Конспект уроку
з історії України
для 9-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Розвиток української мови і літератури. Тарас Шевченко.
Мета: з’ясувати дати виходу друком «Енеїди» Івана Котляревського, «Кобзаря» Тараса Шевченка; визначити значення історичних пам’яток, фольклору й етнографії в дослідженні національних ознак українців і формуванні національної свідомості; охарактеризувати формування нової української літератури та сучасної літературної мови; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати роботу з історичним матеріалом; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати виходу друком «Енеїди» Івана Котляревського, «Кобзаря» Тараса Шевченка;
-
пояснювати значення історичних пам’яток, фольклору й етнографії в дослідженні національних ознак українців і формуванні національної свідомості;
-
охарактеризувати формування нової української літератури та сучасної літературної мови.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Самостійна робота на картках.
Картка 1.
-
Укажіть місто та рік заснування університету, зображеного на фото.
А Київ, 1834 р.
Б Харків, 1805 р. +
В Одеса, 1817 р.
Г Ніжин, 1820 р.
-
Про заснування якого університету йдеться в історичному джерелі:
«Затверджений у цьому краї університет, перетворений з Волинського ліцею, призначений переважно для навчання юнацтва губерній Київської, Волинської та Подільської»?
А Харківського Б Чернівецького В Київського Г Львівського
-
Укажіть наукову сферу, у якій прославились Тимофій Осиповський та Михайло Остроградський.
А Фізика Б хімія В історія Г математика
-
Установіть хронологічну послідовність створення закладів освіти в першій половині ХІХ ст.
А Гімназія вищих наук у Ніжині Б Волинський ліцей
В Рішельєвський музей Г Харківський університет
-
Оберіть три правильні відповіді. Особливостями розвитку освіти на українських землях у першій половині ХІХ ст. було
-
утвердження безкоштовної освіти +
-
відкриття російською владою нових університетів +
-
дозвіл австрійського уряду на використання рідної мови у початкових школах
-
українізація гімназій та ліцеїв у Російській імперії
-
заснування університету у Чернівцях
-
відсутність у Російській імперії навчальних закладів для дівчат
-
малограмотність більшості українців +
Картка 2
-
Ініціатором заснування Харківського університету став
А Михайло Остроградський Б Василь Каразін +
В Іван Котляревський Г Микола Карамзін
-
Київський університет було засновано
А у 1831 р. Б у 1832 р. В у 1833 р. Г у 1834 р. +
-
На початку ХІХ ст. ліцеї виникли в містах
А Ніжин, Вінниця, Херсон Б Кременець, Одеса, Ніжин +
В Полтава, Дрогобич, Житомир Г Одеса, Бердичів, Полтава
-
Установіть відповідність між іменем історичної особи та фактами її біографії.
-
Михайло Остроградський
-
Петро Гулак-Артемовський
-
Василь Каразін
-
Михайло Максимович
|
А відомий математик, випускник Харківського університету, член-кореспондент Паризької Академії наук 1
Б учений, засновник Харківського університету, ініціатор створення Міністерства народної освіти Російської імперії 3
В відомий учений, ботанік, етнограф, історик, перший ректор Київського університету 4
Г учений та письменник, автор відомих байок, ректор Харківського університету 2
Д автор першого поетичного твору, який було написано українською літературною мовою, директор Полтавського театру
|
-
Установіть хронологічну послідовність подій
А початок роботи у Києві Тимчасової комісії для розгляду давніх актів
Б прем’єра національної опери «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського
В відкриття першої кафедри української мови і літератури при Львівському університеті
Г прем’єри п’єс «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник».
-
Установіть відповідність між портретом історичного діяча та його ім’ям та прізвищем.
1. 2. 3. 4.
А Яків Головацький 3
Б Іван Могильницький
В Маркіян Шашкевич 1
Г Іван Вагилевич 2
Д Лук’ян Кобилиця 4
-
Що об’єднує цих людей? («Руська трійця»)
-
Хто є зайвим в цьому логічному ланцюжку? (Лук’ян Кобилиця)
-
Пригадайте, яке значення діяльності «Руської трійці» для українського національного руху.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота з літературним джерелом.
-
Прочитайте фрагмент твору. Назвіть його. («Енеїда»)
Гребцi i весла положили
Та, сидя, люлечки курили
I кургикали пiсеньок…
Про Сагайдачного спiвали,
Либонь спiвали i про Сiч,
Як в пiкiнери набирали,
Як мандрував козак всю нiч.
-
Хто є автором цього твору? (Іван Котляревський)
-
Коди було видано перше видання «Енеїди»? (1798 р.)
-
У чому полягало значення «Енеїди» Івана Котляревського?
-
Сьогодні ми ще раз поговоримо про «Енеїду», визначимо її значення для розвитку нової української мови та літератури, а також визначимо внесок інших українських письменників та їх найвидатніші твори.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичним джерелом (с. 97 підручника).
-
Прочитайте фрагмент відгуку М. Костомарова про «Кобзар», що вийшов друком 1860 р.
-
Що мав на увазі автор, коли писав про ставлення громадськості до перших публікацій поета?
-
Чому поезія Т. Шевченка булла такою популярною серед українців і водночас знайшла багато прихильників серед представників інших народів?
-
Робота з текстом підручника (с. 97 – 98)
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Чому українську літературу кінця 18 ст. називають новою?
-
Хто став найяскравішими її представниками?
-
Які жанри літератури в цей стали основними?
-
Яка тематика переважала у творах цього періоду?
-
Що таке реалізм? Чим він відрізняється від романтизму?
-
Вибіркове читання (с. 98 – 99 підручника).
-
Зачитайте речення, у яких зустрічаються: імена, назви творів, роки.
-
Зачитайте закінчення речення:
-
Слава основоположника…
-
Зокрема,…
-
Справжню літературну славу…
-
Він зажив слави…
-
Задум написати роман…
-
На початку…
-
Дайте відповідь на запитання.
-
Хто з класиків писав у жанрі соціально-побутової комедії? (Г. Квітка-Основ’яненко)
-
Яку роль у становленні нової української літератури відіграла «Руська трійця»?
-
Хто з класиків зажив слави першого літературного критика? (Пантелеймон Куліш)
-
Охарактеризуйте твір «Чорна рада. Хроніка 1663 р.»
-
Як українське походження Миколи Гоголя відобразилося у його творчості?
-
Робота з історичними джерелами (с. 100 підручника).
-
Прочитайте фрагменти джерел.
-
Про які плани М. Гоголя свідчить фрагмент першого джерела?
-
Як висловлення письменника в листах характеризують його ставлення до України?
-
Поміркуйте, що дає підстави для пропонованого висновку.
-
Наведіть кілька аргументів на підтвердження або спростування викладеної думки.
-
Робота в парах.
-
Проаналізуйте схему(с. 101 підручника).
-
З’ясуйте, що вже знаєте про «Енеїду».
-
Поясніть, чому «Енеїда» І. Котляревського мала непроминальне значення в історії
-
становлення нової української літературної мови.
-
Робота в малих групах.
1-ша група – скласти 4-5 запитань до тексту с. 102 підручника.
2-га група – скласти перелік прикметників, дієслів та іменників, що характеризують «Кобзар» Тараса Шевченка.
3-тя група – скласти план до тексту.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з історичними джерелами (с. 104 підручника).
-
Оберіть твердження, що стосуються Тараса Шевченка.
-
Історичний діяч, якому судилося стати символом українського національного руху.
-
Упорядник і видавець трьох збірок народних пісень, які не втрачають наукової цінності й нині.
-
Автор поетичної збірки «Кобзар», у якій уперше було засуджено колонізаторську політику російського самодержавства щодо України.
-
Автор, чиї прозові твори склали дві збірки «Малоросійських повістей» (1834, 1836–1837), до яких увійшли найвідоміші повісті «Конотопська відьма», «Маруся».
-
Ідейний провідник Кирило-Мефодіївського товариства, автор його основних програмових документів, зокрема «Книги буття українського народу».
-
Письменник та поет, з ім’ям якого пов’язане утвердження української літературної мови.
-
Творець української національної ідеї, що через свої поетичні твори зробив її надбанням усього українського загалу.
-
Письменник, якому славу драматурга принесли п’єси «Сватання на Гончарівці» та «Шельменко-денщик».
-
Розподіліть творі відповідно до їх авторів.
Тарас Шевченко
|
Іван Котляревський
|
Петро Гулак-Артемовський
|
Григорій Квітка-Основяненко
|
Пантелеймон Куліш
|
Микола Гоголь
|
6
|
1
|
3
|
2
|
5
|
4
|
1) «Енеїда»;
2) «Маруся», «Конотопська відьма»;
3) «Пан та собака»;
4) «Ніч перед Різдвом», «Тарас Бульба»;
5) «Чорна рада»;
6) «Думи мої, думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Сон».
-
Підсумки уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.