Урок "Розвиток мовлення. Конструювання речень-компліментів із використанням слів із префіксом пре-"

Про матеріал
Розгорнутий конспект уроку, на якому учні повторять орфограму в префіксах, ознайомляться з історією слова "комплімент", опрацюють різні мовленнєві ситуації, навчаться конструювати речення-компліменти для привітання з днем народження, святом, використовуючи слова із префіксом пре-.
Перегляд файлу

Тема. Розвиток мовлення. Конструювання речень-компліментів (для привітання з днем народження, святом) із використанням слів із префіксом пре-

Мета:

  • формувати у школярів уміння володіти засобами української мови; правильно вимовляти й писати слова; конструювати речення, дотримуватися норм етикету; здійснювати адекватний змістові й умовам спілкування добір мовно-виражальних засобів; сприяти використанню української мови для духовного й культурного самовияву; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу спонукати учнів до осмислення значення рідної мови в житті людини;
  • роз­вивати логічне й асоціативне мислення, увагу, пам’ять, мовлення,

словниковий запас; уміння застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети спілкування; удо­сконалювати навички грамотного письма, уміння зіставляти, робити висновки;

  • виховувати мовленнєву культуру учнів, шанобливе ставлення до людей.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал,  словники.

                                          Перебіг уроку

Як до дому ж якого ви ввійдете, то найперше кажіть: «Мир цьому дому!»

                              Біблія

До всіх людей, як до дверей,

є ключики малі…

Д.Білоус

І. Організаційний момент

1. Привітання

Діти, як ви налаштовані на роботу? Висловіть свої думки, використовуючи слова із префіксом пре-, покажіть за допомогою смайлика.

Пречудовий, прекрасний, прегарний, прерадісний, препоганий, презавзятий….

2. Забезпечення емоційної готовності до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання
  2. Експрес-опитування

- Яка частина слова називається префіксом?

- Що означає префікс при-? Наведіть приклади.

- Назвіть слова з префіксом пре-, які потрібно запам’ятати.

  1. Вибірковий диктант

Випишіть слова з префіксом пре-.

Прикрити, прекрасний, преобачний, приморозити, прив’ялий, премилий, препишний, приписати, преласкавий, прилетіти, притрусити, преімпозантний, припорошений, премудрий, присолити, преерудований, присвячений, преніжний, претупий.

Ключ. Підкресліть  початкову літеру коренів виписаних слів. Якщо завдання виконали правильно, прочитаєте закодоване  слово.  (Комплімент).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

  1. Бесіда
  • Що таке комплімент? (Це приємні слова, похвала).
  • Кому можна робити компліменти? За що? (Компліменти можна робити будь-кому. За зовнішній вигляд, за вміння поводитися культурно, за безкорисливу допомогу).
  • Чи часто ви робите компліменти?
  • Чи роблять компліменти вам? Як ви при цьому почуваєтеся?
  • Що краще – робити компліменти чи отримувати їх на свою адресу?
  • Чи потрібно взагалі робити компліменти одне одному? Чому? (Компліменти робити потрібно, адже при цьому покращується настрій, з’являється мотивація. Якщо отримуєш комплімент, то підвищується самооцінка).
  • Які риси характеру, вдачі проявляє людина, яка робить компліменти?

(Уважність, спостережливість, емпатію, небайдуже, шанобливе  ставлення до людей, уміння цікавитися не лише своїм життям).

  1. Робота з епіграфами

Прочитайте епіграфи до уроку. Чи погоджуєтеся ви з думкою, яка є основною в цих висловах?

IV. Повідомлення теми й мети уроку

Учні записують у зошит число і тему уроку.

V. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Робота зі словником
  • З’ясуйте за тлумачним словником, що означає слово комплімент.

Комплімент – словесна люб’язність, схвальні, приємні слова; лестощі.

  • Що таке лестощі?

Лестощі – лицемірне, нещире вихваляння.

  1. Слово вчителя

Слово «комплімент» українська мова запозичила із французької  (у французькій мові воно буквально означає вітання). Первинне значення «вітання» комплімент частково зберіг і в нашій мові: комплімент уживають здебільшого при зустрічі замість традиційного вітання, наприклад: «Які ви чудові сьогодні!», «Ви чарівні сьогодні, як завжди!». Однак компліменти можуть звучати й після слів вітань або під час розмови.

  1. Аналіз мовних ситуацій

Прочитайте компліменти. У яких мовленнєвих ситуаціях ви б їх використали? Назвіть адресата мовлення, місце спілкування. Думку обґрунтуйте.

  • Життя, звичайно, складна штука, але як добре, коли на її шляху зустрічаються такі душевні люди, як Ви!
  • Твоє єдине «привіт» стало для мене дорожче всіх інших розмов у житті! З тобою так цікаво спілкуватися!
  • Я не вмію говорити красиво, але все ж мені хочеться сказати: «Ви дивовижно прекрасні!»
  • Ти сьогодні виглядаєш настільки прекрасно, що так і хочеться тебе коронувати!
  • Хто на світі всіх миліше, усіх прекрасніше й добріше?! Це ти – моя мама!
  • Ви прекрасний майстер! Ви рідкісний фахівець!
  1. Лінгвістична гімнастика «Комплімент»

За­мініть виділені словосполучення одним словом із префіксом пре- чи при-. Підійдіть до однокласника чи однокласниці й «подаруйте» комплімент.

Ти дуже добрий; пишеш дуже старанно; дуже мила усмішка; надто хороший; дивишся дуже ніжно;  надто скромний; виконав дуже гарно; виглядаєш чудово; з тобою дуже весело

  1. Лінгвістичне дослідження

Прочитайте привітання. Випишіть слова із префіксом пре-, поясніть орфограму.

  1. Із  Днем народження!

Бажаю далеких-предалеких подорожей у прекрасній компанії друзів.
Насолоджуйся привітаннями та отримуй  пречудові подарунки.

  1. Премилий друже!

Вітаю тебе з превеселим днем – днем народження! Бажаю пречудового майбутнього, хай оточує тебе багато-пребагато премудрих  друзів! Хай збуваються твої прекрасні мрії!

  1. Моя премила подруго!

Вітаю й бажаю тобі залишатися завжди такою ж прекрасною, якою ти є зараз. Я знаю, як ти мрієш мандрувати. Тож бажаю тобі відправитись у предалекі краї та отримати предивні враження. Нехай кожен наступний день приносить прехороші незабутні миттєвості.

  1. Творча робота «Поштова скринька»

Напишіть на листочку комплімент комусь із однокласників, використовуючи слова із префіксом пре-. Підпишіть ім’я того, кому ви його адресуєте. Листівки  покладіть у поштову скриньку, а наш листоноша роздасть їх адресатам, які прочитають їх.

  1. Заслуховування речень-компліментів, їх аналіз
    VI. Підсумок уроку
  1. Рефлексія

Сьогодні на уроці я…

- Зрозумів (-ла)…

- Навчився (-лась)…

- Я тепер умію…

  1. Слово вчителя

Будьте щедрими на компліменти, відмикайте серця людей цими чарівними ключиками, що нічого не коштують, але так багато дають, адже дарують почуття радості, а

Радість – всесвіту пружина,

Радість – творчості душа,

Дивна космосу машина,

Нею живиться душа (Ф.Шиллер). 

VII. Домашнє завдання

  1. Повторити правила написання префіксів пре-, при-, прі-.
  2. Виконати вправу з підручника.

За вибором  учня:

  • написати листівку солдатові до Дня українського козацтва, використовуючи слова-компліменти з префіксом пре-;
  • підготувати ілюстрацію до якогось національного свята, напишіть побажання.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.8
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Тетяна Штагер Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Терпак Ольга Василівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Гончар Людмила Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Запорожець Оксана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
28 липня 2019
Переглядів
13130
Оцінка розробки
4.9 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку