Тема: РУСЬ-УКРАЇНА ЗА ЧАСІВ ПРАВЛІННЯ ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО
Мета: навчити учнів вміти простежити за процесом завершення формування території Київської держави; розкрити суть реформ князя Володимира; визначити історичне значення запровадження християнства в Київській державі.
Розвивати в учнів вміння оформляти вивчений матеріал схематично; сприяти усвідомленню учнями значущості історичних процесів і впливу на них істо¬ричних діячів.
Виховувати в учнів повагу до історії.
Обладнання: карта, тексти документів, схеми, портрет Володимира, Де¬сятинна церква.
Дата: _______
Клас: 7- _____
Тема: РУСЬ-УКРАЇНА ЗА ЧАСІВ ПРАВЛІННЯ ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО
Мета: навчити учнів вміти простежити за процесом завершення формування території Київської держави; розкрити суть реформ князя Володимира; визначити історичне значення запровадження християнства в Київській державі.
Розвивати в учнів вміння оформляти вивчений матеріал схематично; сприяти усвідомленню учнями значущості історичних процесів і впливу на них історичних діячів.
Виховувати в учнів повагу до історії.
Обладнання: карта, тексти документів, схеми, портрет Володимира, Десятинна церква.
ХІД УРОКУ
Етапи уроку |
Діяльність учнів |
І етап уроку: орієнтаційно-мотиваційний |
|
Дидактична гра: Про кого йде мова? |
Учні відповідають на текстові загадки, називаючи імена київських князів: |
1. Походить із східнослов’янського племені полян. На старокиївській горі засновує місто Київ, яке стає центром об'єднання східнослов'янських племен у єдину державу |
Кий |
2. Проводив сміливу і далекоглядну політику, скеровану на зміцнення Київської держави. Прийняв титул кагана. Здійснив походи на Візантію. Перший київський князь, який прийняв християнство |
Аскольд |
3. Підступно захоплює Київ, вбивши київського князя. Розширює владу Києва на землі сусідніх племінних княжінь. 3 Візантією, в результаті походів, уклав вигідні торгові договори. Смерть його залишається загадкою для істориків |
Олег |
4. Здійснював військові походи на древлян та уличів. Поширив владу на Тмутараканське князівство. Збільшив збір данини з населення. Під час збору полюддя і знайшов свою смерть |
Ігор |
5 Відомстила за смерть свого чоловіка. Провела низку реформ, спрямованих на зміцнення Київської держави. Здійснила візит до Константинополя, де прийняла християнство |
Ольга |
6 Майже все життя провів у походах, метою яких було зміцнення Київської держави та розширення ЇЇ кордонів. Загинув біля порогів Дніпра у битві з печенігами |
Святослав |
Перед учнями з'являється емблема уроку: Квітне Київська держава, Всі з’єднавши племена. Від стрімких Карпат до Дону Розіслалася вона.
Учням ставиться проблемне запитання: • Що свідчило про розквіт Київської держави? |
Дають відповідь на запитання: 1. Якою постає перед нами Київська держава в результаті діяльності даних князів? 2. Як оцінюють Київську державу даного періоду літописець Нестор та відомі історики? |
II етап уроку: операційно-виконавчий (у формі рольової гри відбувається ознайомлення з періодом діяльності Володимира Великого) |
|
Підготовчий етап. За 1-2 тижні до уроку обираю учнів, які будуть на уроці виконувати такі ролі: князь Володимир, літописець Нестор, іноземні мандрівники, хроністи, посли
Хід гри Звертаюся до учнів зі вступним словом і пропоную класу за допомогою машини часу побувати у Києві та Київській державі у 978-1015 рр., зустрітися з князем Володимиром, літописцем Нестором, який буде вести літопис подій даного уроку, послухати розповіді та поставити запитання. Етнограф. Поява на світ Божий Володимира була подією незвичайною, яка внесла певне сум'яття у великокнязівську родину. Тому й ім'ям нарекли незвичайним — Володимир, що означає «володар світу». В о л о д и м и р. А «князем-робочичем» називали мене у великокнязівській родині та серед бояр. Бо матір'ю моєю була знатна полонянка — дочка древлянського князя Малуша, що служила у княгині Ольги ключницею. Першою вихователькою була бабуся — княгиня Ольга.
|
Кожен учень отримує індивідуальне завдання: а) князь описує державотворчі процеси за роки свого правління; б) літописець Нестор — ведучий гри, використовує уривки літопису; в) журналісти готують завдання для князя; г) мандрівники дають опис історичної події чи характеристику князя |
Етапи уроку |
Діяльність учнів |
|
І с т о р и к. У підлітковому віці княжича було передано на виховання його дядькові, братові матері — дружиннику Добрині. Н е с т о р. Року 970 Святослав посадив свого сина Ярополка в Києві, а Олега — у древлян. Тоді ж прийшли люди новгородські і попросили собі князя. Відмовилися Ярополк і Олег. Озвався тоді Добриня: «Просіть Володимира...» І взяли до себе новгородці Володимира, і поїхав Володимир з дядьком своїм Добринею у Новгород. Хроніст. Після смерті Святослава, який не залишив заповіту, між його синами розгорілася міжусобна боротьба.
Н е с т о р. 11 червня 978 р. «...став Володимир княжити в Києві одноосібно». Історик. Князю дісталася тяжка спадщина. Країна була розорена постійними війнами, наростала загроза з боку кочовиків-печенігів, що стояли за річкою Стугною, фактично під стінами Києва. До того ж і варяги, які допомогли у боротьбі з Ярополком, вимагали відкупу. Хроніст. Одним з головних завдань князя Володимира було утримання величезної території Київської держави під владою Києва (20 різних племен і народів) в’ятичі радимичі хорвати дуліби + Червенську Русь ( ляхи) + ятвіги (983)
- 985 волзькі болгари печенігами
|
Дослідницько-пошукова робота 1.3 якими племенами воював Володимир? 2. Які території приєднав? Практична робота з контурною картою. |
|
Етапи уроку |
Діяльність учнів |
|
Етнограф розповідає легенду про Кирила Кожум'яку. Володимир. Кордони держави простягалися віл Карпат до Волги, від Балтики до Чорного й Азовського морів |
Запитання: 1. Яку головну ідею народ вклав у цю легенду? 2.Згідно з легендою, на місці двобою виникло місто. Яке? |
|
Хроніст. Треба відзначити, що у відносинах із сусідніми країнами київський князь спирався не тільки на військову могутність, а й на... Н е с т о р « ..І жив з сусідами князями у мирі: з Болеславом Хоробрим, Стефаном Угорським, Андроником Чеським. Любов і мир були між ними». Хроніст Зміцнивши міжнародне становите своєї держави, князь розпочав упорядкування внутрішнього життя |
Пошуково-дослідницька робота Із фактів, які вам стали відомі, зробіть висновки. Про що свідчить зовнішньополітична діяльність Володимира? (Розширення кордонів, зміцнення міжнародного авторитету) Робота з історичними поняттями Унаочнення державної символіки князя Володимира. Чи знайомі були жителі Русі з християнством до Володимира?
|
|
РЕФОРМИ
волості; урядники)
тризуб – державний символ)
пантеону, 988 р. – хрещення Русі Десятинна церква.
|
Дослідницька робота. Чому постала необхідність нової релігійної реформи?
|
|
Нестор. Поставив ідолів на горбі над двором теремним: Перуна дерев’яного, а голова його срібна, а вус золотий, і Хорса, Дажбога, і Стрибога, і Сімарга, і Макош.
|
|
|
Етапи уроку |
Діяльність учнів |
|
Володимир. Осе приходили до мене болгари, хвалили закон свій. Після сих приходили жиди, а потім греки і багато говорили вони. Тож виберемо мужів добрих і тямущих і доручимо розізнати та роздивитися віру та службу в болгар, греків, німців. Посол. І прибули ми до греків; нас привели туди, де вони служать Богові своєму, і ми не знаємо, чи такої краси – не вміємо сказати. Хроніст. За легендою, року 988, повернувшись до Києва, князь віддає розпорядження… |
|
|
Володимир. …Поскидати кумирів. Перуна кинути до Дніпра. А жителям Києва наступного дня з’явитись до річки Почайни. Хто не зайде в ріку, багатий чи убогий, буде моїм ворогом. |
Робота з картиною «Хрещення Русі» Що ви бачите на даній картині?
|
|
Хроніст. Це сталося 988 року. Слідом за цією подією почалося насильницьке запровадження нової релігії на землях Київської держави. |
Практична робота з картою |
|
- Яке значення мало прийняття Руссю християнства? 1. Досягнуто рівноправності з європейськими державами. 2. Сформовані феодальна і державна ієрархії (зміцнення влади великого князя) 3. На релігійному грунті відбувається консолідація східнослов’янських племен. 4. У чому полягає моральне значення основних заповідей християнства? Християнська релігія сприяла гуманізації відносин у суспільстві. Хроніст повідомляє про смерть Володимира. |
Відповіді учнів: «Не знаю чому, але вважаю..» «Я не можу пояснити, але думаю…»
Творча робота учнів у групах. |
|
Погляд історика: «Період князювання Володимира Великого на Київському столі є час найбільшого розквіту Київської держави». (Б. Греков) |
Заслуховуються думки учнів стосовно проблемного питання. |
|
ІІІ етап уроку – рефлексивно-оцінювальний |
||
Результатом діяльності учнів повинні стати опорні схеми, побудовані в ході уроку.
Домашнє завдання: § 6 с. 27-32 (підручник – О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. – Харків: Видавництво «Ранок», 2020). |
Підсумок уроку підбивається за запитаннями:
|
|