Урок розвитку зв’язного мовлення. 2 клас, І семестр. Тема. Написання речень, які описують домашнього улюбленця або тварину котра тобі подобається.

Про матеріал
Урок розвитку усного та писемного мовлення, що передбачено Типовою освітньою програмою мовно – літературної галузі ( за програмою колективу авторів під керівництвом О.Я.Савченко ): - побудова й записування речень; - складання речень, які відносяться до текстів-описів; - створюючи власне висловлювання, учні мають можливість використати з тексту-зразка потрібні слова, словосполучення, порівняти власне висловлювання з текстом, який створив учитель. Алгоритми роботи: - додатковий інформаційно-розвивальний матеріал до теми уроку ( загадки, вірші ); - художній текст, який спрямований на розкриття теми уроку; - запис власних письмових висловлювань; - порівняння власної роботи з текстом, який склав учитель. Матеріал уроку спрямований на розвиток у дітей зв’язного мовлення (усного та писемного ); формування мовленнєво-творчих здібностей, пізнавального інтересу до слова. Дає можливість формувати ключові та предметні компетентності, реалізувати завдання змістових ліній програми, а саме: «Взаємодіємо усно», «Читаємо», «Взаємодіємо письмово», «Досліджуємо медіа». Підручник «Українська мова та читання. 2 клас» ( у двох частинах ). Частина 1: Українська мова ( автор Мар’яна Захарійчук ). С. 34, вправа 88. Зошит з розвитку усного та писемного мовлення. 2 клас «Міркую, описую, розповідаю» ( автор Мар’яна Захарійчук ), входить до навчально-методичного комплекту до підручника. С. 14-17, урок №4.
Перегляд файлу

Урок розвитку зв’язного мовлення. 2 клас, І семестр.

Тема. Написання речень, які описують домашнього улюбленця або тварину котра тобі подобається.(Слайд №1)

Мета:(Слайд №2)

- вдосконалювати вміння складати речення за початком та опорними словами;

- формувати вміння правильно, точно висловлювати свої думки; вчити учнів описувати тварину-розвивати спостережливість, образне мислення, уяву, писемне зв’язне мовлення;

- багачувати словниковий запас учнів; виховувати  уміння сприймати і передавати свої враження і почуття;

- виховувати любов до тварин, турботливе ставлення до тварин, почуття відповідальності  « за тих, кого приручили».

Обладнання. Мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, картки, ілюстрації, пазли, декоративна аплікація. Підручник «Українська мова та читання. 2 клас» ( у двох частинах ). Частина 1: Українська мова ( автор Мар’яна  Захарійчук ). С. 34, вправа 88. Зошит з розвитку усного та писемного мовлення. 2 клас «Міркую, описую, розповідаю» ( автор Мар’яна Захарійчук ), входить до навчально-методичного комплекту до підручника. С. 14-17, урок №4.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення, умінь і навичок.

Хід уроку:

І.Організація класу.

Учитель.

- Привітайте  гостей, що до нас завітали,

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

Учні.

- Всім присутнім зичим  добра,

А тепер до роботи братись пора.

Учитель.

Мені приємно працювати з талановитими учнями. Я впевнена, що ми подаруємо один одному чудовий урок - урок творчості , натхнення, добра і радості.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Вступна бесіда.(«Мозковий штурм».)

- Діти, яких ви знаєте домашніх тварин?

(Папуг, котів, песиків, хом’яків, акваріумних рибок.)

- А чому їх називають домашніми?

(Слайд №3. Домашні тварини.)

- Де живуть ці тварини?

(Ці тварини живуть вдома поруч з людиною.)

- Чи є у вас удома тварини?

(Слайд №4. Наші улюбленці.) (Бреус Марк-кіт, Чернишев Артем-кіт, Марченко Даша-кіт.)

(Слайд№5. Наші улюбленці.) (Боцман Олег-акварікмні рибки, Васько Олеся–кіт, Горбенко Даша-пес.)

(Слайд№6. Наші улюбленці. ) (Михайлова Люда–кіт, Дермен Мілана–кіт, Венжега Даша–кіт.)

- Які тварини живуть у вас удома?Назвіть їх.

(Акваріумні рибки, папуги, собаки, хом’яки, коти… .)

- Розкажіть про них.

- А чому нам так важливо, щоб ці тварини жили поруч з нами?

(Варіанти відповідей:

- вони приносять нам задоволення;

- радість спілкування;

- є нашими друзями…)

2.Про яку тваринку будемо говорити, дізнаємося,відгадавши загадку.

1). Акрозагадка.(Слайд №7.)

Крок ступне, хвостом махне-

І не дише в нірці миша.

Тихо–тихо ходить … (кіт).

2). Робочий зошит, с. 14, завдання №1, відгадування загадки.(Слайд №8.)

Гострі вушка,

На лапах–подушки,

Вуса як щетинка,

Дугою спинка,

На сонечку лежить.

Вночі блукає,

Мишку шукає.(Кіт.)

3.Робота у зошиті на с.14. Читання тексту «У тебе є домашні улюбленці–тварини?»

- Що потрібно робити для того, щоб ваш домашній улюбленець почувався добре, щоб йому добре у вас жилося?

- Що означає доглядати за тваринами?

(Слайд №9. Догляд за тваринами – стежити за здоров’ям.)

(Слайд №10. Догляд за тваринами– купати тварин.)

(Слайд №11. Догляд за тваринами – годувати, напувати тварин, прибирати їхній закуток.)

(Слайд №12. Догляд за тваринами–виводити на прогулянку.)

4.Подивіться підбірку про кота («Пісня про кота»).

(Слайд №13-2хв56с, використовую 50 с.)

- Які почуття викликали у вас ці котики?

Учитель.

- Дивлячись на ці гарні створіння, переповнюєшся теплом, відразу піднімається настрій, до них хочеться доторкнутися.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про тих, хто живе поруч з нами, хто приносить нам задоволення, радість спілкування і користь – про котів. Ми  будемо вчитися складати речення, які описують домашнього улюбленця – котика,  правильно висловлювати свої думки. А наше усне мовлення має бути чітким, зрозумілим, виразним.

- А чого ви сьогодні очікуєте від уроку?

(Відповіді учнів.)

ІV. Робота над темою уроку.

1.Завдання №1. Робота у групі.

(Слайд №14. Завдання №1.)

За 1 хв ви маєте скласти прислів’я або приказку з окремих частин, з’єднавши їх стрілочками.

1-а група

- Кіт з хат      звір.

- Для миші кішка    а миші в танець.  

2-а група

- Кіт муркоче-    де сало лежить.

- Чує кішка,     гостей кличе.

(Слайд№15. Перевірка виконання завдання №1.)

2.Робота у групі. За 1 хв ви маєте зібрати аплікацію «Декоративний котик» з геометричних фігур.

3.Робота у групі. За 1 хв ви маєте зібрати  картинку - фотокартку «Котик» з пазлів.

(Слайд №16.)   1-а група.

(Слайд №17.)   2-а група.

4.Фізкультхвилинка.(Слайд №18.)

5.Опрацювання тексту на с.15 «У котів є …» 

6.Презентація ідей і гірлянда асоціацій. - Давайте пригадаємо, що ви знаєте про котів.

- Давайте пригадаємо, що ви знаєте про котів.

(Слайд №19. Гірлянда асоціацій.)

КОТИ

Домашні тварини.

Охайні,віддані,спостережливі,терплячі.

 

 

Охороняють оселі від мишей.

Люблять

мишей, рибу, сметану,молоко…

 

Лікують людей (мурликають, масаж).

 

Люблять бавитись та спати.

 

Потребують піклування, уваги, лікування.

Про них складають загадки, казки, пісні, вірші… .    

 

7.Підсумок.

Отже, коти-домашні тварини. Кішка–надійний захисник наших осель від мишей. Вони надійні, віддані, терплячі. Полюбляють мишей, рибу, молоко, сметану… Люблять бавитися та спати. Але, потребують піклування, уваги, щоб люди слідкували за їхнім здоров’ям. Про них складено багато загадок, казок, пісень, прислів’їв, приказок, віршів.

 

8.Підготовка до написання речень про домашнього улюбленця. Виконання завдання №5, на  с.16 у зошиті з друкованою основою.

 

(Слайд №20.)

 

У мене є .

           котик

домашній мешканець

 

           кішечка    

улюбленець

 

           кицюня          

чотириногий друг

          кошенятко      

царапко

 

          котичок

 

муркотик

 

          коточок           

 

         

У мене є чотириногий друг.

 

(Слайд №21.)

 

  Його звуть .         

                    Кузя                             

Леопольд 

                    Рудик       

Мурчик

                    Сірко        

Пухнастик     

                    Васько                                                                

Зірочка

 

                    Матроскін

Мурка

 

                    Барсик  

Муся

Його звуть Леопольд.

 

(Слайд №22.)

 

Він дуже .                 

                     ласкавий

  охайний

 

                     грайливий               

великий

 

                     спокійний                

маленький

 

                     веселий    

крихітний

 

                    допитливий              

товстенький

 

                    вихований

 

пухнастий

 

Він дуже грайливий.                 

 

(Слайд №23.)

 

Я люблю з ним .                     

                      гратися

 

відпочивати 

 

                   проводити час

 

 

Я люблю з ним відпочивати.

 

(Слайд № 24.)

 

У нього .               

               погляд пронизливий, але лукавий

 

              хитрувата мордочка, наче він завжди підсміюється

 

             весела вдача

 

              спокійний характер

 

            кумедний вигляд, бо він товстенький з короткими ніжками

 

У нього весела вдача.

 

(Слайд №25.)

 

Я годую його .        

              рибою

 

м’ясом

 

            сметаною

салом

 

             молоком

 

спеціальним кормом

 

Я годую його спеціальним кормом.

 

(Слайд №26.)

 

Він спить .                            

            в кошику

            згорнувшись клубочком

            і співає пісеньку: мурр - мурр

 

            і муркотить у довгі вуса

 

 

(Слайд №27.)

 

Він любить .                  

                     гратися з  іграшковою мишкою

 

                    гратися з паперовим метеликом

 

                    гратися з пір’їнкою на ниточці

 

                    гратися з м’ячиком

 

                    ховатися

 

                    бігати по кімнаті

 

Він любить гратися з м’ячиком.

 

(Слайд №28.)

 

Я його дуже .                

люблю і радий з того, що він у мене є

 

люблю свою кішку

  люблю свою Мусю і задоволена тим, що вона у мене є

 

люблю тримати на колінах і розмовляти з нею

 

 

Я його дуже люблю і радий з того, що він у мене є.

 

 

(Слайд №29.)

 

У мене є чотириногий друг.

Його звуть Леопольд.

Він дуже грайливий.                 

Я люблю з ним відпочивати.

У нього весела вдача.

Я годую його спеціальним кормом.

Він спить в кошику.

 

Він любить гратися з м’ячиком.

Я його дуже люблю і радий з того, що він у мене є.

 

9.  Творча індивідуальна діяльність. Написання речень на тему: «Мій котик» з опорою на картки.

10.Презентація речень. Редагування речень.

 

V. Творча робота.

 

1.Поетична хвилина. Доповніть словами в риму з запропонованих слів.

Котик Мурчик …                                             гуляти

По подвір’ю…ходить:                                   верховодить

Вигнув…,…трубою,                                    хвіст

Величається собою.                                          лякливий

Полохливий та…?                                          гордо

Здогадалися малята :                                        сміливий

- Пес Сірко побіг….                                        спину

 

2.Складання відповідей, опираючись на схему.

(Слайд№30.)

1.Назва тварини.                                                            Котик

2.Який він?                                                                    пухнастий

3.Розмовляє.                                                                   нявкає, муркоче

4.Як я ставлюсь до нього?                                            піклуюсь

5.Змініть назву тварини                                                 улюбленець       

близьким за значенням словом.

  

VІ. Підсумок уроку.

 

1.Учитель.

Ось і закінчився урок. Мені сподобалося як ви працювали. Мої очікування справдились, бо ви вчились висловлювати свої думки точно і красиво, а ваше мовлення збагатилось новими словами.

-А які ваші враження від уроку?

- Складемо вірш, використовуючи слова з довідки.

(Слайд№31.)

 

На уроці наші (хто?)…

(як?)…,(що робили?)….

(що?)…

(як?)…всі (що робили?)….

Слова для довідки: учні, творчо, працювали, речення, дружно, складали.

 

2.Рефлексія.

- Які ваші враження від уроку?

- Що нового ви дізналися?

- Для чого нам потрібні ці знання?

Учитель.

(Слайд№32.)

Я дякую вам за роботу. Урок творчості завершується. Успіхів вам і усміхів!

 

VІІ. Домашнє завдання (диференційовано).

 

1.Підібрати цікавинки про котиків.

2.Намалювати портрет котика -  свого улюбленця.

 

VІІІ. Нагородження учнів малюнком котика. Не забудьте спостерігати за котиками і піклуватися про домашніх улюбленців.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 січня 2020
Переглядів
7522
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку