Урок "Рюноске Акутаґава — майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у притчі «Павутинка». Філософський зміст твору"

Про матеріал
Урок з використання інтерактивних методів навчання. Філософське дослідження тем егоїзму, гуманізму та відповідальності за свої вчинки.
Перегляд файлу

 

РЮНОСКЕ АКУТАҐАВА — МАЙСТЕР ЯПОНСЬКОЇ НОВЕЛИ.

УТІЛЕННЯ ІДЕЇ ПРО МОРАЛЬНУ СПРАВЕДЛИВІСТЬ У ПРИТЧІ «ПАВУТИНКА».

 ФІЛОСОФСЬКИЙ ЗМІСТ ТВОРУ.

 

Тема. Рюноске Акутаґава — майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у притчі «Павутинка». Філософський зміст твору.

Мета: формування високодуховної особистості засобами літературного твору.

Задачі:

  • навчальна: зацікавити учнів творчістю японського письменника Р. Акутаґави, розширити уявлення про притчу, новелу та підтекст, схаракте­ризувати образи Будди та Кандати; виявити культурні паралелі в текстах новел (біблійні мотиви в новелі «Дари волхвів» О. Генрі, зв’язок із японськими традиціями в новелі «Павутинка» Р. Акутаґави);
  • розвивальна: розвивати мов­лення, уміння доводити свою точку зору, визнача­ти прихований повчальний зміст та розкривати філософський зміст притчі;
  • виховна: прищеплювати учням толерантне став­лення до людей, гуманістичне світобачення, до­броту, порядність, чуйність, милосердя та бажання підтримати ближнього скрутної хвилини; розвивати потребу робити добро, не чекаючи на винагороду.

   Ключові компетентності:

-висловлює судження щодо моральної відповідальність за свої вчинки та утвердження справедливості;

-цінує щирість людських стосунків;

-усвідомлює цінність життя ;

         Предметні компетентності:

-виявляє у новелах зарубіжних митців основні проблеми (моральні, філософські та ін.), їхнє художнє втілення в подіях, образах, символах, назвах та інших компонентах твору;

-характеризує образи персонажів новел у їхніх стосунках, динаміці, виявляє ключові риси персонажів, їхні моральні якості;

-розмірковує над фіналами творів, дає їм (фіналам) власне тлумачення;

-виявляє культурні паралелі в текстах новел (біблійні мотиви в новелі «Дари волхвів» О. Генрі, зв’язок із японськими традиціями в новелі «Павутинка» Р. Акутаґави);

 

Тип уроку:  урок-споглядання.

Обладнання: тексти новели Р. Акутаґави «Павутин­ка», мультимедійна презентація за темою уроку, словники літературознавчих термінів, роздавальний матеріал за темою уроку.

Теорія літератури: новела, притча, підтекст.

Міжпредметні зв’язки: мистецтво.

 

ХІД УРОКУ

(Слайд 1,2)

І.ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ

1.Слово вчителя.

 - Добрий день! Охайоо! (учні вітаються)

Кожен народ має свої звичаї, вірування, традиції.  Народ, про який ми говоритимемо, особливий тим, що трепетно, з неймовірною любов’ю ставиться до природи, вважаючи себе її часткою. Свято квітучої сакури, першого снігу, вшанування осіннього місяця… Здогадалися, до якої країни ми сьогодні перенесемось? Так, це Японія, Країна вранішнього сонця. Сьогодні ми поговоримо про її самобутню культуру, літературу, релігію, а також аналізуватимемо новелу «Павутинка» талановитого класика японської літератури- Рюноске Акутагави.

(відео «Японії душа»)

ІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

 

- Отож, запишіть число , класна робота та тему  уроку (тема на екрані).

- На нашому уроці ми використовуватимемо і міжпредметні зв»язки з географією, мистецтвом, всесвітньою історією. Застосуємо різні прийоми та методи, які допоможуть нам розкрити образи новели «Павутинка». Вільно висловлюватимемо власні думки, не боячись осуду чи критики.

- Пропоную вам показати свою  еридицію та пригадати загальні відомості про Японію у формі гри «Так/ні»

Чи знаєте ви Японію?

1.Японська вишня, один із символів Японії .

2.Різновид східного бойового мистецтва – дзюдо.

3.Національний одяг японців – хіпао.

4.Маленькі дерева, що спеціально вирощують у горщиках- бонсай)

5.Двобій спортсменів великої ваги- тейквандо.

6.Маленькі скульптурні фігурки, різновид ста­ровинних брелоків. (Нецке.)

7.Мистецтво складання букетних композицій- Ікебана.)

8.Квітка, яку шанують японці; є емблемою ім­ператора – лотос.

9.Трирядковий вірш японської поезії- рубаї.

10.Величезна океанська хвиля страшної руйнів­ної сили- торнадо

11.Столиця Японії Пекін

12. Саморобки з паперу- Оригамі.

(перевірка)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

  •          Погляньте на екран та поясніть, про що йде мова

(робота з кросенсом)

  •          Так, ми говоритимемо про майстра японської новели Рюноске Акутагаву. І мені здається, що ось це крісло вже зачекалось свого автора. Хто бажає побути в ролі автора? Прошу поставити Рюноске запитання, стосовно його життя та творчості.

Прийом «Крісло автора»

  •          Погляньте на екран. Це – хмара слів. Тут є підказки для вас, аби ви здогадалисЬ, про що йде мова.

(Новела). Чи вивчали з вами ми новели? А хто мені нагадає, що називається новелою у літературі. Складіть в зошитах сенкан зі словом новела.

- Видатний французький байкар  Франсуа Ларошфуко писав: «Допоки людина любить, вона пробачає».

 Сьогодні ми ще раз переко­наємося, що любов  — найважливіша складова людського життя.  Японці різного віку досі знаходять у  творах Акутагави розв’язання проблем, пов’язаних із власним «я» (як правильно поводи­тися, як досягти гармонії із собою, як зрозуміти себе і як жити у добрі та злагоді зі світом). Його твори не можна читати швидко й голосно: вони потребують душевного спокою, тривалих розду­мів, а ще — занурення в особисте «я». Завдяки цим творам ми можемо побачити себе зовсім ін­шими...

ІІІ.РОБОТА З ТЕКСТОМ

  1. Словничок до твору (на дошці)

Будда — священна істота, якій поклонялися в Індії, Китаї, Японії.

Шпиляста гора — гора в пеклі.

Річка Сандзунокава — річка, яку грішники пе­реходили після смерті, перш ніж потрапити до пекла.

Біоскоп — коробка, в один кінець вузької ча­стини якої вставляли картинки, що оберталися на стрижні; на другому кінці коробки було віконце, у яке дивились на рухомі картинки (ми це назива­ємо калейдоскопом).

Одна рі — міра довжини, дорівнює 3,9 км.

Занурення в текст літературного твору. Перегляд буктрейлера.

  •          А зараз, використавши метод «Ланцюжка», ви перекажете текст твору. Один починає, а інший продовжує.

Евристична бесіда. Діти, чи згодні ви з тим, що новела «Павутинка» філософська? На які роздуми вона наштовхує нас?

«Місткий кошик» - по черзі діти дістають з кошика запитання та відповідають на них.

- Чому дія в творі розпочинається вранці?

- Що символізують білі лотоси?

-Чому, на вашу думку, Будда звернув ува­гу саме на Кандату? 

Вчитель- Діти, а чи заслуговує Кандата на прощення? Будда вчинив правильно, бо навіть Ісус Христос говорив: «Я прийшов призвати не праведників, а грішних».

4. Інтерактивна вправа «Шість капелюхів».

Проблемне питання: Чи справедливо діє Будда, рятуючи злодія?

 

Білий капелюх (інформація):  Кандата опинився в пеклі, бо за життя вбивав людей, підпалював їхні оселі й учинив чимало інших злочинів.

Жовтий  капелюх (позитив):

Чорний капелюх (критика): Будда вчинив несправедливо. Якщо рятувати грішників, то чи потрібно дотримуватися Божих заповідей? Безкарність породжує безвідповідальність.

Червоний капелюх(емоції): Я вражений безмежним милосердям Творця і здивований егоїзмом Кандати.

Зелений капелюх (креатив) : У творі зіткнулися два світи, і я їх побачив у вигляді даймонду.

 

Синій капелюх (організація процесу мислення): Бог, а в даному випадку Будда, показує зразок справжньої любові. Помітити в людині найменшу іскорку людяності і дати шанс на спасіння, позбавити мук і страждань, спроможне тільки любляче серце. А любов- це той важіль, що здатен змінити на краще  світ в цілому і кожну людину окремо.

5.Аналіз образів.

Будда — у буддизмі істота, що досягла пробу­дження (бодгі) і вийшла з кола страждань (сансара). Дослівно з санскриту — пробуджений. Будда — бог: він дає життя, вершить суд, карає, дає змогу виправитись, надає допомогу, неземна людина.Тільки за одну добру справу Будда хоче полег­шити долю грішника, побачити, чи змінився Кандата після страждань у пеклі. Жалюгідним здався йому Кандата, який намагався тільки сам вилізти з пекла, але був заслужено покараний за своє черстве серце i  знову опинився в безодні.

 «Обличчя Будди посмутніло, і він пустився далі.

 

- Якщо він не змінився через те, що в таких умо­вах не може відбутися переродження душі, то чи всі згодні з цим?

 

6.Складання таблиці Елвермана (робота в парах)

 

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Саме в таких умовах людина захоче змінитися, тому що вона сама страждає; павука врятував, отже,отримав від нього павутин­ку, тобто добро повертається добром.

 

«Чи може душа переродитися в пеклі?»

Переродження душі в умовах пекла відбутися не може; злочинець  має бути покараний.

 

 

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ

-Віддавна доброзичливі стосунки між людь­ми, взаємопідтримка, милосердя були основою життя. Із пелюсток, в яких знаходяться 12 постулатів-нагадувань від Будди для щасливого життя, складемо квітку лотоса (учні знаходять свою пару):

Найбільший ворог в житті людини – це він сам.

Найбільша дурниця в житті людини – це брехня.

Найбільша печаль в житті людини – це заздрість.

Найбільша помилка в житті людини – втратити самого себе.

Найбільша вина в житті людини – невдячність.

Найбільша втрата в житті людини – втрата надії.

Найбільше надбання в житті людини – здоров'я і розум.

Найбільший дар в житті людини – великодушність.

Найбільший недолік в житті людини – нерозуміння.

Найбільша розрада в житті людини – добрі справи.

Саме гідне жалю в житті людини – применшення своєї гідності.

Саме гідне захоплення в житті людини – піднятися після падіння.

Вчитель. Діти, у мене в руках клубок ниток. Давайте уявимо, що нитка – це чарівна павутинка, з якої ми зараз будемо плести павутинку побажань. Кожен з вас, передаючи клубок, скаже слово – побажання присутнім, водночас не випускаючи нитки з рук. (Діти передають клубок, бажаючи здоров’я, добра, любові і т.п.)

Вчитель. Клубок повернувся до мене, а клас заснувала павутинка хороших слів. Гадаю, вона покращила вам настрій, подарувала хвилини радості. А зараз давайте змотаємо назад клубок з павутинкою ваших побажань і нехай вони обов’язково збудуться!

 

VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Заключне слово вчителя(Слайд 14)

  1.  

Сказав мудрець:

«Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізна від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!»

— Нехай саме ці рядки  стануть  девізом вашого жит­тя. Тоді і світ стане набагато добрішим.

Відео про сірник

VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ НА УРОЦІ

ІX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

ІІ рівень: скласти 6 тестів за змістом притчі;

ІІІ рівень: скласти статтю для Вікіпедії «Кандата»;

ІV рівень: написати новелу «Друга можливість Кандаті на порятунок із самого низу пекла».


 


 

 

docx
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
5 квітня
Переглядів
178
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку