Тема: Розвязування вправ та задач на множення та ділення раціональних чисел.
Мета: Предметна компетентність: формувати, закріпити та доповнити знання та навички про правила множення та ділення раціональних чисел, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнів.
Ключова компетентність:
- спілкуватись державною мовою, грамотно висловлювати думки та робити висновки ;
Інформаційно – цифрова – діяти за алгоритмом, та складати алгоритми;
Інноваційність: розвивати інтерес до цікавої інформації, відкритість до інновацій;
Інформаційно – комунікаційна компетентність: сприяти умінню відшукувати цікаву інформацію, діяти за алгоритмом, оцінювати достовірність інформацій;
Соціальна та громадянська – висловлювати свою думку, слухати і чути інших.
Обладнання: ІКТ, зошит, ручка, картки, усні завдання, роздатковий матеріал, презентація.
Тип уроку: формування умінь, навичок, доповнення знань.
Форми роботи:робота в парах, групова, індивідуальна
Хід уроку.
І. Організація навчання.
Вітання .
Що ви очікуєте від цього уроку?
На парті є кружечки жовтого кольору, учні пишуть свої очікування від уроку та кладуть на край парти. За бажанням висловлюють свою думку.
Завдання уроку: посміхніться один до одного і побажайте доброго настрою і гарних оцінок на уроці
У кожного на парті –бланк самооцінювання. Заробляючи бали за завдання, учні записують їх у відповідну графу.
Слайд 2
Мета уроку: формувати , закріпити та доповнити уміння та навички виконання множення і ділення раціональних чисел.
Слайд. 3
Девіз уроку: «Недостатньо лише мати добрий розум. Головне раціонально застосовувати його». Що для цього треба?
Слайд 4. Загадка
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
Їх на зважиш на терезах,
І ціни не підбереш (знання)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Питання до класу:
1) перевіримо, чи знаєте ви властивості дій з раціональними числами.
Слайд 5
8 . Як розкрити дужки перед якими стоїть знак мінус?
9. Які доданки називаються подібними?
10. Як звести подібні доданки?
11. Як називаються числа при дії ділення?
12. Чому дорівнює частка від ділення двох від’ємних чисел?
13. Чому дорівнює частка від ділення двох чисел з різним знаками?
2) Перевірка домашнього завдання:
1) індивідуальні завдання – 3 учні отримують картки з завданнями і працюють (Картки для перевірки домашнього завдання) – роздати учням Богдан, Томнюк Софія, Шикула Вадим
Слайд 6.
2) інші виконують завдання у вигляді тестів(або диктанту). 5-6 хв
П еревірка на слайді
Тест:
1). -9·(-3)=... а) 3; б) -3; в) -27; г) 27.
2). 4·(-8)= А) 2; б) 32; в) 2; г) -32.
3). -5·6=... а) -30; б) 30; в); г).;
4. - а) 1; б) -1; в)-; г)-.
5. -27:3=... а) 9; б); в) -9; г)-; .
6. 140:(-7)=... а) 2; б) 20; в) -2; г) -20.
7. -0,12:(-3)=... а) 0,4; б) -0,4; в) -0,04; г) 0,04.
8. -41:(-41)=... а) -41; б) 1; в) 41; г) -1.
Слайд 7. Відповідь: 1) г; 2) г; 3) а; 4) б; 5) в; 6) г; 7) г; 8) б;
Учні обмінюються
зошитами і перевіряють правильність виконання. Результати заносять у бланк само оцінювання.
Мотивація навчання. Сьогодні набувають значимості знання з підприємницькою діяльністю і сучасне життя вимагає бути підприємцями, рахувати прибутки і затрати, тому вивчення раціональних чисел є актуальним.
Тема уроку: Розв’язування вправ та задач на множення та ділення раціональних чисел.
ІІІ. Набуття умінь та навичок
Задача економічного характеру
Сім’я Петренко складається з чотирьох осіб: батька, матері, бабусі і студентки Ліни. За лютий місяць вони мали такий бюджет:
Бланк «Бюджет родини»
Статті бюджету |
|||
Дохід |
Грн. |
Витрати |
Грн. |
зарплата |
4800 |
комунальні |
2142 |
пенсія |
1742 |
харчування |
1200 |
Стипендія Ліни |
860 |
ліки |
1480 |
|
|
кредит |
600 |
|
|
Інші витрати |
2410 |
всього |
7402 |
всього |
7832 |
Який дохід має сім’я за місяць?
1.Учитель.- Як поділити вираз , що складається з декількох доданків на число?
Слайд 8 на ділення : роби за шаблоном.
(- 15х – 9у + 27) : 3 = - 15х :3 – 9у :3 + 27 : 3 = - 5х – 3у + 9
До дошки виходить учень, завдання на картці
(49с + 56в – 2,8) : 7 Тищенко Богдан
Слайд 9
- Згадаємо правило ділення звичайних дробів. Що означає один дріб поділити на другий? ( ділене помножити на число, протилежне дільнику).
1 : 2 = - = - = - ;
Виконаємо вправу № 1298 (3) до дошки (Шикула Вадим)
- 7 : (- 9
2. Робота в парах з картками
Картка 1 1). а) - : (- : ( - );
2). (6х – 2) : 2;
Картка 2
1)а). – : ( - ); б) - 1 : 5 .
2). (15х – 18у + 12) : 3.
Картка 3. 1). – 4 ·4 : (- 1 );
2). Відкрити дужки, звести подібні доданки у виразі
3(2х – 3у) -2(5х – 2у).
Слайд 10.Перевірка Картка 1: а)5; б) - .2) (6х-2) : 2=3х – 1.
Картка 2: 1.а); б) - . 2).(15х-18у+12):3= 5х - 6у+ 4
Картка 3: 1. – 4 ·4 : (- 1 )= = 16;
2). 6х-9у-10х+2у=-4х -5у.
Фізкульт хвилинка.
2).Розглянемо розв’язання рівнянь, які містять
у лівій частині суму подібних доданків
Слайд 11. Рівняння
.
( - 3 – 9 + 5) = 2,1
-7 = 2,1;
№ 1307 - 1 учень біля дошки Бровко Настя
3) 1,7 х – 0,2 х- 1,8 х = - 4,5;
- 0,3 х = 4,5;
Х = 4,5 : (- 0,3);
Х = - 15.
№ 1319 (2) Клепко Софія
2) -4(2х – 5) + 3(5х – 7) = - 15
-8х + 20 + 15х - 21 = -15
7х = - 35
Х = -5
Слайд 12. Рівняння з модулем
2) 2)
№1319(4) Глущик Влад
= 5
Маємо 2 рівняння:
2х -3 = - 5 2х – 3 = 5 або І4 х І +7 = 9
2х = -5 + 3, 2х = 5 + 3 І4хІ = 9 - 7
2х = 2, 2х = 8 І4хІ = 2
Х = 1. х = 4 4х = -2 або 4х = 2
Х = - х = .
Слайд 13
Виконаємо завдання на відповідність.
1). – 48:8 +80 А) -74
2).- 120:( - 60) - 72 Б) 42
3). 68:(-34) – 72 В) -70
4). 36:6 – 12(- 3) Г) 74
Д) 72
Слайд14. Відповідь: 1) Г, 2) В, 3) А, 4) Б.
Слайд 15
Рефлексія.
Слайд16
Домашнє завдання.
Математичний диктант ()
1. Обчислити значення виразу c · d, якщо с = 5, d,= -3 [с = -4, d,= 7].
2. Записати коефіцієнт виразів 6 ав; -18 cd [ 9 хy; -4,5 mp].
3. Знайти коефіцієнт: -2 · 0,5 k [5· (-0,8х)].
4. Спростити вираз: -6,4 · 10y [-9,17· 10m].
4.Закінчити речення: «Щоб розкрити дужки, перед якими стоїть знак плюс треба…». [мінус],
6. Запишіть вираз -3( х + у – k) та розкрийте дужки. [-4 (а + в + d)]
7. Звести подібні доданки: -7а -11а [-9в -21 в].
8. Визначити групи подібних додатків: 7а -3 -8а -7 [-9а -7 +5а -6].
9. Розкрити дужки і звести подібні додатки: 5( а + в) -3а [6(а - в) -4в].
10. Виконати перетворення: 3с + 7с – 8с [16а – 5а + 7а].
Диктант Розкриття дужок, винесення спільного множника за дужки
1.Закінчити речення: «Щоб розкрити дужки, перед якими стоїть знак плюс [мінус], треба…» .
2. Для чисел 8; -6; 5 [-2; 4; -7] перевірити розподільний закон множення.
3. Запишіть вираз -3( х + у – k) [-4 (а + в + d)] та розкрийте дужки.
4. Розкрити дужки: -(2а + 3) [- (5 - 2а)].
5. Застосувати розподільний закон множення: а (3в - 4с) [х (-4а - 3в)].
6. Записати розподільний закон множення відносно додавання [віднімання].
ІІ рівень
1. Розкрити дужки (х –у + 4) · 7 [(8 + а- с) · 5].
2. Для -12 ; х; 15 [-17; у; 11]
перевірити розподільний закон множення.
3. Застосувати розподільний закон множення:
3 · (2а - в – 4) [2 ·(3а + 2в - 5)].
4. Розкрити дужки: -9 (7а + 3) [-4 (8 - 9а)].
5. Записати вираз: х + 34х [а + 35а].
подати у вигляді добутку.
6. Винести спільний множник за дужки
8а + 8с [12а + 12d].
ІІІ рівень
1. Розкрити дужки: -9 (-3х – 6) [-14 · (-7 -2а)].
2. Добуток суми чисел -8 і 3 на (-7) [-9 і 3 на (-5)].
3.Суму виразів 3х; -х і 8х [-6а; -3а і а] подати у вигляді добутку.
4. Винести спільний множник за дужки: 9ха + 18ny [20хс – 15хв].
5. Обчисліть найзручнішим способом: 54 · 36 – 42 · 18 [6 · 74 – 12 · 52].
6. Винести спільний множник за дужки: 9а – 13а +2а [5а + 3а -11а].
Диктант
Перетворення виразів: зведення подібних доданків
І рівень
1. Звести подібні доданки: -7а -11а [-9в -21 в].
2. Визначити групи подібних додатків: 7а -3 -8а -7 [-9а -7 +5а -6].
3. Розкрити дужки і звести подібні додатки: 5( а + в) -3а [6(а - в) -4в].
4. Виконати перетворення: 3с + 7с – 8с [16а – 5а + 7а].
5. Спростити вираз: (4х – 3) · 5 – 8 (2х – 3) [(5х – 4) · 6 – (8х – 3) · 4].
6. Виконати перетворення, обчислити: 8,7 · 2,3 -8,7 · 3,3 [9,6 · 5,3 -9,6 · 4,7].
ІІ рівень
1. Записати суму 3р - 4k + 8р - 11k [2а + 5в -14а -12в].
2. Звести подібні додатки 6а - 7а + 8в - 2в [с - d + 3с - 2d].
3. Розкрити дужки і звести подібні доданки:
7 (2х -3) + 4 (5х - 2) [-2(3х + 5) + 2(4 + 2х].
4. Спростити вираз: nх – 11 +4а– 7х [- 9х + 7у – 5х +12].
5. Спростити вираз і обчислити значення: 4х – 9х [3а – 6а], якщо х =4; а =-5.
6. Виконати перетворення: 3 (-2х + 5) + 4 (х-2) [2 (-2а -3) + 3 ( -4а + 5)].
ІІІ рівень
1. Перевір для чисел а = -2; в = 3; с = -5 правильність рівностей а (в + с) = ав + ас [ас + вс = с · (а + в)].
2. Підкреслити доданки, що мають спільну буквену частину -2,5х + 4,3х + 11,5 - 11,5х [6,5а -6,5в + 10а -10в].
3. Спростити вираз: 4m -6,4 -5,6m [-4,3х -2,7х -1,5].
4. Виконати розподільний закон множення для обчислення виразів 7а + 7в
[-15m - 15n], якщо а + в = -10 [якщо m + n = -2].
5. Розв’язати рівняння: 2х + 3х – 6х = -10 [2,4y + у - 2,4у = 3].
6. Відновити повний запис: … = 47 · 8 + 53 · 8 [… · (-7) = -12 · (-7) + 25 · …].
Множення і ділення раціональних чисел. Тести з комп’ютерною підтримкою
тест
1. -9·(-3)=...
а) 3; б) -3; в) -27; г) 27.
2. 4·(-8)=...
а) -2; б) 32; в) 2; г) -32.
3. -5·6=...
а) -30; б) 30; в) ; г) .
4.
а) 1; б) -1; в) ; г) .
5. -27:3=...
а) 9; б) ; в) -9; г) .
6. 140:(-7)=...
а) 2; б) 20; в) -2; г) -20.
7. -0,12:(-3)=...
а) 0,4; б) -0,4; в) -0,04; г) 0,04.
8. -41:(-41)=...
а) -41; б) 1; в) 41; г) -1.
9.
а) 2; б) ; в) -2; г) .
10. 4·(-5-х)=...
а) -20-4х; б) -20-х; в) 20-4х; г) 20+4х.
11. -7·(х-9)=...
а) -7х-9; б) -7х+63; в) 7х+63; г) -7х-63.
12. -8·(-3-у+х)=…
а) 8у+8х-24; б) -24+8у+8х; в) 24+8у-8х; г) 24-8у-8х.
Картка 1
1). - : (- - : ( - );
2). (6х – 2) : 2;
Картка 1
1). - : (- - : ( - );
2). (6х – 2) : 2;
Картка 2
1). – : ( - ); - 1 : 5 .
2). (15х – 18у + 12) : 3.
Картка 3.
1). – 4 ·4 : (- 1 );
2). Відкрити дужки, звести подібні доданки у виразі
3(2х – 3у) -2(5х – 2у), якщо х = - 1, у = 1.
|
|
А. додатна |
|
Б. треба від більшого модуля відняти менший модуль і поставити знак більшого модуля |
|
|
В. від’ємна |
|
|
Г. можна до зменшуваного додати число протилежне від’ємнику |
5. Добуток двох від’ємних чисел… |
|
А. від’ємний
|
6. Частка двох від’ємних чисел… |
Б. додатний
|
|
7. Добуток двох чисел з різними знаками… |
В. від’ємна
|
|
8. Частка двох чисел з різними знаками… |
Г. додатня
|