НОВА
УКРАЇНСЬКА ШКОЛА
***************************************************
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД» № 26»
КАМ’ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ДЛЯ УЧНІВ 3 КЛАСУ
«Розвиток мовлення. Текст – розповідь.»
вчитель початкових класів
Зіненко Інна Анатоліївна
м. Кам’янське
Мета:
Формування предметних компетентностей:
формувати знання учнів про текст – розповідь; розвивати уміння узагальнювати зібраний матеріал, визначати опорні моменти висловлювання, добирати потрібні засоби для поширення речень і частин цілого; вчити дітей уважно слухати і відповідати на запитання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови, природи, бажання її пізнавати.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати вміння учнів працювати швидко і зосереджено; переключатися з одного виду діяльності на інший; розвивати вміння організовувати своє робоче місце, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників;
комунікативної: розвивати зв’язне мовлення, уміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання, дотримуватися етичних норм мовлення, культури спілкування;
контрольно-оцінні вміння: контролює послідовність виконання роботи, її проміжні та кінцеві результати;
здоров’язбережувальної: дотримуватися гігієнічних норм під час уроку;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати під час уроку, виявляти ініціативу;
загальнокультурної: дотримуватися всіх правил поведінки під час уроку; берегти природу та дбати про неї.
Обладнання: підручник «Українська мова та читання» (3 клас)
І. Большакова, М. Пристінська, робочий зошит, ТЗН, картки з анаграмами.
Міжпредметні зв’язки: МОВ, ПРО, ГІО, СЗО.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.1. Привітання. (слайд 1)
(Учні стоять біля своїх робочих місць)
- Діти, сьогодні на уроці у нас присутні гості. Привітайтеся до них.
1.2. Робота над змістом вірша.
Чи ідеш ти міською дорогою,
А чи стежкою на селі,
Говори українською мовою,
Бо живеш на своїй землі…
- Прочитайте вірш.
- Про що важливе розповідається у вірші?
1.3. Перевірка готовності до уроку.
- Перегляньте своє робоче місце.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1. Перевірка вивченого матеріалу.
- Який вірш вивчали на попередніх уроках? Відповіді дітей…
- Пригадайте по пам’яті вірш Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати».
- Які дієслова зустрічаються у вірші? З часткою не? (… не дає, … не затих)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми будемо складати текст – розповідь.
- Зверніть увагу на слово текст – розповідь. Це складне слово і пишеться через дефіс.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Каліграфічна хвилинка.
- Відкрили зошити, запишіть дату.
(Діти відкривають зошити промовляючи)
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно не зігнусь –
До роботи я берусь!
- Діти, почнемо з каліграфічної хвилинки. (слайд 2)
(Виходить учень до дошки і записує каліграфічну хвилинку)
- Запишіть каліграфічно: Б б дж іл ка
Фонетична зарядка.
- Вимовте звук [дж].
Бджілка
4.2. Фонетичний розбір слова.
(Виходить учень до дошки, виконує завдання)
- Зробіть фонетичний розбір слова: Бджілка – 7 б., 6 зв., 2 скл..
4.3. Розбір слова за будовою.
- З яких частин складається слово?
- Що таке спільнокореневі слова?
- Підберіть до слова бджілка спільнокореневі слова. (УСНО)
Бджілка – бджола, бджоляр, бджолиний.
- Спільний корінь? (бджол) (слайд 3)
- Розберіть слово [бджоляр] за будовою.
БДЖОЛЯР
(Виходить учень до дошки, виконує завдання)
4.4. Робота із словосполученням.
- Складіть словосполучення зі словом бджілка. (УСНО) (слайд 4)
Працьовита бджілка.
4.5. Робота над реченням.
- Що таке речення?
- Що виражає речення?
- Складіть речення із словосполученням працьовита бджілка.
4.5. Синтаксичний розбір речення.
Працьовита бджілка прилетіла до вулика.
- Визначте головні члени речення або основу речення?
- Якою частиною мови виступає підмет? присудок? (слайд 5)
(Виходить учень до дошки, виконує завдання)
- Які є види речень?
- Які розділові знаки ставимо в кінці речення?
4.6. Робота над прислів’ями.
- Які ви знаєте прислів’я про бджолу? (слайд 6)
- Як ви розумієте це прислів’я? (Змалечку нас привчають до праці й поваги до праці інших.)
- Чого навчає нас це прислів’я? (Нести добро людям) (слайд 7)
4.7. Руханка «Бджілки». (слайд 8)
Вийшли дітки на лужок (діти крокують на місці)
Нахилились до квіток, (нахили тулуба)
А на квітках там сиділи
Дві маленькі бджілки. (присідання)
Бджілки з квіток полетіли
Та на вулик разом сіли (піднімання та опусканя рук)
Знов до квіток нахилились (нахили тулуба)
Та на бджілок подивились. (повороти тулуба вліво-вправо)
Трохи колом покружляли (кружляння навколо себе)
І на місце своє встали. (стали рівно на місце)
- Які дієслова зустрічалися в руханці?
4.8. Робота за форзацом підручника.
- Продовжуємо працювати по темі уроку.
- Всі тексти мають типи і стилі. Ми пригадаємо, які є типи текстів. Відкрийте форзац у підручнику.
- Що таке текст?
- З чого складається текст?
4.9. Театралізація.
- Ой, хто ж це до нас завітав?
(Заходить бджілка)
Учень 1: Ой, бджілко, бджола,
А де ти була?
Бджола: А була я, друзі, у квітучім лузі.
Учень 2: Бджілко, бджола,
Звідки ж ти до нас прибула?
Бджола: Щоб дізнатися, відгадайте ребус… (слайд 9, 10)
(Відповіді дітей)
Бджола: Діти, що таке вулик? (Будинок для бджіл)
Бджола: А де ж ці будинки знаходяться? Відгадайте.
САПАКІ → (слайд 11)
4.10. Робота з анаграмами.
- Що ще є на пасіці?
- Яке слово зайве? Чому? (слайд 12)
(Відповіді дітей)
V. Розвиток мовлення.
5.1. Робота у підручнику.
- Відкрийте підручники на с. 55.
- Прочитайте самостійно завдання 1.
- Розгляньте малюнки. Що і хто на них зображений?
- Що вони роблять?
- Чи можна змінити послідовність подій?
- Складіть по 2 речення до кожного малюнка. Запишіть.
- Подивіться, які опорні слова можна використати для складання тексту – розповіді. (слайд 13)
- Придумайте до тексту заголовок.
5.2. Природнича хвилинка.
- Що вам відомо про ромашку?
5.3. Самостійна робота.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
6.1. Перевірка текстів.
- Прочитайте складений текст.
- Запишіть текст для публікації.
6.1. Словникова робота. (слайд 14)
VІІ. Домашнє завдання.
Переписати разом з батьками складений текст – розповідь.
VІІІ. Підсумок уроку.
Шановні гості!
Спасибі, що знайшли час,
Та завітали в гості до нас.