Урок розвитку зв'язного мовлення у 3 класі.
«Складання тексту-розповіді з елементами опису «Квітка сонця».
Мета уроку: узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Текст», розвиток уваги, спостережливості, пам'яті, мислення, творчості, збагачення словникового запасу, виховання допитливості.
На уроці діти вчилися розрізняти різні типи текстів, порівнювати тексти, виділяти подібні і відмінні ознаки, стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі.
Підібрані завдання розвивали в учнів вміння аналізувати і робити висновки. На уроці застосовувались інтерактивні вправи, диференційовані завдання з правом вибору.
План-конспект уроку розвитку зв'язного мовлення у 3 класі
Тема. Складання тексту-розповіді з елементами опису «Квітка сонця».
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Текст»; вчити розрізняти різни типи текстів, вміти порівнювати тексти, виділяти подібні і відмінні ознаки;
розвивати увагу спостережливість, пам'ять, мислення, творчість; вміння аналізувати і робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати допитливість.
Обладнання:ілюстрації, картки для індивідуальної та групової роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
Сідайте, діти, рівненько,
Працюємо швиденько.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Тема нашого уроку : Складання тексту-розповіді з елементами опису.
Знаємо ми, як потрібне навчання.
Мріємо мову вкраїнську вивчать.
Розповідь, опис і міркування –
Це типи текстів, що треба всім знать.
- Як ви гадаєте, діти, яка мета нашого уроку?
- В кінці уроку ви напишете твір, а допоможуть вам ось ці запитання на дошці.
- Щоб добре виконати це завдання потрібно…
- Підкажіть, діти!
Робота за малюнком.
Запитання:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- А про що буде йти мова в тексті, ви дізнаєтесь із загадки.
- Підготуємо вушка:(«дихаємо» вушками, щоб уважно слухали).
Загадка.
Хлопець Мартин похилився через тин
Говорить дівка Гапка:
- В тебе гарна шапка!
Ще й жовта китиця
Проти сонця світиться
А прилетять горобці,
Буде тобі, як вівці
Від сірого вовка…
Ось така примовка!(Соняшник)
- Які загадки про соняшник ви знаєте?
- Пропоную вам скласти віршовану загадку про цю рослину.
-Що означає: «віршована» загадка?
- У вірші повинна бути?... (рима)
Є у сонця і землі
Син __ __ __ __ стеблі.
Вночі квітка спочиває,
Вранці .__ __ __ __ __ .
Кожний вже до цього звик,
Звуть цю квітку __ __ __. .
А діти, у яких на парті лежать аркушики паперу зі словами, складають свою загадку. Склавши, уважно і виразно прочитати сусіду по парті.
- Що допомогло вам відгадати цю рослину?
(В загадках були слова, які підкреслювали особливість цієї рослини.)
Золоте решето.
Чорні хатинки.
Хатинка на палиці.
Зустрічає сонце.
-Що цікавого ви знаєте про цю рослину?
а) Соняшник - культурна рослина. Культурними називають ті рослини, які людина вирощує і використовує в їжу або як сировину для промисловості, як ліки або корм для худоби.
б) Квіти соняшника дуже красиві, приваблюють бджілок, тому соняшник – гарний медонос.
в) З насіння соняшника виробляють масло. Це олія, яку ми вживаємо і технічне масло для машин.
г) Квіти, листя і стебла цієї рослини переробляють на корм худобі.
д) Але спочатку соняшник вирощували в садах, як квітку.
є) Олію почали виробляти понад 100 років тому назад.
- Соняшник «пропонує» скласти слова.
сонце соняшник сонячний сонечко сонях
- Як назвати їх одним словом? (споріднені)
- Чи є серед них слова близькі за значенням?
Сонце -назва небесного світила
сонечко - лагідно
соняшник -назва рослини
сонях - у розмові
- Визначте, яке слово найбільше підходить до змісту цього речення:
Дітям весело посміхається весняне…
- Отже, при складанні речень потрібно пам’ятати, що є слова, які більше підходять до змісту речення.
ІV. Складання тексту.
2. Опис рослини за допомогою таблиці.
- Давайте разом спробуємо описати цю рослину і складемо невелику розповідь про неї.
(Допоможуть нам питання, малюнки на дошці і слова на картках)
- А в ІІ частині тексту ми описували рослину чи розповідали про неї?
3. Слухання усної розповіді.
V. Вибір заголовку.
Фізкультхвилинка для пальчиків.
VI. Написання твору.
І в. – пишуть І частину тексту – опис.
ІІ в. – пишуть ІІ частину тексту – розповідь.
(При перевірці текст читають парами.)
2. Групова творча робота. Складання казки про соняшник за зачином і кінцівкою.
Жив ____ ____. Він дуже пишався ____ ______. Бо мав ____ стебло і ____ квітку з ______ ______, схожу на _____.
Вночі ____ ____. А вранці радо вітав ____.
- Доброго ранку, сонечко! Я так довго ____ на ____.
- ____ ____, соняшнику! Як тобі спалося? Що снилося? – спитало сонечко.
….. ……. ………………… ……………… ………………………….
Соняшник простягнув ____ і пелюстки до _____. Але коріння міцно тримало його в ______. Над ним весело гуділи ______.
(Дод. Прочитати текст «Сонячна квітка» (За В. Козаченком))
4. Перевірка творів і казки.
VII. Підсумок.
Діти об’єднуються в пари (кореспондент і респондент).
Кореспондент складає 3 запитання щодо теми уроку, а респондент відповідає на них, а потім міняються ролями.
VIIІ. Домашнє завдання.
Намалювати ілюстрації до тексту «Сонячна квітка» (За В. Козаченком)