Урок 1 (варіант І)
Тема. За вікном летить сніжок. Складання речень з використанням допоміжного матеріалу.
Мета: вчити школярів зв’язно та послідовно висловлювати свої думки на основі власних спостережень, складати речення з використанням допоміжного матеріалу, збагачувати словниковий запас; розвивати образне мовлення, творчість, фантазію; виховувати спостережливість, любов до природи.
Обладнання: запис твору П.І. Чайковського “Пори року”, ілюстрації.
Хід уроку
1. Організація класу
2. Психологічний настрій учнів на урок
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Звучить вальс.
Чудо-сани прилетіли, скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця – білокоса, білолиця.
Рукавом махає, сріблом все вкриває. /Зима/
Діти разом з учителем під пісню вітру (імітують завивання вітру) рухаються по колу, а потім сідають на місця.
– Як називаються зимові місяці?
3.4. Підготовлені учні читають вірші про місяці.
А місяць грудень на радість людям
сніжком присипле замерзле груддя
(М. Підгірянка)
З нових ялинкових прикрас
В нас січень починається.
Січе сніжок, скрипить саньми,
Та ми його не лаємо –
Самі ж володаря зими
Ми січнем називаємо.
Хоч він “лютий” - та дарма –
Він все одно хороший, друзі.
І ним кінчається зима,
І квітнуть кошики у лузі.
(М. Познанська)
4. Послухайте уривок з вірша М.Т.Рильського і спробуйте визначити тему уроку:
Білі мухи налетіли,
Все подвір’я стало біле.
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе пух.
4.1. Повідомлення теми і мети уроку
Наш урок – це урок творчості, натхненності, добра і радості.
4.2. Знайомство із завданнями уроку
1. Загадкова стежина.
2. “Дощ” компліментів сніжинкам.
3. Колективне складання речень
Фізкультхвилинка
4.4. Вправа “Очікування”
– Падають сніжинки на землю. Тихо лягають на поле, на ліс, на дорогу. Я прислухаюсь до тихого снігопаду і чую дзвін. Заметіль розсипала сніжинки і в нашому класі. Прислухайтесь до них і вони підкажуть вам, що ви “очікуєте” від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати треба зі слів: “я очікую”.
- В пору снігопаду я також впіймала ось таку сніжинку, дивну і казкову. Вона не тільки доповнює ваші відповіді, але й підказує мені, що очікую я:
4.5. Загадкова стежина
Крил немає, а гарно літає? /Сніг/
що сонця боїться? /Сніг/
Весною тліє,
Влітку помирає,
Восени оживає? /Сніг/
4.6. “Дощ” компліментів сніжинкам
Сніжинки вдячні вам за такі компліменти. І кожна з них з нетерпінням чекає, щоб стати головною героїнею речень, казки.
4.7. Складання речень з допоміжного матеріалу
Хмаринка опустить на землю крапельку погуляти або землю напоїти, а мороз тут як тут. Відразу, ще в повітрі, заморозить і викує з неї чарівну зірку. Вона тає і входить в землю, напуває її.
Фізкультхвилинка
4.8. Робота в групах
Пояснити зміст прислів’їв:
4.9. Презентація роботи груп
5. Підсумок
Урок 1 (варіант ІІ)
Тема. За вікном летить сніжок. Складання речень з використанням допоміжного матеріалу.
Мета: за допомогою художніх засобів вчити дітей складати речення на задану тему, сприймати і відчувати емоційне забарвлення слова, розвивати фантазію, спостережливість, вміння доцільно вживати образні вирази; виховувати любов до природи.
Обладнання: картина «Перший сніг», ілюстрації.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку
2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку
2.1. Бесіда
- Продовжити речення:
«Щоб результати на уроці гарні мати, нам необхідно із собою взяти старання, лінь, натхнення, неуважність, наполегливість»
- Як ви розумієте такий вислів?
«Рідна мова – це музика й малювання» (В. Овсянко- Куликовський.)
- Слово торкається струн людської душі і звучить музика. Вона може бути спокійною, тривожною, лагідною, запальною, надихаючою….
Сьогодні ми спробуємо за допомогою слів творити картину на тему: «За вікном летить сніжок». Після кожного правильно виконаного завдання на полотні з’являтимуться нові деталі. Постараємось, щоб картина нам сподобалась, вийшла гарною.
3. Робота над новим матеріалом
3.1. Аудіювання на тлі музики
- Послухайте вірш, уявіть змальовану в ньому картину, зверніть увагу, що сказано про сніжинку.
(Хлопчик зі сніжинкою читає вірша).
Упала сніжинка мені на рукав
Яка ж вона гарна, а я і не знав,
Біленька, пухнаста, така чарівна,
А я завжди думав – вона крижана…
Дивився на неї я мить чи хвилинку
«Ти звідки взялася ?» - спитав я сніжинку.
І диво маленьке, легке, невеличке
Мені відказало: «Я просто водичка»
Від сонечка раптом вона заіскрилась,
Краплинкою стала, водою зробилась.
- Сніжинка (яка?) біленька, пухнаста, чарівна, крижана.
- Схожа на (що?) зірку, пушинку, кришталеву квіточку.
- Із даних слів утворити речення:
повітрі, кружляють,У, біленькі, сніжинки, пухнасті.
(У повітрі кружляють біленькі пухнасті сніжинки).
(На полотні з’являються сніжинки)
3.2. Робота в групах
- Замінити слова.
1 група у повітрі; (у високості, над землею, вгорі)
2 група кружляють; (вальсують, танцюють, літають)
3 група сніжинки (пушинки, метелики, зірочки)
Скласти речення із заміненими словами.
- Які почуття у вас виникають, коли йде пухнастий сніг?
3.3. Поетична хвилинка
Читання вірша Людвіга Єжи Керна «Сніг»
Скажіть, чи не правда: було б пречудово,
Щоб сніг кольоровим зробився раптово?
Чи то бузковим,
Чи то бордовим,
Чи то зеленим,
Чи навіть беж
3.4. Інтерактивна вправа «Займи позицію»
- Хто вважає, що було б добре, якби сніг зробився кольоровим, піднімає картку бузкового кольору, а хто хоче, щоб сніг залишався природнім, - білу. Доведіть свої міркування, використовуючи слова:
Я вважаю, що… Оскільки… Наприклад…. Отже,…
-А ось послухайте, як далі розмірковує поет:
Зима би зробилася дивом казковим!
А баби із снігу були б кольорові-
Чи то бузкові,
Чи то бордові,
Чи то зелені,
Чи навіть -
Беж.
І стали б тоді пустотливі хлоп’ята
Щодня кольоровими сніжками грати
Чи то бузковими,
Чи то (всі хором) бордовими
Чи то зеленими,
Чи навіть –
Беж.
Було б непогано, щоб мрія здійснилась,
Та з неба поволеньки падає білий
Навдивовижу-
Ніжний- преніжний,
Сніжний-пресніжний
Сніг.
(Людвіг Ежи Керн. Переклав з польської А. Костецький)
Фізкультхвилинка. (Під музику «Сніг кружляє, літає і тає…»
- Уявіть себе сніжинками і покружляйте під музику.
(З’являються замети)
3.5. Добір рим до слова сніжинки
(пушинки, ялинки, краплинки)
(На картині з’являється ялинка).
3.6. Практичні завдання:
а) Доповнити вірш словами. (Усно)
Ой сніжок, ой сніжок!
Він накрив увесь (лужок)
Стало так біленько, чисто,
Гарно й дуже (урочисто). (Домальовуємо зайчика)
б) Складання речень за малюнками.
в) Вставити слова з довідки, що підходять за змістом.
Дібрати заголовок (письмово, з коментуванням )
(Прихід зими)
Дихнув (перший) мороз, пробіг на (срібних) ковзанах річкою. Закружляли лапаті (сніжинки). Прийшла (чарівна) зимонька.
г) Знайти межі слів, прочитати і пояснити прислів’я.
Зимазснігами-літозхлібами
Наполяхснігхвилястий-будутьхлібарясні.
4. Підсумок уроку
- Чи сподобалась вам картина? А завдання, які ми виконували?