Розробка уроку розвитку зв'язного мовлення "Складання відгуку на прочитану книжку" дає змогу вчителеві розвивати вміння учнів складати відгук на прочитану книжку за поданим планом; розвивати мовлення, мислення учнів, розширювати словниковий запас, виховувати бажання читати, формувати культуру читача.
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання відгуку на прочитану книжку
Мета. Розвивати вміння учнів складати відгук на прочитану книжку за поданим планом; розвивати мовлення, мислення учнів, розширювати словниковий запас. Виховувати бажання читати, формувати культуру читача. Обладнання: тлумачні словники, виставка дитячих книжок. Тип уроку. Урок розвитку зв’язного мовлення
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Прочитайте вірші, записані на дошці. Саме вони будуть епіграфом до нашого уроку.
Буває, що слово відоме давно,
А знає не кожен, що значить воно.
І тут у природі стає визначник
Скарбів наших мовних —
Тлумачний словник.
Д. Білоус
Книги — морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить
І. Франко
Книги, книги на полицях.
Завше тихо поміж книг.
Та яку ти не розгорнеш —
Щось цікаве в кожній з них.
Ю. Ванаг
— Отже, як ви вважаєте, чому буде присвячений наш урок?
— Так, ми сьогодні поговоримо про книги. Адже людина, яка любить і вміє читати, — щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. Ці друзі — книги. Саме вашому ставленню до друзів-книг і присвячується цей урок.
III. Робота над темою уроку
1. Словникова робота
— Користуючись тлумачними словниками, поясніть значення слів: абзац, абонемент, автор, анотація, бібліотека, заголовок, каталог, корі¬нець, обкладинка, розділ, титул, форзац, шрифт.
2. Доповнення речень
Книги, за якими я вчуся, — це...
Книги, які допомагають відповісти на безліч запитань, — це...
Книги, які я читаю на дозвіллі, — це...
3. Складання «Пам’ятки читача»
1) Бери книгу чистими руками.
2) Користуйся закладкою.
3) Не загинай аркуші, не клади у книгу будь-які речі.
4) Не читай під час іди, лежачи.
5) Обгорни книгу, за необхідності — відремонтуй.
6) Бережи книгу, і вона віддячить тобі добром і мудрістю спілку¬вання!
4. Прислів’я про книгу, читання
Книга — віконце, через яке ми бачимо світ.
Книга вчить, як на світі жить.
5. Метод «Мікрофон»
— Чи можеш ти про себе сказати: «Я — книголюб»?
— Які книги, крім підручників, ти читаєш?
— Чи радієш ти, коли тобі дарують книгу?
— Чи відвідуєш бібліотеку?
— Чи є у тебе вдома своя маленька бібліотека?
6. Робота в парах
— Складіть анотацію на книгу, яку ви радите прочитати своєму сусі¬дові по парті.
7. Фізкультхвилинка
8. Складання відгуку про нещодавно прочитану книгу за поданим планом
План
1) Назва книжки, її автор.
2) Про що в ній йдеться?
3) Де і коли відбуваються описані події?
4) Головні герої творів.
5) Стислий зміст (5-6 речень).
6) Яке враження справила на тебе ця книжка?
7) Який висновок можна зробити з прочитаного?
9. Слухання, аналіз 3-4 відгуків, складених учнями. (Метод «Крісло автора»)
IV. Підсумок уроку
— Які відгуки вам сподобалися найбільше? Чому?
— Читайте! Нехай у вашому житті не буде жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги!