Урок розвитку зв´язного мовлення. Написання твору "Зима"

Про матеріал
Під час уроку учні вчаться самостійно писати твір на задану тему на основі допоміжних слів та даного плану; правильно будувати текст, речення; бачити прекрасне у навколишньому середовищі ; вдосконалювати вміння послідовно висловлювати власні думки, використовуючи творче слово у власному мовленні
Перегляд файлу

Тема. Урок розвитку зв’язного  мовлення. Написання твору «Зима»

Мета. формування предметних компетентностей:  Вчити  учнів самостійно писати твір на задану тему на основі допоміжних слів та даного плану;  вчити правильно будувати текст, речення; вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі ; вдосконалювати вміння послідовно висловлювати власні думки, використовуючи творче слово у власному мовленні; розвивати вміння встановлювати логічні зв'язки;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати увагу, пам’ять, уяву, розвивати вміння дітей виконувати самостійну роботу після обміркування її послідовності; формувати вміння працювати швидко та зосереджено, виконувати самоперевірку роботи;

комунікативної: розвивати усне і писемне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; навчати використовувати у мовленні синоніми, антоніми, епітети, порівняння; розвивати вміння брати участь у обговоренні письмових робіт, висловлювати поради щодо вдосконалення тексту;

загальнокультурної: виховувати доброту, почуття взаємодопомоги, любов до природи. 

виховувати любов до природи, прагнення до творчості, естетичні почуття.

Хід уроку

 І  Організація  класу

Слайд 1 Пролунав уже дзвінок , починається урок

  • Ну , що ж пролунав дзвінок, давайте подивимося на екран і прочитаємо слова, які там написані

Слайд 2. Хвилинка настрою

Хто щасливий, той сміється

Все йому в житті вдається.

Він долає всі вершини

Це ж чудово для людини

-Ви погоджуєтеся з цими словами? (Так)

-Людина, яка посміхається вона яка? (Весела, радісна, щаслива)

- Ви сьогодні щасливі? (Так) Посміхніться. Ось з таким гарним настроєм ми проведемо наш урок.

-Сідайте.

ІІ  Актуалізація опорних знань

  • До якого уроку ми приготувалися? (урок розвитку мовлення) Так у нас сьогодні урок розвитку мовлення.
  • - А що це у нас за урок?
  • -А що дають нам такі уроки?(розвивають мовлення, поповнюють наш словник новими словами, вчать складати твори, писати перекази, вчимося правильно говорити …)
  • Молодці ! Отже, ці уроки нам дуже потрібні. І сьогодні на уроці ми будемо що робити?

(таблиця на дошці з картками)

Читати і писати

Говорити і слухати

Будувати речення

Складати текст

Поповнювати словник

Дізнаватися нове.

  •  -А працювати сьогодні ми будемо під девізом: (Таблиця на дошці)
  • «Хто багато робить, той багато вміє»
  • - Ви погоджуєтеся з даним висловом? Правильно. Коли будеш багато працювати , то чогось навчишся. А ви будете багато працювати? А якщо ви будете багато працювати,то в кінці уроку повинні почути МОЛОДЦІ  і отримати певний сюрприз
  • - Сьогодні ми з вами будемо складати твір, але твір не простий  і на яку тему я скажу трішечки пізніше
  • - Давайте спочатку відгадаємо загадки , щоб дізнатися про що буде іти мова на уроці.
  • Відгадування загадок
  • Я падаю на ваші хати,
  • Я білий, білий, волохатий.
  • Я прилипаю вам до ніг,
  • Я називаюсь просто ...         
  • (сніг)
  • Дивина!
  • Щезла стежка…Де вона?
  • Зникла десь і огорожа…
  • Ліс на себе чом не схожий?
  • Що за диво? Все навкруг
  • Вкрив біленький ніжний пух…
  • Дива зовсім тут нема-
  • То до нас прийшла …
  • (зима)
  •   - Які слова допомогли відгадати загадки ?
  • .      Створення «Асоціативного куща»
  • -          А тепер давайте, діти, пофантазуємо. Закрийте очі і уявіть красуню – зиму. Запишіть одним словом на своїх сніжинках, якою ви уявили зиму.
  •                            хурделиця                        сніг                      заметіль
  •                           лід                                  Зима                         завірюха
  •                            іній                                сніговій                   бурульки
  • -          Ось, яка вона зима!
  •  
  • ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Повідомлення теми та завдань уроку
  • Отже,  на сьогоднішньому уроці розвитку зв’язного мовлення, на якому ми будемо писати твір про прекрасну пору року . А що це за пора дізнаєтеся, коли вслухайтесь в слова цієї пісні?

(Звучить пісня  «Зимовий вальс»)

  • Про яку пору року йде мова у пісні?
  • Про які особливості зими ви почули у пісні?
  1. Повідомлення теми і мети уроку
    1. - Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні і ми постараємось розказати про красу зими Наше завдання – навчитися за допомогою художнього слова передати красу рідної природи взимку.

ІV. Підготовка до написання твору.

  1. Розповідь вчителя. Слайд 3 – показ картин про зиму

Йде рідним краєм чарівниця-зима. Мороз постукує по деревах.  Дрімають під снігом клени та липи, дуби та берізки. Пролітає пухнастий сніжок. Вся земля вкрита білою ковдрою.

  1. Аудіювання на фоні музики П. Чайковського «Пори року».-фонограма

 

– Діти, послухайте вірш і скажіть, якими словами передані спокій і тиша зимового дня?

Летить сніжок легесенький, кружляє,

Безшумно осідає він на все

І килими гладенькі простеляє,

Та стільки щастя й радості несе!

Бо ж поле стало чисте та цнотливе,

На ліс пухнасту шаль вдягла зима.

У цілім світі раптом побіліло —

Ні сірого, ні чорного нема.

Зійшли хмарки, і небо посиніло,

А сонце ген з-за обрію пливе.

І всюди заіскрилось, засвітило!

Напевно, диво-казка тут живе…

  1. Розповідь учителя.

Диво-казка живе скрізь тихим зимовим днем, коли навколо снігові замети, льодом скуті річки, а на деревах шапками лежить сніг. Дуже гарно в таку пору! Але зима буває різною. То сонечко вигляне, і все заблищить, засяє, то сніжок іде, а то хурделиця свої права диктує, мете, завіває.

 2. «В художній майстерні».

 А ким ви уявляєте зиму?

 Одні уявляють її старою бабусею, інші – холодною красунею. Я ж пропоную вам картини відомої англійської художниці Жозефіни Уолл. Вона працює в стилі фентезі. "Фантазія дає мені можливість зображувати світ таким, яким би я хотіла його бачити". (Ж.Уолл). Слайд 4

 Своїх персонажів Жозефіна створює за допомогою яскравих фарб у синіх, жовтих, бузкових відтінках.

  • Ким ми бачимо зиму на малюнках?
  • Яка вона – добра чи зла? (красива, добра, холодна, казкова).

             -    Як ще можна назвати Зиму? Доберіть їй красиве ім’я! (Білосніжка, Королева, Снігова Красуня) (слайд 5)

3.  Робота над образними висловами.

Взимку, як у казці, усе може бути:

Диво можна помітити, чудо - відчути.

Зиму можна не тільки побачити,

Зиму можна навіть почути!

-Чи помічали ви красу сніжинок? На що вони схожі?

Усі сніжинки схожі одна на одну, як сестри, але в кожної - своє вбрання.

РОБОТА В ГРУПАХ

а)  Гра «Збери слова». Робота групою по 2 слова

На пазлах написані склади. Утворіть слова і ви почуєте якими можуть бути сніжинки.

Ле,  ча, каз, гень, ко, кі, ва, тен,рів, хо, діт, лод,ні, на,іс, мо, крис, ті, зя, ро, на.

(легенькі, тендітні, іскристі, холодна, чарівна, казкова)

 Анаграми.

Розшифруйте анаграми і дізнаєтесь, які дії можуть виконувати сніжинки (слайд 6)

(танцюють, кружляють, виблискують, летять, падають, метушаться, красуються, пурхають)

б) Назви ознаку зими  (по одному слову кожній  групі)

1 група  – добирає іменники до слова зима   (серед слів вибрати характерні для зими )

Зима- чарівниця, бабуся, дівчина, Золотоволоска, веснянка , красуня, чаклунка, художниця, витівниця, чародійка, королева...

2 група – прикметники до слова зима

Зима – морозна, сніжна,  спекотна,  холодна, люта, чарівна, кришталева, пекуча, казкова, сувора, золотокоса, барвиста, різнобарвна. тепла,

 3 група – дієслова до слова зима

 Зима -настала, заморозила,зібрала, посіяла, доглянула, вкрила, побіліла, закружляла, налякала, розфарбувала...

д) фізкультхвилина (Слайд 7)

V. Написання твору за поданим планом і опорними словами.

1. Робота над будовою тексту.

Гра «Мікрофон» -

Згадайте, що ви знаєте про текст?

 - Про що може розповідатись у кожній частині нашого тексту?

(У зачині про те, як прийшла зима, У основній частині _ яка саме зима, її ознаки, як володарює в наших краях. У кінцівці – своє ставлення до зими)

2. Повторення правил роботи над текстом. (Слайд 8)

 Діти, давайте згадаємо правила роботи над текстом.

3.Самостійна творча робота 

        А тепер ми всі готові

       В зошит записати твори.

(Написання твору під супровід музики  П.І.Чайковського «Зима». ) Слайд 9

 Самостійна робота

Діти працюють в групах.

1 група. Пишуть твір,  відповідаючи на питання

Придумайте і запишіть речення про зиму:

 Яка зима настала?

 Що падає з неба?

Чим вкрилися річки, озера?

Яке повітря взимку?

Яке небо взимку?

Що роблять взимку діти?

Чи люблять люди зиму?

Допоміжні слова: морозна, сніжна, легенькі пухнасті сніжинки, вкрилися льодом, холодне морозне, катаються на лижах, ковзанах, санчатах, ліплять снігову бабу.

2 група.

Запишіть твір, використовуючи зачин, кінцівку та опорні слова основної частини.

Зачин. Завітала у гості зима-чарівниця.

 

Основна частина.

 Опорні слова :снігова хмара, затанцювали  сніжинки, наче пух, як зірочки, білою ковдрою, казкове вбрання, срібно-білі, пахне морозом, пливуть хмари, ніби великі білі кораблі, срібні мережані пишні сукні на верхівках дерев.

Кінцівка. Це зима створила таку красу! За це ми її і полюбляємо.

 

Зима! Нарешті вона завітала до нас!

Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і стиха кружляють у вальсі.

Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна і сварлива.

 

3група. Складають твір, використовуючи план та опорні слова.

1. План. 

 1. Прийшла зима.

 2. Зимова природа.

 3. Люба зимонько!

 

Прилетіла на білому коні.

 Торкнулася, дерев і кущів, подихом верхівок, заіскрилися ,кришталеві шати, срібні сукні у ялин та сосон , вкрила теплою ковдрою поля,  дрімають замріяні ліси.

 Пахне морозом,  у холодному небі, повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня, сніжинки іскряться, різнобарвною веселкою, кружляють у вальсі.

 люблять зиму,  радісна і весела, вітряна і морозна.  срібна і красива, серйозна чи сварлива.

Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у  у наші краї

Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою. Дрімають сонні галявини . Замріяно на землю спускаються сніжинки. Це – янголи неба!

Я люблю зиму! Вона чарівна і неповторна!

VІ.  Перевірка виконаної роботи.

 

«Крісло автора». Діти зачитують свої твори. Виправляємо помилки.

VІ Узагальнення вивченого

 Гра  «Добери риму» Виконати завдання вам допоможуть слова-підказки (на дошці)

                               


А яка зима буває

 Скаже той, хто добре ЗНАЄ.

 Чи ж вона буває ніжна?

 Ні! Холодна й БІЛОСНІЖНА!

 

 Так. Холодна, вітер віє,

 І від снігу все БІЛІЄ.

 В небі темна хмара висне,

 Іноді мороз аж ТИСНЕ,

 

 Чудеса на склі малює,

 На річках мости БУДУЄ,

 Не прості, а льодяні,

 Дуже гарні, мов СКЛЯНІ.

 

 Під ногами сніг рипить,

 Звір від холоду ТРЕМТИТЬ.

 Є хурделиця, природно.

 Є метелиця ХОЛОДНА.

 

 Хуга є, і є завія,

 Сонце світить, та не ГРІЄ.

 І його частіш немає —

 Хмара сонце ЗАКРИВАЄ.

 

 Часом сніг летить лапатий,

 Бігти хочеться із ХАТИ,

 Щоб зловити біле диво,

 Бо повсюди так КРАСИВО!

 

 Хоч носи в усіх червоні,

 Мокрі ноги та ДОЛОНІ,

 Та додому йти пора...

 Шкода, йде весела ГРА.

 

 То ж зима буває різна:

 Біла, радісна і ГРІЗНА.

 І весела, і сумна,

 Як розплачеться ВОНА.

 


г) Віднови прислівя. Багато прикмет народ повязує  із зимою. Які саме, дізнаємося, склавши їх.

У грудні сонце повертає на літо,       а мороз тріщить  

 Сонце блищить,.                                 багато хліба.

 Багато снігу –                                   а зима на мороз.

ІХ. Підсумок уроку.

  • Скажіть і покажіть (смайлик) який у вас настрій був на уроці?
  • - скажіть ви працювати гарно на уроці?
  •  Я хочу, щоб ви самі себе оцінили. Ось таблиця з словами :
  • - Я працював на повну силу
  • Я працював гарно, але мі краще
  • -Я намагався працювати краще
  • -Я совсім не працював.
  • - Я хочу, щоб ви об'єктивно оцінили, як ви працювали на уроці (смайлики )

Чи задоволені ви тим, як пройшов урок?

Чи було вам цікаво? Чому?

Чи задоволені ви своєю роботою на уроці? Слайд10

Працювали всі старанно

І почули у кінці.

Що у нашім четвертім  класі

Діти просто – молодці.

І за свою гарну роботу отримують подарунки на згадку про сьогоднішній урок

 

 

Завантаження...
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кирилюк Валентина Степанівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 березня 2020
Переглядів
5120
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку