Предмет |
українська література |
Викладач |
Галіцька Марина Сергіївна |
Тема уроку |
Розвиток мовлення №1. Дискусія на тему «Чи варто виправдовувати Чіпку?». Шлях Ничипора Варениченка: від правдошукацтва до розбійництва. |
Навчальна мета: |
сформувати в учнів поняття норм моралі через висвітлення проблем, що турбують героїв роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні» та вміння визначати причини трагедії Чіпки. |
Розвиваюча мета: |
поглибити навички самостійного читання художньої літератури, коментування головного та деталей, висловлювання власних суджень та оцінок; встановлювати причинно-наслідкові зв’язки удосконалювати логічно правильне мовлення учнів; розвивати і підвищувати культуру усного і писемного мовлення. |
Виховна мета: |
виховувати вдумливе ставлення до ідей художньої літератури; виховувати найкращі людські якості, а особливо любов до людей, співчуття, добро та милосердя, прагнення до чесного й справедливого життя. |
Методична мета: |
активізувати навчально-пізнавальну та самостійну діяльність учнів з використанням методів інтерактивного навчання на основі продуктивної технології. |
Тип уроку: |
формування знань та вмінь. |
Вид уроку: |
розповідь, фронтальна бесіда, виконання вправ, самостійна робота |
Метод викладання уроку: |
словесний, наочний з урахуванням індивідуальних особливостей учнів. |
Дидактичне забезпечення: |
|
Матеріально-технічне забезпечення: |
персональний комп’ютер, телевізор. |
Міжпредметні та внутрішньопредметні зв’язки: |
українська література, 10 клас, тема: «Б.Грінченко оповідання «Каторжна»; зарубіжна література роман Ф.М.Достоєвского "Преступление и наказание" |
Інформаційні джерела: |
|
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учні демонструють самостійно створені буктрейлери, що заздалегідь було розміщено на стіні Padlet за всіма частинами роману, коментують основні епізоди кожної частини.
III. Оголошення теми й мети уроку.
Вступне слово вчителя.
Вважається, що людина від народження не добра, і не зла. І те, як складається життя людини є важливим фактором формування духовних цінностей. Дещо залежить від генетики, дещо від оточення. Що ж у людині від самої себе? У цьому спробуємо розібратися на сьогоднішньому уроці. А також у думці радянських літературознавців, що стверджували, що «Чіпка — бунтар, протестант, правдошукач, якого до злочину змусили вдатися соціальні обставини».
IV. Формування вмінь та навичок.
На думку літературознавця С. Єфремов: «Два завдання поставлено в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Одне соціологічне — картина загального розкладу й гнилизни, що викликає проти себе протест; і друге психологічне — самого протестанта образ. І коли перше виконано, можна сказати, блискуче, широким розмахом і сильною майстерною рукою, то з другим не так щасливо вийшло: автор не знайшов відповідних фарб і спинився з своїм образом на півдорозі. Чіпка, добре задуманий і чітко заґрунтований на полотні до події, що перевернула його життя,— далі виступає вже якоюсь тінню, блідне і все далі одходить од живого образу». Також літературознавець наголошує на тому, що роман «явище визначне» і, навіть «надзвичайне», а все завдяки широти поодиноких картин, деталей, інтерпретованих типів та прекрасна мова і строгий стиль.
Не всі одностайно оцінюють образи роману та художню майстерність автора (два автори – різні підходи). Та все ж спробуймо розібратись у психології окремих героїв і отримати задоволення від гарного, влучного, красивого художнього слова.
2. Метод «Шість капелюхів».
Для того, щоб наша дискусія не переросла у суд над Чіпкою пропоную вам дослідницький метод «Шість капелюхів». Є правила, за умови дотримання яких, ми зможемо відповісти на поставлене запитання. У процесі спробуємо підійти конструктивно до кожного вчинку та епізоду життя героя, а також зможемо навчитися послуговуватись, по черзі, різними аспектами нашого мислення. А зібравши ці аспекти разом і дістати “повнокольорове мислення”.
Для того, щоб учні не виходили за межі режиму мислення можна проектувати на екран критерії, пояснення до кожного етапу (капелюха).
Отже, почнімо.
Білий капелюх:
- інформація;
- факти;
Можна запропонувати одному з учнів фіксувати факти, що озвучуються, на дошці.
Епізоди з життя та вчинки героя.
Таблиця «Добре» - «Погане»
Орієнтовні відповіді:
- знущання однолітків;
- бійка й лайка матері;
- любов бабусі;
- наука діда Уласа;
- господарювання на власній землі;
- відбирають землю;
- лиха компанія;
- пияцтво;
- вбивство сторожа;
- каяття;
- господарювання;
- лиха компанія;
- знайомство та одруження з Галею;
- вибори в земство;
- виганяють із гласних;
- пияцтво;
- розбійництво;
- вбивство на хуторі.
Жовтий капелюх: логічний позитив.
- пошук та аналіз ідей, носієм яких є Чіпка.
Орієнтовні відповіді:
- правдошукач (добивається правди у питані землі);
- переживає за громаду та намагається відстоювати її права;
Якби добився землі, то…
Якби залишився у гласних, то… (міг зробити, міг стати).
Чорний капелюх: критика.
- критична оцінка;
- побоювання.
Орієнтовні відповіді:
- відсутність повної сім’ї;
- неуважність та жорстокість матері;
- несприйняття колективом однолітків;
- відсутність чіткого розрізнення понять «добре» - «погано»;
- погана компанія;
Якщо…, то…
Червоний капелюх: почуття та інтуїція.
Висловлення ставлення до вчинків Чіпки без пояснення.
Інтерактивну вправу «Займи позицію»
«Чіпка: правдошукач чи вбивця?»
На даному етапі не важлива причина вибору, а лише сама позиція.
Зелений капелюх: креативність.
- креативність;
- альтернативні рішення;
- досліджуємо можливості.
Орієнтовні відповіді:
- якби мати більше часу приділяла Чіпці;
- якби Чіпка зростав у повній сім’ї;
- не пішов до шинку;
- не завів дружбу з Лушнею, Пацюком, Матнею;
- відмовився від змови з «товаришами»;
- пішов до війська разом із Грицьком;
- покаявся у скоєному вчинку та відбув покарання і т.д.
Можна використовувати такі формули для відповіді:
Уявімо, що..., то...
А якби ..., то...
Синій капелюх: організація процесу.
Організація розумових процесів. Гарантія дотримання функцій усіх шести капелюхів.
Синій капелюх відрізняється від інших капелюхів тим, що він призначений не для роботи зі змістом завдання, а для управління самим процесом. Зокрема, його використовують на початку сесії для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте і поставити нову мету
V. Підсумок уроку
Отже, спробуймо узагальнити все, що було сказано.
1. Бесіда
- Як склалося життя Чіпки?
- Хто був винен у трагічних подіях, що з ним відбувались? Лише оточуючі чи можливо були і інші причини складного життя Чіпки?
- Хто мав схожі із Чіпкою життєві обставини? Як склалося його життя?
- Чи все зробив Чіпка,щоб змінити ситуацію?
2. Міні-диспут «Чи варто виправдовувати Чіпку?».
Учням пропонується висловити власну думку з аргументацією позиції.
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжить речення.
«Твір «Хіба ревуть воли…» змусив мене замислитися …»
«На мою думку роман …»
«Життя людини…»
VI. Домашнє завдання
Написати «Лист Чіпці» або «Лист матері (Чіпки)». Висловіть слова підтримки, або осуду. Дайте пораду чи висловіть власне ставлення до його вчинків.
1