Урок "Що я знаю, умію. Підсумковий урок з теми «Лексичне значення слова"

Про матеріал
Конспект уроку складено відповідно до Типової освітньої програми нової української школи, розробленої під керівництвом Р. Б. Шияна за підручником І. Большакової «Українська мова та читання». Урок сприяє розвитку інтересу до рідного слова, вихованню любові до української мови. Протягом уроку систематизуються знання з теми «Лексичне значення слова» і складається кластер по даній темі.
Перегляд файлу

Конспект уроку складено відповідно до  Типової освітньої програми нової української школи, розробленої під керівництвом Р. Б. Шияна за підручником І. Большакової «Українська мова та читання».

  Урок сприяє розвитку інтересу до рідного слова, вихованню любові до української мови. Протягом уроку систематизуються знання з теми «Лексичне значення слова» і складається кластер по даній темі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Що я знаю, умію. Підсумковий урок з теми «Лексичне значення слова»

Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; повторити поняття про пряме та переносне значення слів, однозначні та багатозначні слова, синоніми та антоніми; розвивати  вміння визначати значення слова в контексті, вживати їх у своєму мовленні; формувати навичку користування словниками (сайт «Горох»), збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес рідного слова, любов до України.

Очікувані результати:

Досліджуємо мовлення

-         вправно будує речення з багатозначними словами, омонімами

-         доречно використовує у власних висловлюваннях синоніми, антоніми, фразеологізми

-         пише словниковий диктант, пояснюючи орфограми.

-         відшукує в тексті речення з однорідними членами

Читаємо

-         добирає необхідну інформацію з різних джерел

-         зіставляє прочитане з власним життєвим досвідом

Взаємодіємо усно

-         дотримується правил літературної вимови у власному мовленні

-         систематизує та узагальнює інформацію

Досліджуємо медіа

-         описує враження від змісту медіатексту

-         висловлює власні погляди на предмети, представлені в медіатексті

Театралізуємо

-         використовує голос і мову тіла (міміку, жести, поставу, рухи) для виконання запропонованої/ обраної ролі

 Тип уроку. Урок повторення та узагальнення знань.

Обладнання. Презентація до уроку, цеглинки лего, чарівна скринька із словами-омонімами (кулькова ручка, дверна ручка), м’яч, таблиця «Інтер’єр української хати», відео про скриню (https://www.google.com/search),                              мобільні телефони, слова для гри «Знайди пару», слова для складання кластеру, картки для самооцінювання.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

-  Налаштуймося на позитивну роботу.

- Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів .

- Який сьогодні день?  (День української мови і писемності)                                                                                      

Вступне слово вчителя.       

 Неможливе життя людини без мови. Від самої колиски і через все життя супроводжує нас співуча і ніжна , мелодійна і дзвінка, барвінкова і солов’їна наша мова українська. В ній є фразеологізми, слова з прямим і переносним значенням, однозначні і багатозначні слова, омоніми, синоніми, антоніми.                                        

Сьогодні ми їх і закріпимо .                                                  

Девізом нашого уроку будуть слова:

“Любити  рідну мову – вивчати її”.

ІІІ Каліграфічна хвилинка                                                 

Мм  мо ов ва мова                                                                                  

  - Дібрати спільнокореневі слова                                            

Мова - мовлення.  мовний, мовити, розмова.

-         Визначити корінь.

-         Дослідження багатозначності слова «корінь» 

                                                                                                          

ІV Робота над темою

Сьогодні на уроці ви будете оцінювати свою роботу. Після кожного завдання будете визначати рівень досягнень і зафарбовувати палітру відповідним кольором.

  1. Вправа «Мозковий штурм»

-         Значення слова можна уточнити у …

-         Які слова є однозначними?

-         А багатозначними?

-         Що таке омоніми?

-         Що таке синоніми?

-         Які слова є антонімами?

-         Лебідь і лебідка є антонімами?

-         Що таке фразеологізми?

Самооцінка 1

  1. Словниковий диктант

Село, м’яч, обличчя, четвер, здоров’я, знання, лисиця.                   

-         До якої групи віднесемо ці слова? (Однозначні)                                   

Перевірка орфограм з лего.

Самооцінка 2                                    

  1. Гра «Вгадай предмет в чарівній скриньці»

-         Це слова-омоніми. Обидва є у нашому класі.

-         Одне слово – це шкільне приладдя.

-         Інше – фурнітура дверей.

(Кулькова ручка, дверна ручка)

-         Складіть речення з цими словами.

  1. Театралізуємо . «І таке буває»

-         Оленко, я назбирав повний кошик лисичок!- похвалився Андрійко.

-         А ці лисички не повтікали з кошика? – здивувалася дівчинка.

-         Та ні!

-         Значить вони сліпі!

Пояснити, які слова-омоніми є у діалозі.

  1. Гра з м’ячем

Я говорю запозичене слова, а ви мені власно-українське.

Рюкзак - наплічник

Лайк - вподобайка

Фотографія- світлина

Фейк - неправда

Меседж – повідомлення

Самооцінка 3

  1. Фізкультхвилинка «Все буде Україна»
  2. Робота над текстом

Списати, підкреслити застарілі слова

                                              Хата

Хата мазанка будувалася з глини. Дах  вкривали солом’яною стріхою. Хату освітлювали скіпкою. З меблів стояла скриня, лава, дзиґарики, кадіб. Навколо хати була призьба.

-         Які слова-неологізми є у наших будинках? (Принтер,  інтернет, флешка, мультиварка …) 

-         Перегляд відео про скриню (https://www.google.com/search)                             

Самооцінка 4                                                                    

  1. Робота в парах.

-         Дібрати синоніми, користуючись словником (сайт «Горох»)

Вправа 2 (на вибір)                                                             

Самооцінка 5                                                            

  1. Групова робота

Гра «Знайди пару»

Мир, сміх, щастя , любов

війна, сльози, горе, ненависть.

Самооцінка 6

  1. Вправа «Поясни фразеологізми»

Як риба у воді

Вилами по воді писано

Біла ворона

Водити за носа

 

Самооцінка 7

  1. Складання кластеру «Лексичне значення слова»

 

 

 

 

 

 

    

 

 

Жовтень, іменник. (однозначні)

Крило, ключ. (багатозначні слова)

Коса, байка. (омоніми)

Літак, паляниця. (власне українські)

Реклама, футбол. (запозичені)

Скриня, очіпок. (застарілі)

Блог, спам. (нові)

Хата, будинок. (синоніми)

День, ніч. (антоніми)

Як курка лапою, тримати себе в руках. (фразеологізми)

 Самооцінка 8                                                                                                                                               12. Загальна самооцінка роботи на уроці

V Підсумок уроку

–   Ось і добіг до кінця наш урок. Ми ще раз переконалися, що наша мова багата, солов’їна, барвінкова.

Хай завжди звучать слова мир  і сміх, щастя і любов, а війна,  сльози, горе, ненависть зникнуть з нашого мовлення. І завжди пам’ятайте, що слово може глибоко образити, а може надихнути на добрі справи !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 листопада 2023
Переглядів
335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку