Урок розвитку зв’язного мовлення 2клас Тема: "Побажай людині доброго дня!" (Вживаємо слова ввічливості) Мета: розвивати вміння гарно і правильно висловлювати свої думки; формувати потребу вживати ввічливі слова у мовленні; вдосконалювати навички каліграфічного письма; формувати вміння працювати самостійно, в парах, в групах; розширювати словниковий запас, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, спостережливість, увагу, фонематичний слух, виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, чемність, доброзичливість, щирість.
Урок розвитку зв’язного мовлення
2клас
Тема "Побажай людині доброго дня!" (Вживаємо слова ввічливості)
Мета: розвивати вміння гарно і правильно висловлювати свої думки; формувати потребу вживати ввічливі слова у мовленні; вдосконалювати навички каліграфічного письма; формувати вміння працювати самостійно, в парах, в групах; розширювати словниковий запас, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, спостережливість, увагу, фонематичний слух, виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, чемність, доброзичливість, щирість.
Словник: увічливі мовні звороти (доброго ранку, доброго дня, доброго вечора, здрастуйте, до побачення, будьте здорові, пробачте, дякую, спасибі, будь ласка, дозвольте потурбувати, смачного, на добраніч, радий вас бачити, приємно зустрітися, хай вам щастить, щасливої дороги, мої вам вітання тощо).
Обладнання: акровірш, сонце і промінці, малюнки «Сумне місто» і «Веселе місто»; фото усміхнених людей, сигнальні картки, ваза очікування, прислів’я, мікрофон.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І Організаційний момент
Розпочався наш урок
Задзвенів шкільний дзвінок.
Вчитель двері відчинив,
В клас всіх учнів запросив.
І дівчатко й хлопченя
Всі прибігли по знання.
На уроці я, малята,
Допоможу вам чемними зростати.
Давно вже сонечко зійшло,
Освітило всіх воно.
Бажаємо усім добра,
Радіє хай вся дітвора.
Один одному всміхніться,
Гарним настроєм поділіться.
Обніміться з вірним другом.
Рука в руку – станем кругом.
Ану, друзі, веселіше!
Нехай цей день всіх нас потішить,
Корисні будуть всі знання!
Удачі всім і пізнання!
Давайте усмішки всім дарувати:
Татові, мамі, сестричці і брату.
Хай радість злітає у небо, як птах,
І ввічливість сяє у нас на устах.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
— Колись давно в одній країні було зачароване місто.
На великому аркуші паперу малюнок — вулиця Сумного міста
— У цьому місті не світило сонечко, не цвіли квіти. Діти не сміялися, не співали пісень, а часто сварилися і плакали. Люди не говорили одне одному добрих, лагідних слів. Але одного разу на повітряній кулі прилетів чарівник, який знав чарівні слова, він усім їх казав. І від цих слів усе навколо змінилося.
Учитель змінює «сумні» малюнки на «веселі»
III. Повідомлення теми й очікуваних результатів навчальної діяльності учнів
IV Актуалізація опорних знань
Вийшло сонечко на ганок,
привіталось: «Добрий ранок!
Дуже прошу вас, малята,
прокидайтесь, час вставати.
І, будь ласка, по порядку
всі шикуйтесь на зарядку».
розкажи, як в тебе справи.
Розумієм, поспішаєш,
бо роботи вдосталь маєш.
Тож бувай, до завтра, друже!
Ми чекатимемо дуже.
Вчитель читає вірша, учні вставляють слова
Розтопить серце всякого
Сердечне слово …(Дякую).
Якщо їсти вже не силах, то
Мамі скажемо… (спасибі).
Зеленіє навіть пень
Коли кажуть …(Добрий день)
Коли згасає сонце і зоря ляга на плечі-
Серед знайомих голосів ми чуєм …(Добрий вечір)
Щоб зустрітись знову в годину призначену,
Кажу щиро я всім …«До побачення»
Розглянь малюнки. Які слова ввічливості ти вживатимеш у цих ситуаціях?
ДОВІДКА. До побачення! Добрий день! Вибач, будь ласка! Дякую!
V. Опрацювання матеріалу
а) Читання оповідання.
Лісовою стежинкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.
Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.
- Тату, куди бабуся йде? - питає син.
- Зустрічати або проводжати, - каже батько й усміхається. - Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: "Доброго дня, бабусю!"
- Навіщо ж казати ці слова? - дивується син. - Ми ж її не знаємо.
-А ось зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.
б) Технологія «Так-ні-не знаю».
Хто вважає, що потрібно сказати “Доброго дня” підніміть сигнальну картку «Так». Хто вважає, що не потрібно казати ці слова – сигналізує «Ні». Хто не знає, як потрібно діяти в такій ситуації,- піднімає картку «Не знаю».
Діти висловлюють свої думки
- Я поважаю думку кожного учня. А тепер послухайте, як закінчив своє оповідання В.О. Сухомлинський:
Ось і бабуся.
- Доброго дня, бабусю! - каже син.
- Доброго дня, - каже батько.
- Доброго вам здоров'я, - відповідає бабуся і усміхається.
І хлопчик побачив: усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки - раніше їх і не чути було.
На душі в хлопчика стало легко.
- Чому це воно так? - питається син.
- Бо ми побажали людині доброго дня.
в)Бесіда за оповіданням.
У нашого народу стало звичаєм вітати одне одного цим добрим, теплим побажанням. А ще кажуть: «Доброго здоров`я», «Здоровенькі були», «Мої шанування вам». А ще ввічливі слова називаються чарівними. Люди, які їх постійно вживають, називаються ввічливими, чемними. Чемна людина всім приємна, бо вона приносить втіху та гарний настрій.
г) Виконання завдання в зошиті.
Прочитай текст. З довідки добери потрібні за змістом слова і впиши їх у текст. Поясни свій вибір.
Фізкультхвилинка „Приємні слова”
Якщо я вимовляю приємні слова – всі встають, а якщо ні – всі присідають.
- Які у тебе красиві очі!
- Які у тебе довгі вуха!
- Ти струнка, як берізка!
- Ти вайлуватий, як ведмідь!
- Ти працьовита, як бджілка!
- Ти впертий, як віслюк!
- Яке у тебе гарне довге волосся!
а) Вставте потрібні ввічливі слова.
Мама послала Оленку до сусідки за книжкою. Оленка подзвонила у двері, зайшла в квартиру і сказала…(Добрий день). Тітка саме відпочивала, дівчинці стало незручно і вона сказала… (Пробачте , будь ласка) Тітка дала дівчинці книжку. Оленка сказала…(Дякую, до побачення) і пішла додому.
По закінченні роботи діти зачитують текст
Завдання: скласти речення з одним із поданих слів усно.
VI Закріплення вивченого матеріалу
У магазині
— Доброго ранку!
— Доброго ранку!
— Дайте, будь ласка, хліба.
— Будь ласка, візьміть.
— Дякую. А булочки у вас свіжі?
— Так. Скільки вам дати?
— Дві, будьте ласкаві.
— Ось, прошу.
— Дякую. До побачення.
— До побачення.
На пошті
— Здрастуйте.
— Доброго дня!
— Скажіть, будь ласка, чи є у вас листівки?
— Так, є. Хочете подивитися?
— Дозвольте, я подивлюсь.
— Будь ласка, ось вони.
— Я хочу купити дві листівки.
— З вас чотири гривні.
— Прошу.
— Дякую. До побачення.
Дуже швидко час летить.
Вчитель досі діток вчить.
Каже діткам – Молодці!
Ви старанні учні всі!
Вчились, не байдикували,
Все, що треба, повивчали.
Щоб знання ці закріпити,
Треба дещо повторити
Ну ж бо, спробуйте, малята,
Правила усі назвати.
Соня вазочку розбила
І не знає, що робить.
Не призналася матусі
Он за шафою сидить.
Що сказати треба? (Вибачте)
Саша виїв борщ і кашу,
Пиріжечків з’їв аж п’ять.
Рукавом протер обличчя,
Мовчки встав – побіг гулять.
Що сказати треба? (Дякую)
Петя ось прийшов до школи
І учительку зустрів.
Прошмигнув тихенько мимо
Привітатись не зумів.
Що сказати треба? (Добрий день)
Мовчки Коля одягнувся,
В друга досить вже гулять.
І забув хороше слово
На прощання всім сказать.
Що сказати треба? (До побачення)
Біг Віталик по доріжці.
Через Сашу раптом впав.
Саша мовчки відвернувся
І нічого не сказав.
Що сказати треба? (Вибач)
Щоб із вами не траплялись
Різні ось такі дива.
Діти, ви не забувайте.
Чарівні усі слова.
Учні йдуть щоранку в школу.
Дзвонить дзвоник: «Дзень – дзелень»
Учні вчителя стрічають
І говорять…..добрий день.
Вранці вас послала мама
До сусідки тьоті Тані.
Вийде тітонька на ганок.
Ми їй скажем….добрий ранок.
Допоміг тобі товариш –
Поспіши з подякою.
Не забудь йому сказати
Гарне слово….дякую.
Коля наш образив Таню.
Чути схлипування, плач.
Що сказати треба Колі?
Люба Танечко, ….пробач.
Як задачу вирішити
Дуже-дуже важко.
Тут сказати треба другу:
Поможи,…будь ласка.
VII Підсумок уроку
Сподіваюся, ви зрозуміли сьогодні, чому потрібно бути ввічливими й добрими і як такими стати.
Як багато гарних слів
Є на світі!
Треба знати їх завжди
Дорослим і дітям.
Треба дякувати тим,
Хто нам допоможе.
Ну, а зараз дружно всім
«До зустрічі!» кажем.
Письмова творча робота в групах.
Вставте потрібні ввічливі слова.
Мама послала Оленку до сусідки за книжкою. Оленка подзвонила у двері, зайшла в квартиру і сказала ________________________________________. Тітка саме відпочивала, дівчинці стало незручно і вона сказала __________________________________________
____________________________________________________________________.
Тітка дала дівчинці книжку. Оленка сказала________________________________________ і пішла додому.
Письмова творча робота в групах.
Вставте потрібні ввічливі слова.
Мама послала Оленку до сусідки за книжкою. Оленка подзвонила у двері, зайшла в квартиру і сказала ________________________________________. Тітка саме відпочивала, дівчинці стало незручно і вона сказала _____________
____________________________________________________________________. Тітка дала дівчинці книжку. Оленка сказала_______________________________ і пішла додому.
Письмова творча робота в групах.
Вставте потрібні ввічливі слова.
Мама послала Оленку до сусідки за книжкою. Оленка подзвонила у двері, зайшла в квартиру і сказала ________________________________________. Тітка саме відпочивала, дівчинці стало незручно і вона сказала _____________
____________________________________________________________________. Тітка дала дівчинці книжку. Оленка сказала_______________________________ і пішла додому.
У магазині
— Доброго ранку!
— Доброго ранку!
— Дайте, будь ласка, хліба.
— Будь ласка, візьміть.
— Дякую. А булочки у вас свіжі?
— Так. Скільки вам дати?
— Дві, будьте ласкаві.
— Ось, прошу.
— Дякую. До побачення.
— До побачення.
На пошті
— Здрастуйте.
— Доброго дня!
— Скажіть, будь ласка, чи є у вас листівки?
— Так, є. Хочете подивитися?
— Дозвольте, я подивлюсь.
— Будь ласка, ось вони.
— Я хочу купити дві листівки.
— З вас чотири гривні.
— Прошу.
— Дякую. До побачення.
У магазині
— Доброго ранку!
— Доброго ранку!
— Дайте, будь ласка, хліба.
— Будь ласка, візьміть.
— Дякую. А булочки у вас свіжі?
— Так. Скільки вам дати?
— Дві, будьте ласкаві.
— Ось, прошу.
— Дякую. До побачення.
— До побачення.
На пошті
— Здрастуйте.
— Доброго дня!
— Скажіть, будь ласка, чи є у вас листівки?
— Так, є. Хочете подивитися?
— Дозвольте, я подивлюсь.
— Будь ласка, ось вони.
— Я хочу купити дві листівки.
— З вас чотири гривні.
— Прошу.
— Дякую. До побачення.
Давно вже сонечко зійшло,
Освітило всіх воно.
Бажаємо усім добра,
Радіє хай вся дітвора.
Один одному всміхніться,
Гарним настроєм поділіться.
Обніміться з вірним другом.
Рука в руку – станем кругом.
Ану, друзі, веселіше!
Нехай цей день всіх нас потішить,
Корисні будуть всі знання!
Удачі всім і пізнання!