.
На дорозі лежить квітка,
Пелюстки згортає.
Я хотів її зірвати,
А вона літає (метелик)
-Влітку весело пурхають на волі барвисті метелики. Вони пестять квіти своїми крильцями і п'ють їх солодкий нектар. Скільки у світі різних метеликів, не схожих один на одного? Найменших метеликів називають метелички. Найбільші метелики, які зустрічаються у нас, — павичеве око і дубовий шовкопряд. Метелики – це окраса нашої природи.
5.Вправа «Метелик»
А зараз покладіть долоньки внутрішньою стороною на пісок. Давайте приберемо руку і подивимося, що залишилося? (Відповіді дітей)
- На що може бути схожий відбиток долоньки? (Міркування дітей)
-Домальовує вусики і отримали метелика. Діти милуються красивим метеликом.
6.Пальчикова гра «Рибки».
П’ять рибок маленьких
Пірнали у воду.
(хвилеподібні рухи долонями у повітрі)
На березі жовтім
Колода лежала.
(руки притиснуті одна до одної, перевертаємо їх з боку на бік)
Одна з них сказала:
-Я хочу грати!
(хвилеподібні «пірнаючі» рухи долонями)
А інша сказала:
-Глибоко пірнати!
(заперечний рух долонями)
А третя сказала:
-Як хочеться спати!
(долоні повертаються на тильну сторону однієї з рук – рибка спить)
Четверта чомусь
Почала замерзати…
(тремтіння долонями)
-Ой, тут крокодил, -
Попередила п’ята, -
(зап’ястя з’єднані, долоні розкриваються і з’єднуються – «рот»)
Скоріше пливіть,
Бо нас може впіймати!
(хвилеподібні рухи зімкнутими долонями)
7.Гра «Зашифроване прислів’я»
— Розташуйте по порядку цифри та прочитайте прислів’я.
8.Робота в парах
-Хто назве найбільше слів на кожну букву?
(с) — сон, синій, сидить, слива, соловей, сом…
(о) — око, окуляри, осел, озеро, овочі…
(н) — нитки, новий, ноги, ніж, ноти, новини, намисто…
(е) — екскаватор, Едуард, екватор, ескалатор, екран…
(ч) — черешня, черевики, чотири, чорний, черпак…
(к) — котик, камінь, кусати, коричневий, красень…
(о) — оса, Олег, організм, овал, освіта, овес…
-На що схоже сонечко? Опишіть сонечко.
9.Вправа «Сонечко»
- На небі влітку кожного дня з’являється сонечко.
-Давайте його намалюємо. Стисніть руку в кулачок та круговими рухами намалюйте кулачком сонечко. Домалюйте пальчиками обох рук промінчики.
Складання розповіді про морських мешканців.
Створення композиції
-За допомогою мініатюрних фігурок вам треба створити свою власну подорож.
10.Гра «Відгадай загадку»
Вчитель закопує в пісочницю маленьку фігурку, а потім загадує дітям загадку. Завдання дітей полягає в тому, щоб відгадати цю загадку, а в підтвердження правильності відповіді відкопати в піску цю фігурку.
Має хвіст, та не літає,
має рот — не розмовляє.
Можеш вудкою спіймати і загадку відгадати. (Риба)
Він не ходить, а задкує,
рибка з нього, знай, кепкує.
Має клешні той дивак, здогадалися?
Це … (рак).
В морі плаваю на дні,
Там спокійніше мені,
Як желе мої боки: І прозорі, і м’які.
Якщо зловиш мене ти
– Можу руку обпекти! (Медуза)
11.Ігрова вправа «Хто до нас приходив?»
-До нас в гості приходили мешканці моря . Допоможіть дізнатися, хто був у нас в гостях».
Педагог робить барельєфні відтиски за допомогою пасочок у формі різних тварин. Після цього діти відгадує тварину, яка приходила в гості.
12.. Мовленнєва діяльність
— Доповніть усно речення словами
(Яке ?)… літо!
( Яка ?) …пора!
І пташка (яку ?) …пісеньку співає,
( Які ?)…сади.
Під листям ( які ?)… полуниці,
(Які ? )… небеса!
І всюди радість і краса!
V. Підсумок уроку.
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева, і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
(П. Сиченко)