Урок "Самостійні частини мови"

Про матеріал
Конспект урок з української мови в 4 класі на тему "Самостійні частини мови".
Перегляд файлу

 

Мета:  – узагальнювати   знання   учнів   про  іменник,  прикметник,  дієслово;

             – вдосконалювати навички відрізняти частини мови за їх лексичним і

             граматичним значенням;

             – збагачувати словниковий запас школярів;

             – розвивати інтерес до навчання.

Хід уроку:

І. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-змагання! Той, хто більше знає, краще відповідає, той нагороду отримає. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати фішки, в кого більше всього фішок буде в кінці уроку, той отримає гарну оцінку!

ІІ. Узагальнення знань про іменник

         1) Вступне слово учителя

                  – Першим ми згадаємо іменник

         2) Робота в парах (слайд)

                    – Іменник – самостійна частина мови.

                  – Іменник – частина мови, яка означає предмет та відповідає на пита-

                  ння хто? Що?

                  – Іменники мають граматичне значення роду, відмінка, числа.

                  – Іменники бувають власними та загальними.

                  – Іменники бувають конкретними та абстрактними.

  •                                                   Іменники, які відповідають на питання хто?, означають назви істот,

на питання що? – неістот.

--- Запишемо число, класна робота, вправа.

         3) Виконання граматичних вправ

                  а) Визначення роду іменників ( ч.р, ж.р, с. р)

                   Домашній  собака(ж),   дерев’яний  кінь(ч),   українська  вишиванка(ж), рідне село(с).

 

                  б) Вибірковий диктант. Самостійна робота

                    – Випишіть  лише  іменники.  Вкажіть число, рід.

                               1 . У солодкому сні бачить берізка літній день.

                  Перевірка виконання завдання.

ІІІ. Узагальнення знань про прикметник

          1) Вступне слово учителя

                  – Змагання триває! Наступний – прикметник.

          2) Розповіді дітей про прикметник

                  – Прикметник – це  частина  мови, яка вказує  ознаку  предмета та відповідає на питання який? Яка? Яке? Які?

                  – Прикметники залежать від іменника

          3) Граматична розминка

                  а) Добір до іменників потрібних за змістом прикметників

                                Дорога, тополя, прізвище, помідор, машина, друг.

б) Випиши сполучення іменників з прикметниками, визнач їх число, рід,    відмінок.  

Краще добра стежка, ніж поганий шлях

в) До виділених слів добери антоніми, запиши утворені словосполучення.

Літній день –_________________________________________

Весела пташка-________________________________________

 

ІV. Узагальнення знань про дієслово

            1) Вступне слово вчителя

                     Хто більше знає про дієслово?

                     – Дієслово – частина  мови, що означає  дію  предмета та відповідає           

                     на питання що робить? що зробив? що робитиме?

                     – Дієслово – самостійна частина мови.

– Дієслова   можуть   бути   завершеного  чи   незавершеного   виду.               Виконання завдань

                     а) Випишіть із запропонованих дієслів ті, які означають незавершену дію, правильно записуючи частку не.

     (Не)пригощають, (не)заглядатиме, (не)пригріє,(не)розмалює,(не)всміхнулися, (не)прикрашала.

Б) В якому порядку за часом стоять дієслова: будує,будував, будуватиме?

В) Запиши речення,замінивши дієслова на  минулий час. Визнач їх рід.

       Весна широко розливає свої води. Місяць сіє із свого сита золоте борошно на  луки. Після дощу виглядає сонечко

V. Повторення матеріалу уроку

          1) Бесіда

                    – Що є спільного в іменника, прикметника, дієслова?

                    – Чим вони відрізняються?

 

doc
Додано
21 жовтня 2020
Переглядів
942
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку