Тема. Розвиток мовлення „Навчальне приладдя”
Мета: ознайомити учнів з походженням назв шкільного приладдя та його призначенням; вчити добирати слова на задану тематику. Збагачувати активний і пасивний словник учнів. Розвивати увагу, зв’язне мовлення. Продовжувати навчати дітей правильно сидіти за партою, користуватися навчальним приладдям. Виховувати охайність, відповідальність та дбайливе ставлення до навчального приладдя, до чужих і своїх речей.
Обладнання: ілюстрації предметів з теми „Навчальне приладдя”, схеми речень, зошит К.Пономарьової, кольорові олівці, демонстраційні таблиці „Шкільне приладдя”, предмети для гри „Збери портфелик”
Хід уроку
І Організація класу
Ви вже, діти, не малі,
Ви у школі – школярі!
Ви вчитеся вчитися
Й залюбки трудитися.
Наш девіз: ,,Граючись – навчаємось!”
ІІ Створення проблемної ситуації та новації. Повідомлення теми і мети уроку
(Парта, портфель, ручка, зошит, крейда, книга, олівці, пенал, олівці)
Було це дуже давно. Старий Майстер дуже любив дітей і часто бував у школі. А школа ця існувала вже багато – багато років. Вчилися тоді діти за великими та довгими столами, сиділи на довгих лавах, які були зовсім незручними. І добрий Майстер замислився, як зробити так, аби дітям було зручно. Він довго креслив, майстрував і …
З парти капнула сльоза
Смолиста і густенька
У парти столик запитав:
- Чому ти плачеш, дорогенька?
Нумо витри свої очі,
Та розкажи у чому річ?
Вона зітхнула неохоче:
Згорю даремно, як прості дрова,
А я ж була така новенька і здорова.
Дві букви лиш вивчив Коля
Й надряпав їх маленькою рукою.
І доки алфавіт цей учень вчитиме,
Мене він шкрябатиме, губитиме.
Мораль такою буде на цей раз:
Добре, якщо такого Колі не було б серед вас!!!
ІІІ Робота з новим матеріалом
Темна, мов осіння ніч,
Незамінна в школі річ. (ДОШКА)
Маленьке, біленьке,
по чорному полю стрибає
і слід завжди за собою лишає. (КРЕЙДА)
І________ ________ __ _________ . (Крейдою пишуть по дошці.)
І_________ __________ ___________ . (Учень пише крейдою.)
(Дівчатка складають за першою схемою, а хлопчики – за другою.)
Малюнок порта + фель |
Портфель - мій друг і помічник,
Я до портфеля дуже звик,
Бо він для мене залюбки
І ручку носить, і книжки.
2.
У мене є потрфель шкільний,
Вдягається на плечі.
Такий він гарний і зручний,
Важливі в ньому речі.
3.
Підручник, зошити, альбом
Щоденник, олівці,
Солдатик, лялечка і гном
Монетки в гаманці.
4.
І цілий рік я ходжу з ним
Навчатися до школи.
Беру його і так радію,
Що він завжди зі мною.
В мене є малий синочок
Любить він завжди порядочок
Є у ньому олівці, ручки і фломастери,
І точилочка, і гумка.
І завжди він чистесенький,
ніколи не вимащений. (ПЕНАЛ)
Розповім я, щоб ви знали,
Для чого у нас пенали.
Щоби ручки не губились,
Щоб в порфелі не сварились,
Щоб знайти їх було зручно –
Пенал зробив Майстер влучно.
У коробці спочивають,
Спритні хлопці-молодці,
Убрання барвисте мають,
І загострені кінці.
На папері слід лишають,
А зовуться … ОЛІВЦІ
ІV Відеофізкультхвилинка
V Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота у зошиті
- То що ж таке шкільне приладдя?
- Шкільне приладдя – це предмети, якими ти користуєшся під час навчання.
- У першому завданні розгляньте малюнки.
- Які предмети зображені?
- Який предмет зайвий? Чому ?
- Шкільні речі розфарбуйте кольоровими олівцями.
(Практична робота під музичний супровід пісні „Чого навчають у школі”)
І_________ _________ __________ .
Наприклад : Зошити лежать у папці. І__________ __________ __ __________ .
До школи збирався Валерик
Узяв свій новенький портфелик.
Поклав туди зошит, буквар,
Альбом, олівці і пенал.
2. Гра „Збери до школи портфель”
VІ.Підсумок уроку «Вправа «Мікрофон»
Вправа «Незакінчене речення»
«Мій настрій»
Ось і закінчується наша подорож. А щоб дізнатися, якою казковою країною ми так цікаво мандрували і де живуть такі корисні речі, пропоную знову відгадати загадку.
Стоїть вулик придорожній
Уночі завжди порожній
Вранці і вдень гуде, оживає
А вночі – відпочиває. (ШКОЛА)
ШКІЛЬНЕ ПРИЛАДДЯ
Шкільне приладдя — це предмети, якими ти користуєшся під час навчання. 1. Розглянь малюнки. Назви зображені предмети. Закресли зайвий предмет. (Малюнки зошита, ручки, ляльки, лінійки, фарб, книжки)
Усе це — шкільне приладдя.
Яких предметів шкільного приладдя немає на малюнках?
Скажи, яким може бути кожний з намальованих предметів?
Склади речення про портфель за даною схемою.
І_____________ __________ ___________ .
Придумай речення про інший предмет шкільного приладдя. Побудуй його схему.
Послухай вірш.
До школи збирався Валерик.
Узяв свій новенький портфелик.
Поклав туди зошит, буквар,
альбом, олівці і пенал.
Які предмети взяв хлопчик до школи? Як двома словами можна їх назвати?
Хто тобі складає в портфель шкільне приладдя?