Урок розвитку зв'язного мовлення.. Слухаємо, говоримо, описуємо. Опис предмета за малюнком і планом. Тема опису. Підсніжник.

Про матеріал
Мета: розвивати уміння складати текс-опис за малюнком і опорними словами,виховувати любов до природи та бережливе ставлення до неї.
Перегляд файлу

                                                           Вчитель початкових класів Дунська Т.В.

                                                           Маріупольський навчально-виховний 

                                                            комплекс «гімназія-школа» № 1                                                                            

                                          2 клас

                                УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

Тема.                  Слухаємо, говоримо, описуємо. Опис предмета за малюнком

                            і планом.  Тема опису «Підсніжник»   

Мета уроку.       Навчати учнів описувати предмет за малюнком і планом;

                            Розвивати вміння влучно підбирати слова; збагачувати

                            словниковий запас учнів; розвивати уяву, фантазію,

                            спостережливість;   виховувати дбайливе ставлення до

                            природи; любов до рідного краю; розвивати відчуття краси

                           природи.

Обладнання.     Малюнок із зображенням підсніжника, запис П.І.Чайковського

   «Весна» ,  «Підсніжник» із циклу «Пори року».

Попередня підготовча робота.

                            Збирання віршів, загадок, оповідань про весняні квіти, підготовка проектів групою учнів.

                                         Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності.
  1.     Організаційний момент.

               Літературна міні-композиція «Підскажи словечко»

                Слова співзвучні – рими добирайте!

               Я зупинюсь – ви слово називайте!

  • Що з весною настає?
  • Сніг у полі________(розтає).
  • А чому то так буває?
  • Сонце його ______(пригріває)
  • Що ж синіє і біліє на землі?
  • Ніжні квіточки_____(малі)
  • А над полем що бринить?
  • Любий жайворонок ____(дзвенить) 

Прекрасно! Просто клас! Все получилося у вас!   

  1. Актуалізація опорних знань.

  1.        .Різнобарвні , запашні

   Розцвітають на весні.

   Люблять їх дорослі й діти

   Здогадались, що це?....(Квіти)

  • Чи здогадалися ви, про що йтиметься на уроці? Отже, куди ми помандруємо?
  • Так, ми побуваємо у царстві весняних квітів.

 

  1. Літературна міні-композиція. .(«Весна» П.Чайковський із циклу «Пори року»

(https://www.youtube.com/watch?v=OPqlNLCrUuQ )

1.учень   Тільки вчора теплий вітер

               Вість приніс нам від весни,

               А сьогодні дивні квіти

               Крізь замети проросли.

2 учень   Вони, як усмішка привітна,

               Як дотик сонечка, як казка,

               Червона , жовта, біла чи блакитна

               І в кожній з них тепло і ласка.

3 учень. Любов і ніжність струменіє,

               Чарівність, неповторне диво.

               І кожна квітка серце гріє.

               Щоб на землі жилось щасливо.

4 учень. У квітках щире сонце квітне.

                І чистота  душі дитинна.

                І небо зоряне, привітне,

                І матері любов первинна.

3.Проблемне питання. Дискусійна шкала.

- Чи хотіли б ви мати великий гарний букет весняних квітів?

    НІ                                               ТАК

   0__1__2__3__4__5__6__7__8__9__10

  1. Оголошення теми й мети уроку.

 .-Ми з вами – частина живої природи, але так часто не помічаємо навколишньої краси. Сьогодні на уроці ми спробуємо доторкнутися до краси природи, описати її словами.

1..Відіопрезентація «Підсніжник» П.Чайковський із циклу «Пори року»

         (  https://www.youtube.com/watch?v=3Bf0RfHA9Yg )

                   Йшла Снігурка й тужила

                   І сльозинку в сніг пролила

                   Шкода було їй зими-

                   Йшла від неї назавжди.

                    Раптом сніг тут розтопився

І підсніжник появився.

                    Білий цвіт, неначе сніг,

Замість сліз – дав радість,сміх.

 

  • Я думаю, ви зрозуміли, що сьогодні на уроці будемо описувати тендітну квіточки весни- підсніжник.

                 -Але для того, щоб написати твір про підсніжник треба підібрати такі слова, які допоможуть нам розповісти про цю чарівну квіточку.

         2.. Технологія «Мозкова атака»

                                                       ніжний

       маленький                     ПІДСНІЖНИК                       біленький

              ранній                                                             тендітний

       беззахисний                     волелюбний                             чарівний

         3. «Довідкове бюро»

            -   Виступ природознавців.

          . Підсніжник – весняна цибулинна рослина. Його можна зустріти в лісі на

початку весни. У нього тоненьке невисоке ніжне стебельце,  довгі вузькі зелені листочки і   Ця маленька рослина може витримати навіть десятиградусний мороз. А наукова назва квітки – «галантус», що означає молочна краса. Підсніжник внесено до Червоної книги.

  • Виступ дослідників

           Легенда про підсніжник.

 1. Старовинна  легенда розповідає, що одного разу стара Зима зі своїми супутниками Морозом і Вітром вирішила не пускати на землю красуню Весну. Але сміливий Підсніжник виструнчився, розправив пелюстки і попросив захисту у Сонця. Сонце помітило Підсніжник, зігріло землю і відкрило дорогу Весні.

    2.Підсніжник — символ надії. За однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, надати надії на кращі часи, кілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти підсніжника — провісника весни.
     - Виступ мовознавців.

   -Чому підсніжник так назвали? Підсніжник отримав таку назву, тому що він росте з-під снігу – «під-сніж-ник. Яка це частина мови?

5.   Повторення основних  ознак тексту-опису:

  • Який текст називається описом?
  • Яка його будова?

 6.Фізкультхвилинка «Підсніжник»

  (https://www.youtube.com/watch?v=dAjTvRVZc9c )

  1. Узагальнення і систематизація знань.
  1. Повторення основних ознак тексту-опису.

- Який текст називається описом?

- Яка його будова?

    2.  Усна робота над описом підсніжника за планом:

  • Підсніжник – перший вісник весни.
  • Зовнішній вигляд підсніжника( стебельце, листочки, квітконіжка,)

                -    Відношення до квітки.

3.Письмова робота. За запитаннями і словником опиши підсніжник.

                   Запитання

      Словник

Де росте підсніжник?

у лісі,

Яке в нього стебло?

невисоке,тоненьке, ніжне

Які в нього листочки?

довгі, вузькі, зелені

Які в нього квіточки?

білі і дуже тендітні

Чому треба оберігати підсніжники?

Їх занесено до Червоної книги

 

  4   .Авторське крісло.

     Читання творів учнями.

  1. Підбиття підсумків. Рефлексія.
  1.   Ці квіточки ніжні, такі білосніжні

  Тоненькі,тендітні, ласкаві, привітні

  Послухай, як сріблом дзвенить голосок:

 «Не треба, не треба зривати квіток.

   Бо нас залишилося дуже мало,

   Для нас справжнє лихо у світі настало»

 В Україні підсніжники під охороною, тому їх занесено до Червоної книги. Пам’ятайте про це, не знищуйте первоцвіти.

     2.Повернення до дискусійної шкали.

  - Чи хотіли б ви зараз мати великий букет весняних квітів?

  - Чому? Хто змінив свою думку?

 

 

 

 

                       

 

 

 

 /

C:\Users\User\Downloads\66485d77e5b9b661089b2dd4aeb08a16.jpg

66485d77e5b9b661089b2dd4aeb08a16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
17 січня 2021
Переглядів
1417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку